Antrajam didžiausiam nepriklausomam elektros energijos tiekėjui „Perlas Energija“ informavus savo klientus apie naikinamus fiksuotos kainos planus, o po to paaiškėjus, kad bendrovė apskritai nutraukia veiklą, viena iš Seimo opozicinių partijų frakcija sako pasigendanti aiškesnių valdžios sprendimų ir garantijų gyventojams, kad kiti elektros tiekėjai nepasielgs panašiai – vienašališkai nutrauks sutartis ir savo klientus perkels iš fiksuotų į gerokai brangesnius lanksčius tarifus.

Kreipimąsi inicijavęs frakcijos seniūno pavaduotojas Eugenijus Sabutis mano, kad ligi šiol Vyriausybės darbuose tvyro lengvas chaosas. Pradėjus antrąjį liberalizavimo etapą, anot jo, nesugebama sukontroliuoti elektros rinkoje vykstančių procesų, o gyventojai ir toliau paliekami nežinioje dėl jau sudarytų sutarčių ir fiksuotų kainų su likusiais elektros tiekėjais. „Atrodo, kad iš bendrovės „Perlas Energija“ istorijos visiškai nesimokama. Jokių garantijų vartotojams vis dar nėra“, – teigė Seimo narys.

E. Sabutis klausia, ar taip įnirtingai stumdama elektros rinkos liberalizaciją, dešiniųjų valdžia šiandien gali užtikrinti, kad gyventojai staiga negaus tokių pačių įspėjamųjų laiškų iš kitų tiekėjų, kokius gavo 180 tūkst. įmonės „Perlas Energija“ klientų. „Kalbėkime atvirai. Jie buvo tiesiog apgauti. Tuo tarpu tiek Vyriausybės, tiek Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos bejėgiškumas šioje situacijoje tikrai stebino. Viską, ką jie sugebėjo padaryti – tai išplatinti pranešimą, kad įmonė fiksuotus planus gali naikinti tik su vartotojo sutikimu, bet tai nedavė jokių rezultatų. Bendrovė tiesiog paskelbė nutraukianti veiklą ir taip pasiuntė gyventojus į nežinią“, – pabrėžė parlamentaras.

Parlamentaro teigimu, šiuo kreipimusi siekiama išsireikalauti aiškumo, ar Vyriausybė yra pasiruošusi apsaugoti gyventojus, kurie fiksavo tarifą ir dabar teisėtai tikisi, kad tokia kaina ir mokės už elektrą.

Po tokio fiasko ir sukrėtimų rinkoje, parlamentaro įsitikinimu, dabar mažiausiai norėtųsi, kad dalis gyventojų sulauktų žinios iš savo tiekėjo, kad jis taip pat naikina fiksuotos kainos planus savo klientams ir visus perkelia tiesiogiai į su birža susietą planą, kurioje kilovatvalandė šiandien jau kainuoja apie 60 centų, t.y . dvigubai daugiau nei daugelis jau užfiksuotų tarifų.

„Visi matome, kas vyksta. Situacija yra labai nestabili ir pasiruošti tam reikėtų. Nors rinkoje likę trys elektros tiekėjai bando užtikrinti, kad savo planų tikrai nekeis ir fiksuotų kainų neatsisakys, deja, tendencijos ir vykstantys procesai rodo, kad nebūtinai taip ir atsitiks“, – pažymi E. Sabutis.

Pasak Seimo nario, „Ignitis“ jau pranešė, kad daliai verslo klientų nutraukia neterminuotas sutartis, nes bendrovė nebepadengia savo išlaidų dėl anksčiau fiksuotos elektros kainos, tuo tarpu „Enefit“ ir „Elektrum Lietuva“ išsakyti teiginiai, jo teigimu, optimizmo taip pat neįpučia. „Šios bendrovės nebemato prasmės dalyvauti bendruose tiekėjų susitikimuose su Energetikos ministerija ir VERT dėl tolimesnės liberalizavimo eigos. Ir tai tik pirmieji signalai dėl ateityje galimai kilsiančių problemų“, – atkreipia dėmesį E. Sabutis.

Jo nuomone, itin rimtai reikėtų vertinti ir elektros biržos „Nord Pool“ sprendimą nuo rugsėjo mėn. nuo 4 iki 5 tūkst. eurų didinti maksimalią elektros kainą biržoje. „Tai reikš dar vieną rekordo pasiekimą, kada atrodė, kad elektros kaina gyventojams didesnė jau nebegali būti“, – teigia parlamentaras.

 

lrs.lt inf.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: