Elektroninių cigarečių populiarumas paauglių tarpe - problema, apie kurią kalbama nuolat. Dėl jos į portalo jonavoszinios.lt redakciją kreipėsi ir skaitytoja Vlada, pasakojanti, kad pabandžiusi sudrausminti paauglius, išgirdo atsaką, kuris jai sukėlė dar daugiau klausimų.
Neatleidžia nuo atsakomybės
,,Gyvenu netoli mokyklos. Po mano langais neretai būriuojasi moksleiviai, kurie traukia elektronines cigaretes nei kiek to nesigėdydami. Neseniai vienus sudrausminusi išgirdau, kad šie turi raštiškus tėvų leidimus. Vaikinai kalbėjo taip užtikrintai, kad man kilo klausimas, ar tėvai gali leisti rūkyti nepilnamečiams? Galbūt galite pasidomėti tuo?",- teiravosi jonavietė.
Kaip paaiškino Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo161 straipsnyje „ Elektroninių cigarečių ir elektroninių cigarečių pildyklių vartojimo draudimas nepilnamečiams“ aiškiai nurodyta, kad Lietuvos Respublikoje draudžiama asmenims iki 18 metų rūkyti (vartoti) ir turėti elektronines cigaretes ir elektroninių cigarečių pildykles.
,,Tėvų ar kitų asmenų rašteliai ar kitokios formos leidimai neatleidžia nuo įstatymo laikymosi. Jeigu išties tėvai rašo tokius raštelius, derėtų kreiptis ne tik į policiją, bet ir į vaikų teises užtikrinančias institucijas, nes pažeidžiamos vaiko teisės", - pabrėžė departamentas.
Apie žalą
Jis primena, kad moksliniai tyrimai rodo, jog elektroninių cigarečių sudėtyje yra gausu įvairių termiškai neatsparių organinių dalelių, kurios kaitinant skyla į įvairias toksines medžiagas, kaip: acetaldehidas, akroleinas, ir formaldehidas, kurie yra stiprūs kvėpavimo takų dirgikliai ir žinomi kancerogenai. Pripažįstama, jog dar iki galo nėra žinomas elektroninių cigarečių saugumas, trūksta ilgalaikio stebėjimo, tačiau jau atlikti tyrimai neleidžia abejoti toksiniu poveikiu širdžiai ir plaučiams. Moksliniai tyrimai rodo, kad šių įrenginių vartojimas jaunimo tarpe susijęs su padidėjusiu astmos paplitimu bei paūmėjimu, švokštimu, lėtine obstrukcine plaučių liga, taip pat yra bronchektazių vystymosi veiksnys – būklės, kuriai būdingas lėtinis pūlinis kvėpavimo takų uždegimas, sukeliantis jų destrukciją, negrįžtamą spindžio išsiplėtimą, nuolatinį uždegiminio sekreto ir bakterijų kaupimąsi juose. Svarbu paminėti tai, jog plaučių audinys pilnai susiformuoja sulaukus 20 metų, todėl ankstyvas elektroninių cigarečių vartojimas, tikėtina, kad daro neigiamą įtaką plaučių vystymuisi – audinys tampa nepilnai išsivystęs ir pažeidžiamas.
,,Neabejotina, kad elektroninės cigaretės neigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, sukeldamos ankstyvus kraujagyslių sienelės pokyčius, tokius kaip: kraujagyslių standumo, endotelio funkcijos pažeidimus, lemiančius kraujospūdžio didėjimą – kas padidina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę. Nors šiuo metu paaugliai gali ir nejausti, kad elektroninių cigarečių vartojimas juos veikia, vis labiau aiškėja, kad elektroninių cigarečių aerozoliuose esančios cheminės medžiagos kenkia jų kraujagyslių ir širdies ląstelėms, todėl laikui bėgant atsiranda pokyčių, kurie pranašauja širdies ir kraujagyslių ligų vystymąsi. Taip pat svarbu pabrėžti tai, jog dauguma elektroninių cigarečių vartotojai yra paaugliai, jaunuoliai, kuriems širdies ir kraujagyslių sistemos nėra pilnai susiformavusios, tad jų poveikį galima vertinti kaip ypač klastingą. Ateityje, tikėtina, tai sąlygos ankstyvą širdies ir kraujagyslių ligų pasireiškimą", - teigia NTAKD.
Žala aplinkiniams
Tokie rūkalai kenkia ir aplinkiniams.
,,Pasyvus bet kokių cigarečių rūkymas kenkia aplinkiniams, aplinkai ir netgi gyvūnams. El. cigaretėse galime rasti akroleiną (cheminė medžiaga skirta piktžolėms naikinti), kancerogenus (medžiagos sukeliančios vėžį), kadmį (naudojamas baterijose), sunkiuosius metalus, pvz. nikelį (gali sukelti organų pažeidimus) arba benzemą (pramoninis tirpiklis). Dūmuose būna nikotino, smulkiųjų dalelių sėdančių į plaučius ir diacetilo (tų skonių) kurie gali sukelti rimtus plaučių pažeidimus", - akcentavo NTAKD.