Dar praeitų metų spalio mėnesį meras Mindaugas Sinkevičius paviešino nemažai atgarsio sulaukusią istoriją apie Ruklos miestelio elektros tinklus, kuriuos nesėkmingai nuo šalies nepriklausomybės pradžios buvo bandoma perduoti tikrajam šeimininkui, dabartinei bendrovei  „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

Po dešimtmečiais trukusio „karo" tarp ESO ir rajono savivaldybės, berods, pasirodė šviesa tunelio gale.

Išsprendus teisinius formalumus š. m. birželio pradžioje Ruklos miestelyje, kaip mano gyventojai, pradėti elektros įrengimo/atnaujinimo darbai, kurie vėl sustojo liepos pradžioje, miestelyje paliekant iškastas duobes.  

Grėsme Ruklai likti be elektros tiekimo

Šalies nepriklausomybės pradžioje, sovietinei kariuomenei traukiantis iš karinio Ruklos miestelio, buvo dedamos pastangos perimti iš rusų visą įmanomą dokumentaciją, 2022-ųjų spalį pasakojo meras Mindaugas Sinkevičius. Teisiniai formalumai prieš dešimtmečius mažai kam rūpėjo, tad Ruklos elektros tinklai pateko į Ruklos komunalinio ūkio bendrovės balansą, vėliau pateko į savivaldybės turto apskaitą, nors elektros tiekimas ir nėra savivaldybės funkcija.

Dėl trūkstamų dokumentų nebuvo galimybės perduoti elektros tinklų tikrajam šeimininkui ESO, kuri eksploatavo tinklus, rinko mokesčius iš gyventojų, tačiau neinvestavo į elektros tiekimo infrastruktūrą, nes turtas formaliai ne jų. Elektros infrastruktūra Rukloje blogėjo 30 metų, niekas jos negerino ir kilo reali grėsmė Ruklai likti be elektros.

Jonavos rajono savivaldybė dešimtmečiais siekė, kad jos funkcijoms nereikalingus elektros tinklus pasiimtų į balansą jų faktinis šeimininkas - ESO, tačiau niekaip to negalėjo pasiekti. (Plačiau apie tai ČIA.)  

Parduotas už 35 eurus

Po ilgų derybų, nelogiškų ESO pasiūlymų apmokestinti visus Ruklos gyventojus arba susimokėti savivaldai biudžeto lėšomis už elektros tinklus, jų ir aplinkos gerinimą, galiausiai pasiektas susitarimas. 2022 m. lapkričio 9 d. Jonavos rajono savivaldybės taryboje patvirtintas sprendimas: ilgamečių derybų objektą – Ruklos elektros tinklus – perduoti valstybinei energetikos įmonei ESO pagal pirkimo – pardavimo sutartį. (Plačiau apie tai ČIA.)

Kaip buvo rašoma lapkričio mėnesio tarybos sprendime, įmonei ESO parduotas bendrai naudojamas elektros energetikos objektas Ruklos miestelyje „0,4 kV kabelių linijų su KS spintomis ir visais priklausiniais, kurie reikalingi tinkamam elektros energetikos objekto eksploatavimui, ilgis 3337 m, statybos metai 1975, buvęs registro Nr. 20/233435, buvęs unikalus Nr. 4697-5016-5015, įsigijimo vertė 18663,11 Eur, likutinė vertė (2022-10-31) 0,00 Eur), už 35,00 Eur kainą, nustatytą pagal energetikos įmonės bendrai naudojamų elektros energetikos objektų vertės nustatymo metodiką.“

Šviesa tunelio gale?

Š. m. birželio pradžioje Ruklos miestelio gatvėse ir šaligatviuose pastebėti ryškūs ženklinimai, o birželio 19 dieną buvo pradėti, kaip mano gyventojai, elektros įrengimo/atnaujinimo darbai. Tai, ko gero, gera žinia po tiek metų nepriežiūros ir gedimų elektros energijos tiekime.

Tačiau jau liepos 11 -ąją seniūnijos gyventojai pradėjo piktintis, jog darbai sustojo, jie nebevykdomi, o išraustos duobės, kad ir aptvertos, miestelio teritorijoje stūkso iki šiol. Liepos mėnesiui įpusėjus, darbų pabaigos nesimato, teigė rukliečiai.

Skiriama suma rekonstrukcijai neatskleidžiama

ESO Ryšių su visuomene projektų vadovė Rasa Juodkienė, grįžusi iš atostogų, pateikė atsakymus į pateiktus klausimus -  kokie darbai atliekami Ruklos mietelyje? Kas bus atnaujinta? Kiek laiko užtruks darbai? Kiek skirta investicijų šiems darbams?

„Sklypas, apie kurį rašote savo laiške, pernai buvo išpirktas iš Jonavos rajono savivaldybės  0,4 kV elektros skirstomasis tinklas Ruklos mieste. Šiuo metu vykdoma šio išpirkto -  0,4 kV elektros skirstomojo tinkle – Ruklos mieste rekonstrukcija, t.y. keičiami požeminiai kabeliai į patikimesnius. Preliminariai, baigti darbus planuojama iki š.m. rugsėjo 1 d. 

Darbai vykdomi kasdien, kadangi šiuo metu vykdomi netranšėjiniai darbai, todėl aplinkiniams gali pasirodyti, kad darbai sustoję, tačiau taip nėra. Taip pat šiems darbams dar reikalingas ir papildomas pasiruošimas – kitų komunikacijų specialistų iškvietimas dėl trasų patikslinimo (TELIA, apšvietimo tinklai ir kt.). Artimiausiu metu planuojami atviro kasimo darbai“, - atsakyme teigia Rasa Juodkienė.

Kaip galima matyti iš ESO atstovės pateikto atsakymo, kiek lėšų skirta atnaujinimui, nėra atsakyta. Kodėl nėra įvardijama suma, kurią atnaujinimui skiria po tiek metų nepriežiūros, nespėliosime, tačiau rukliečiai praneša, kad ruošiant tekstą šiam straipsniui, dalis iškastų duobių Rukloje jau užlygintos. Belieka tikėtis, kad elektros tinklų atnaujinimas įvyks sėkmingai ir Rukla neliks be elektros. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: