Lietuvai stiprinant pajėgumus atremti galimas grėsmes, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos primena apie viešojo sektoriaus institucijų vadovams įstatymu numatytą prievolę užtikrinti, kad jų organizacijose dirbantys darbuotojai išklausytų mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mokymus nuotolinėje mokymosi platformoje mobilizacijosmokykla.lt.

„Grėsmių akivaizdoje viešajame sektoriuje dirbantys žmonės turi žinoti savo atsakomybes atėjus dienai X. Todėl ypač svarbu užtikrinti, kad asmenys, kuriems privalu išklausyti mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mokymus, būtų tai padarę. Kviečiame organizacijų vadovus būti pilietiškais ir pasirūpinti, kad jų vadovaujamų organizacijų kolegos suskubtų tai padaryti iki rugsėjo 1 d.“, – sako Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento (MPPD) prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) direktorius Virginijus Vitalijus Vilkelis.

Nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. įsigalioję Lietuvos Respublikos mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymo pakeitimai numato, kad į civilinio mobilizacinio personalo rezervą įrašyti asmenys – valstybės tarnautojai, biudžetinių įstaigų darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį, valstybės, vidaus tarnybos sistemos ir Lietuvos Respublikos vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai – iki šiol neišklausę mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mokymų, privalotai padaryti iki 2025 m. rugsėjo 1 d. Naujai priimtiems į darbą asmenims ši prievolė taikoma per vienus metus nuo jų priėmimo į pareigas dienos. Užtikrinti, kad šiuos interneto svetainėje mobilizacijosmokykla.lt skelbiamus mokymus darbuotojai būtų išklausę, privalo įstaigų vadovai.

Mokymai, kuriais siekiama supažindinti viešojo sektoriaus darbuotojus su pasirengimu veikti karinio konflikto metu, susideda iš trijų dalių: pasirengimo mobilizacijai, pilietinio pasipriešinimo pagrindų bei priimančiosios šalies paramos teikimo principų atvykstant sąjungininkams. Pagal galiojančią tvarką, būtina baigti visas tris mokymų dalis. Iki liepos mėnesio tai buvo padarę beveik 75 tūkst. asmenų, dirbančių viešajame sektoriuje.

Pastaraisiais metais stiprinamas viešojo sektoriaus darbuotojų pasirengimas veikti mobilizacijos ir karo metu – organizuojamos priimančiosios šalies paramos teikimo pratybos; užtikrinamas tam tikrų paslaugų bei informacijos, reikalingos sąjungininkams, teikimas; sudaromi ir atnaujinami institucijų mobilizacijos planai į šią sistemą įtraukiant ir privačius ūkio subjektus; sudaromas civilinis mobilizacinis rezervas, į kurį traukiami įvairių sričių specialistai reikalingi valstybei gyvybiškai svarbioms funkcijoms vykdyti (gydytojai, policininkai, IT specialistai, inžinieriai ir kt.), organizuojamos tarpinstitucinės mobilizacijos pratybos. Šiemet tokios pratybos vyko birželio 3-4 dienomis Klaipėdoje. Pratybose dalyvavo apie 200 atstovų iš įvairių Klaipėdos apskrityje veikiančių institucijų ir įstaigų. MPPD prie KAM 2025 m. planuoja surengti dar 3 tarpinstitucines pratybas Utenos, Tauragės ir Panevėžio apskrityse, o spalio mėnesį vyks didžiausios mobilizacijos sistemos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas”, jungiančios visus mobilizacijos sistemos subjektus, kuriose dalyvaus apie 150 įvairių institucijų. 

Krašto apsaugos ministerija taip pat nuosekliai stiprina ir plečia visą piliečių rengimo sistemą, skatindama visuomenės įsitraukimą į valstybės gynybos procesus.

Per pirmąjį šių metų pusmetį departamento specialistai ir jų parengti instruktoriai visoje Lietuvoje surengė apie 150 mokymų visuomenei, viešojo ir privataus sektoriaus organizacijoms, mokyklų bendruomenėms – atsparumo hibridinėms grėsmėms, pirmosios medicinos pagalbos, pilietinio pasipriešinimo, mobilizacijos, bepiločių orlaivių valdymo temomis. Mokymuose dalyvavo apie 5 tūkst. žmonių.  Nuo 2023 m. spalio, kai pradėjo veikti departamento kuruojama svetainė mobilizacijosmokykla.lt, bent vieną iš trijų mokymų modulių baigė 122 tūkst. asmenų. Liepos-rugsėjo mėnesiais departamentas surengs penkis Pasirengimo pilietiniam pasipriešinimui pagrindų (PPPP) instruktorių parengimo kursus norintiems tapti profesionaliais instruktoriais, o juos baigę asmenys papildys instruktorių gretas ir toliau organizuos PPPP mokymus visoje Lietuvoje.

Augantis gyventojų susidomėjimas pilietinio pasipriešinimo mokymais rodo, kad visuomenė vis aktyviau įsitraukia į valstybės atsparumo stiprinimą.

KAM pranešimas spaudai

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: