Žiemą trūkstant saulės spindulių, kartais ne pro šalį pasimėgauti dirbtiniais spinduliais – soliariumais.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamento specialistai primena, kad labai svarbu soliariumais naudotis saikingai ir atsižvelgiant į savo odos tipą bei gydytojo patarimus. Ne mažiau svarbu yra ir paslaugų saugumas, kuriuo rūpinasi NVSC, kasmet tikrinantis, kaip šių paslaugų teikėjai laikosi visuomenės sveikatos saugos reikalavimų. 

Kauno apskrityje soliariumo paslaugų veiklą vykdo, t. y. turi šiai veiklai išduotus leidimus-higienos pasus, 99 soliariumai. Šiemet NVSC specialistai patikrino beveik trečdalį jų (30 soliariumų), kur dalyje (10 soliariumų) buvo nustatyti pažeidimai, kuriuos nurodyta nedelsiant pašalinti. 

Primename, kad soliariumų veiklai būtinas leidimas-higienos pasas, kuris liudija, kad veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos reikalavimus. Pasitikrinti, ar pasirinktas soliariumas turi šį dokumentą, galima Licencijų informacinėje sistemoje adresu https://www.licencijavimas.lt/

Visuose 2023 m. tikrintuose soliariumuose buvo nustatytas vienas ir tas pats pažeidimas, susijęs su soliariumų gultuose naudojamų spinduolių (lempų) veiksmingosios energinės apšvieta. Jeigu ji neatitinka nustatytų reikalavimų, naudojantis soliariumu kyla grėsmė nudegti odą, atsirasti ūmiam odos uždegimui, oda  greičiau sensta ir suglemba.

Šiemet atlikus spinduolių (lempų) veiksmingosios energinės apšvietos tyrimus, kurie parodo soliariumuose naudojamų spinduolių (lempų) tinkamumą naudoti, nustatyta, kad naudojamų spinduolių energinė apšvieta viršijo 0,3 W/m2 (nuo 280 iki 400 nm bangų ruože) leistiną ribą.  
Visiems ūkio subjektams, kuriuose nustatyti pažeidimai, duoti nurodymai pažeidimus pašalinti. Atlikus grįžtamąją kontrolę, nustatyta, kad visi pažeidimai pašalinti.

Primename, kad lankydamiesi soliariume turite pasidomėti, ar: 

soliariumo įrangos gultas ir apsauginiai akiniai po kiekvieno paslaugos vartotojo valomi dezinfekcinėmis priemonėmis; 

prie soliariumo įrangos patiestas kilimėlis dezinfekuojamas arba dengiamas vienkartiniu užtiesalu, kuris keičiamas po kiekvieno lankytojo;

gerai matomoje vietoje yra raštu pateikta informacija apie soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę ir režimą ir kita svarbi informacija;

soliariumų gultuose naudojami spinduoliai (lempos) keičiami ir valomi gamintojo nurodytu periodiškumu. 

Nepamirškite, kad Jums prašant turi būti išduota Soliariumo paslaugų teikimo kortelė, kuri pildoma kiekvieną kartą prieš įsigyjant paslaugą.

Soliariumo paslaugų teikimo kortelę rekomenduojama pildyti prieš kiekvieną deginimosi soliariume seansą. Joje  nurodoma deginimosi trukmė, seansų skaičius per savaitę – taip soliariumo darbuotojai  gali stebėti, kaip yra laikomasi rekomendacijų  ir esant poreikiui informuoti jus  apie kylančias  rizikas sveikatai.

NVSC Kauno departamento VSSK specialistai ragina pastebėjus, kad soliariumų paslaugos teikiamos nesaugiai ar neturint leidimo-higienos paso šiai veiklai, kreiptis į NVSC Kauno departamentą (K. Petrausko g. 24, Kaunas, tel. (8 37) 33 16 88, el. p. kaunas@nvsc.lt), nurodant objekto pavadinimą, adresą bei pastebėtus pažeidimus.

NVSC inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: