Pirmoji meilė – iššūkis ne tik paaugliams, bet ir tėvams

Pirmoji meilė – iššūkis ne tik paaugliams, bet ir tėvams
SAU 06
2021-01-06 10:35 2021

Vaiko teisių gynėjai susiduria su įvairiai susiklosčiusiais jaunuolių tarpusavio santykiais. Būna, kad paauglys labai stengiasi prisitaikyti prie sužavėjusio asmens ir keičiasi į gerąją pusę. Neišvengiama ir skaudžių nutikimų – pirmųjų stirpių jausmų vedini jaunuoliai bėga iš namų, įklimpsta į priklausomybes. Savo istorijomis sutiko pasidalyti patys paaugliai (vardai pakeisti). Šias istorijas komentuoja psichologė Giedrė Starkevičiūtė ir pataria tėvams, kaip elgtis su pirmą kartą įsimylinčiais jų vaikais.

Karantinas – nemenkas išbandymas puoselėjantiems šiltus jausmus

Dabar, kai iki minimumo apribota galimybė bendrauti gyvai dėl viruso plitimo, atsiskyrimas itin sunkus pirmuosius stiprius jausmus išgyvenantiems jauniems žmonėms.

Psichologai teigia, kad vienas sudėtingiausių asmenybės raidos etapų – paauglystė, kai keičiasi kūnas, žaižaruoja emocijos ir įsiplieskia jausmai, yra jautrus visai šeimai.

Atsakinga artimųjų elgsena gali apsaugoti nuo gyvenimo lūžių, išmokyti nesėkmes priimti kaip patirtį, o gražius santykius puoselėti. Tokiu laikotarpiu taip pat pasimato, ar tarp vaiko ir tėvų iki tol buvo sukurtas tvirtas ryšys ir laiku padėtas pagrindas teisingiems pasirinkimams.


Įveikti nusivylimą mylimuoju gimnazistei padeda psichologė

“Mano vaikystėje buvo daug taisyklių, įsipareigojimų. Viską lyg ir dariau savo noru. Atrodo, kad jaučiausi laiminga. Nežinau, kaip paaiškinti, bet kai įkopiau į paauglystę ir susipažinau su juo, tas jausmas su vyresniu, patyrusiu draugu, buvo stipresnis už viską. Patiko jaustis suaugusia, jaučiausi ypatinga”, – beveik septynis mėnesius trukusią būseną prisimena Kauno rajone gyvenanti Viltė.

Viltės paaugliško maišto periodas sutapo su internetine pažintimi. Mergina atvira: būtent gyvenimu be ribų ir be taisyklių naujasis pažįstamas patraukė jos, tada šešiolikmetės, dėmesį. Vedina noro būti šalia ketveriais metais vyresnio vaikino, Viltė ėmė praleidinėti pamokas, stiprėjo nesutarimai su mokytojais, tėvais. Pasak merginos, nuolatiniai aplinkinių priekaištai ją vertė vis labiau atsiriboti nuo šeimos, mokyklos.

“Išsiskirti iš naujų pažįstamų nenorėjau, todėl ėmiau rūkyti, paragavau alkoholio, “žolės”. Daug ką iš to laiko dabar noriu pamiršti, o labiausiai – momentą, kai supratau, kad vaikinas manimi tiesiog naudojasi. Tada pritrūko pinigų ir jis liepė parduotuvėje kažką pavogti, nes esu nepilnametė ir man “nieko nebus”. Supratau, kad tai yra riba ir jau noriu į savo namus, savo lovą ir kad niekas nieko neklaustų”, – atvirai kalba neseniai 18-os sulaukusi gimnazistė.

Viltė grįžo į mokyklą, nuo pavasario lankosi pas psichologą. Tikisi, kad po karatino bus galimybė susitikti su psichologe gyvai. Pagalbos į specialistus kreipėsi ir Viltės tėvai. Jie, pasak merginos, nori suprasti, kaip bendrauti su į paauglystę įkopiančiu Viltės broliu, išvengti klaidų.

Mylimosios šeima tapo jaunuolio patarėjais

Marijampolės regione globos namuose gyvenantis Valius įsitikinęs, kad jausmai bendraamžei jį sustiprino ir pakeitė. Vaikinas juokauja, kad tai, kas nutiko, visų pirma netikėta jam pačiam, nes įsimylėjo „moksliukę“. Kadangi abu puikiai sutaria, karantino apribojimai jų laiko kartu nesumažino – jiedu bendrauja per atstumą, vienu metu klausosi tos pačios muzikos arba žiūri tą patį filmą.

„Aistė tokia, kad dėl jos viską padaryčiau. Patinka ir kaip jos tėvai su manimi elgiasi, jaučiuosi kitu žmogumi. Ilgai vengiau draugės tėvų, ypač mamos, bijojau, kad draus susitikinėti. Bet kai susipažinome, jie nėra nieko blogo pasakę, dažnai pataria. Net atrodo, kad ten mano namai“, – pakylėtai kalba paauglys.

Valius atvirauja, kad nuo mažens kėlė rūpesčių socialiniams darbuotojams, mokytojams: „Jau nuo 12 metų garsėjau kaip peštukas, vis bėgdavau iš globos namų“.

Berniukas anksti neteko tėvo (jis žuvo avarijoje), o mama, likusi viena su keturiais vaikais, neatlaikė užgriuvusių išbandymų, pradėjo girtauti. Į globos namus su sesutėmis Valius pateko septynerių. Dabar jam šešiolika.


Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus psichologė Giedrė Starkevičiūtė pataria, kaip elgtis, kai dukra arba sūnus pirmą kartą įsimyli:
⦁ Nekelkite papildomo streso
Paauglystėje formuojasi tapatumas, vertybės, požiūris. Šis periodas dažnai lydimas stiprių išgyenimų ir jausmų, jie paaugliui sukelia didelį stresą. Pasistenkite neapgalvotu elgesiu nesukelti jo dar daugiau. Stresas būna teigiamas, skatinantis tapti geresniu, keistis. Bet gali kilti ir iš konfliktų, nesusikalbėjimo šeimoje.

⦁ Išlikite kritiški poelgiams
Jei tėvai pastebėjo netinkamą paauglio elgesį (praleidžia pamokas, konfliktuoja su mokytojais, laiku negrįžta į namus), svarbu suprasti tikrąją to priežastį. Niekas nepadės geriau, nei nuoširdus, pagarbus, pagrįstas pasitikėjimu ir šiluma pokalbis. Jeigu santykiai sudėtingi, tada patartina kreiptis psichologo pagalbos. Gali būti, jog dar iki paauglystės santykiai buvo pažeisti.

⦁ Venkite perdėtos kontrolės
Jei paauglio elgesys tampa ypač pavojingu (psichoaktyvių medžiagų vartojimas, vagystės ir pan.) – reaguokite. Tačiau jeigu paauglys visą laiką ir dėmesį skiria savo susižavėjimo objektui ir keičiasi jo laisvalaikis, bendravimas su draugais, šeima – tame nieko netinkamo nėra. Įveikite savo nerimą dėl pamažu prarandamos įtakos augančiam vaikui.

⦁ Susipažinkite su savo vaiko mylimu žmogumi
Būsite ramesni, kaip dukra arba sūnus leidžia laiką, jeigu pažinsite savo atžalos antrąją pusę. Ir paauglys jausis saugiau, jeigu tėvai draugą priims, palaikys. Tai padarykite net jeigu jūsų vaiko žavesio objektas jums nekelia ypatingo džiaugsmo. Pabandykime į pasaulį žvelgti ne iš savo patirties, bet jauno, emocingo, savęs ieškančio žmogaus akimis.

⦁ Parodykite pagarbą ir palaikymą
Aiškiai parodykite, jog gerbiate, suprantate ir palaikote paauglio pasirinkimą. O savo pastebėjimus išsakykite ne kaip baimę ir kritiką. Kad ir kokių pavojų ar problemų atsirastų paauglio gyvenime, stiprus tėvų ir vaikų tarpusavio ryšys yra veiksmingiausias vaistas nuo gyvenimo negandų, sudėtingo elgesio ir didžiosios dalies rūpesčių.

⦁ Padėkite išbūti su savo jausmais
Jei pirmoji meilė nuvilia, pažeidžia pasitikėjimą, gali kilti emocinių sunkumų mezgant darnius santykius ateityje. Bet ankstyvi išgyvenimai gali išmokyti, kaip priimti netektį ar nusivylimą. Svarbu ne paneigti jausmus, o padėti dukrai ar sūnui su jais išbūti. Tačiau jeigu skausmas gilus ir nepraeina, būtina kreiptis į specialistą.

Panašūs straipsniai

Skyrybos – iš kartos į kartą persiduodanti „infekcija“? Kaip to išvengti pataria psichologė

Skyrybos – iš kartos į kartą persiduodanti „infekcija“? Kaip to išvengti pataria psichologė

Moksliniai tyrimai įrodo, kad išsiskyrusių tėvų vaikai, suaugę ir sukūrę šeimas, daug dažniau ir patys patiria skyrybas, nei tie, kurie užaugo neišsiskyrusių tėvų šeimose. Ar įmanoma šiam „paveldimam“ elgesi...

Išmokas tėvams, kurių pajamos sumažėjo per pandemiją, siūloma skaičiuoti palankiau

Išmokas tėvams, kurių pajamos sumažėjo per pandemiją, siūloma skaičiuoti palankiau

Pandemijos metu darbdaviui paskelbus prastovas darbuotojams, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos gali sumažėti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo tėvams, kurių draudžiamosios pajamos ...

Seksualinis smurtas prieš vaikus: kaip atpažinti išnaudojamą vaiką

Seksualinis smurtas prieš vaikus: kaip atpažinti išnaudojamą vaiką

Sutrikdyta fizinė ir psichinė sveikata, įgyti kompleksai, prarasta savivertė ir pasitikėjimas žmonėmis – tai vaikystėje patirto smurto pasekmės. Nors apie smurtą prieš vaikus kalbama daug, o visuomenė vis ma...

Nepriklausomybės akto atradėjas prof. Liudas Mažylis: „Patriotiškumą vaikams galima išugdyti tik savo pavyzdžiu“

Nepriklausomybės akto atradėjas prof. Liudas Mažylis: „Patriotiškumą vaikams galima išugdyti tik savo pavyzdžiu“

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, chemijos mokslų daktaras, o dabar ir Europos Parlamento narys Liudas Mažylis plačiai išgarsėjo 2017 metais. Didelei visos šalies, o ypač istorikų, nuostabai, jis Vo...

Tėvai nori atsisakyti vaikų: kaip vaiko teisių gynėjai padeda į tokią krizę patekusiai šeimai?

Tėvai nori atsisakyti vaikų: kaip vaiko teisių gynėjai padeda į tokią krizę patekusiai šeimai?

Vaikų auginimas – nelengva ir labai atsakinga pareiga. Visi tėvai anksčiau ar vėliau susiduria su didesniais ar mažesniais sunkumais. Kartais problemoms išspręsti tėvams nepakanka vien savo žinių, įgūdžių ir...

Virtuali paskaita tėvams Justino Vareikio progimnazijoje

Virtuali paskaita tėvams Justino Vareikio progimnazijoje

2021m. vasario 23 d. vakarą Justino Vareikio progimnazijos administracija, norėdama padėti tėvams geriau suprasti savo vaikus, pakvietė 1-4 klasių tėvelius prie kompiuterių į virtualią psichologės Astos Blan...

Virtuali paskaita tėvams  Justino Vareikio progimnazijoje

Virtuali paskaita tėvams Justino Vareikio progimnazijoje

Pandemija ir toliau keičia įprastą mūsų gyvenimą, todėl 2020 lapkričio 12 d. vakarą Justino Vareikio progimnazijos administracija, norėdama padėti tėvams geriau suprasti savo vaikus ir padėti jiems mokytis n...

Meilė tvyro ir Lietuvos zoologijos sode

Meilė tvyro ir Lietuvos zoologijos sode

Šv. Valentino arba meilės dieną vieni kitus apdovanojame dėmesiu bei dovanomis, atskleidžiame slapčiausias meilės paslaptis ir jausmus. O kaip meilėje prisipažįsta gyvūnai? Kas porą išsirenka visam gyvenimui...

Artėjant šv. Valentino dienai, į pagalbą suaugusiajam: parengtos rekomendacijos, kaip su paaugliais kalbėtis apie intymumą

Artėjant šv. Valentino dienai, į pagalbą suaugusiajam: parengtos rekomendacijos, kaip su paaugliais kalbėtis apie intymumą 2

Artėjant šv. Valentino dienai, apie meilę ir romantinius santykius susimąsto ne tik suaugusieji, bet ir paaugliai. Tačiau ar suaugusieji žino, kaip kalbėti su jaunuoliais, išgyvenančiais pirmuosius įsimylėji...

Atkuriama Jaunųjų miško bičiulių veikla – juos globoti imasi Valstybinių miškų urėdija

Atkuriama Jaunųjų miško bičiulių veikla – juos globoti imasi Valstybinių miškų urėdija

Šiandien Aplinkos ministerijoje aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė ir Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentas Vidmantas Verbyla pasirašė trišalę sutartį, k...

Vaikas susižeidė žaisdamas. Kodėl tėvus aplanko vaiko teisių apsaugos specialistas?

Vaikas susižeidė žaisdamas. Kodėl tėvus aplanko vaiko teisių apsaugos specialistas?

Vaiko teisių gynėjai domisi ne tik tais atvejais, kai vaikas neprižiūrimas arba skriaudžiamas. Specialisto atvykimas į darnią,  rūpestingą šeimą, neretai sukelia nusistebėjimą, kartais ir pasipiktinimą. „Pir...

Naujas pasiūlymas: ligos išmoka, jeigu nesergančiam vaikui paskiriama izoliacija

Naujas pasiūlymas: ligos išmoka, jeigu nesergančiam vaikui paskiriama izoliacija

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas, kuriomis numatoma laikino nedarbingumo metu mokėti ligos išmoką, kai nesergančiam mažam vaikui ar vai...

Nedarbingumas ir ligos išmokos tęsiantis pandemijai: ką svarbu žinoti 2021 metais?

Nedarbingumas ir ligos išmokos tęsiantis pandemijai: ką svarbu žinoti 2021 metais?

Pandemijai tebesitęsiant, kitų metų pradžioje ir toliau galios karantino apribojimai. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokiais atvejais išduodamas nedarbingumo pažymėjimas nesergančio vaiko ...

Sportiškiausias Lietuvos miestas Jonava nemažina apsukų net per pandemiją: čia kyla sporto bazės, įvyko daug renginių

Sportiškiausias Lietuvos miestas Jonava nemažina apsukų net per pandemiją: čia kyla sporto bazės, įvyko daug renginių

2020-ųjų tradiciniuose sporto vadybos apdovanojimuose, kuriuos penktus metus rengė Lietuvos sporto federacijų sąjunga, sportiškiausiu miestu pripažinta Jonava. „Be abejo, esame labai patenkinti....

Laikinosios priežiūros institutas į krizę patekusiems tėvams padeda išsaugoti vaikus šeimoje

Laikinosios priežiūros institutas į krizę patekusiems tėvams padeda išsaugoti vaikus šeimoje

Kai šeima susiduria su ypatingais sunkumais, o vaikui joje tampa nebesaugu, nuo šių metų pradžios taikoma dar viena veiksminga priemonė padėti šeimai išlikti kartu – vadinamasis laikinosios priežiūros instit...

Karantinas: šeimos ir namų ūkio sąvokos, bendravimas su vaikais tėvams išsituokus

Karantinas: šeimos ir namų ūkio sąvokos, bendravimas su vaikais tėvams išsituokus

Pastarosiomis dienomis Teisingumo ministerija (TM) sulaukia itin daug gyventojų klausimų dėl Vyriausybės sugriežtintų karantino reikalavimų, susijusių su šeimos ir namų ūkio sąvokomis, bendravimo su vaikais ...