Šiandien Lietuvos olimpiečiai Paryžiaus žaidynėse varžysis už Prancūzijos sostinės ribų.
Versalio rūmų pašonėje vyks moterų šiuolaikinės penkiakovės pusfinalio kovos, o už keliolikos kilometrų esančiame treke lenktyniaus dviratininkas Vasilijus Lendelis.
Šiuolaikinė penkiakovė
Moterų pusfinalis. A grupė (Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė)
10.30 val. Jojimas
11.10 val. Papildomas fechtavimo etapas
11.40 val. Plaukimas
12.10 val. Kombinuota bėgimo ir šaudymo rungtis
B grupė (Gintarė Venčkauskaitė)
14.30 val. Jojimas
15.10 val. Papildomas fechtavimo etapas
15.40 val. Plaukimas
16.10 val. Kombinuota bėgimo ir šaudymo rungtis
Paryžiaus žaidynėse startuojančios 36 penkiakovininkės pradeda žūtbūtinę kovą, po kurios pusei dalyvių šis olimpinis ciklas baigsis viena diena anksčiau nei 18-ai stipriausiųjų, sekmadienį kovosiančių dėl medalių.
Pirmą kartą pagal naują formatą vykstančiame olimpiniame penkiakovininkių turnyre visos sportininkės suskirstytos į dvi grupes po 18. Į finalą iš kiekvienos grupės pateks po devynias olimpietes.
Jau penktose karjeroje žaidynėse dalyvaujanti Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė varžysis A grupėje, o trečiąkart olimpietės duonos ragaujanti Gintarė Venčkauskaitė – B grupėje.
Užvakar surengtame pagrindiniame fechtavimo etape abi lietuvės laimėjo po 16 iš 35 dvikovų ir turi po 205 taškus. Šie įskaičiuojami ir į pusfinalio ir, jei atletė ten patenka, finalo įskaitą, todėl yra labai vertingi. Bet dar didesnės vertės gali būti taškai, kurie bus dalinami jojimo rungtyje, su kuria šiuolaikinė penkiakovė atsisveikins iškart po Paryžiaus žaidynių.
Penkiakovėje konkūrinis jojimas vadinamas loterija, nes rezultatas priklauso ne tik nuo sportininko meistriškumo, bet ir nuo žirgo, kuris atletui atitenka burtų keliu. Susipažinimui su savo nauju partneriu skiriama vos 20 minučių.
Jojimo rungties maršrutą sudaro 12 kliūčių, bet reikia atlikti 15 šuolių. Kiekviena sportininkė prieš jojimą turi po 300 taškų. Tiek jų gali iškovoti, jei nenumeta nė vienos kliūties ir neviršija laiko limito. Po 7 taškus atimama už kiekvieną numestą kliūtį, minus 10 – už sustojimą, po 1 tašką – už kiekvieną viršytą jojimui skirto laiko sekundę. Kai užsispyręs žirgas visai nešoka per kliūtį arba numeta raitelį, galima likti visai be taškų. Tada jau baigiasi ir kova daugiakovėje.
Netrukus po jojimo varžybų vyks papildomas fechtavimo etapas. Jame pirmos susitinka paskutines dvi vietas užimančios sportininkės. Nugalėtoja žengia toliau ir susirungia su aukštesnę vietą užimančia varžove, tad paskutinei išsilaikiusiai šiose kovose tenka susidurti su bendrosios įskaitos lydere. Už pergalę skiriami du taškai.
Vėliau olimpietės keliaus į baseiną, kur lenktyniaus 200 m laisvuoju stiliumi rungtyje. Čia atspirties taškas – 2 min. 30 sek. rezultatas. Prie tiek ar mažiau laiko distanciją įveikusi sportininkė gauna 250 taškų. Už kiekvieną šį laiką viršijančią sekundę atimama po tašką, o jei plaukiama greičiau, kiekviena sekundė papildo taupyklę vienu tašku.
Ir galiausiai stos prie kombinuotos bėgimo ir šaudymo rungties starto linijos. Prieš kombinuotą rungtį visi taškai paverčiami sekundėmis. Pirma startuoja varžybų lyderė, o kitos – tokiu intervalu, kiek sekundžių yra nuo jo atsilikę. Sportininkėms reikia įveikti 5 ratus po 600 m ir keturis kartus šaudykloje lazeriniu pistoletu kuo greičiau užgesinti po penkias taikinio lemputes. Tiesa, ir nepataikiusi į visus taikinius po 50 sek. olimpietė gali bėgti toliau.
Visas rungtis planuojama įveikti per pusantros valandos – būtent tai ir yra naujojo formato privalumas, padedantis šią sporto šaką padaryti kuo patrauklesnę žiūrovams.
Dviračių trekas
Vyrų keirinas (Vasilijus Lendelis)
18.44 val. Pirmasis etapas
20.21 val. Paguodos lenktynės
Antrą savo pirmų karjeros olimpinių žaidynių rungtį pradės Vasilijus Lendelis. Jis ir dar 29 dviratininkai lenktyniaus keirine – grupiniame sprinte.
Keirino rungtyje (8 ratai) dviratininkai startuoja paskui motoroleriu važiuojantį lyderį, užimdami burtų tvarka nustatytas pozicijas, ir negali jo lenkti. Kai motorolerio greitis pasiekia 45 km per val., lyderis pasitraukia ir sportininkai pradeda sprintą.
Pirmame etape dalyviai suskirstyti į penkis važiavimus. Į kitą etapą iš kiekvieno pateks po du sportininkus. Likę tą patį vakarą dar rungsis paguodos varžybose, kur iš keturių važiavimų į rytoj vyksiantį ketvirtfinalį prasibraus dar po du atletus.
V.Lendelis olimpines žaidynes pradėjo sprinto rungtimi, kurioje užėmė 15-ąją vietą.
LTOK inf.