Antrajam rinkimų į LR Seimą turui artėjant, į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytoja Jolanta, kuri tikino iki šiol negalinti suprasti, kodėl gyvendama Jonavos rajone, Upninkų seniūnijoje, vienmandatėje apygardoje ji gali rinktis tik iš kandidatų, kurie ruošiasi atstovauti Ukmergei. Moters žodžiais tariant, ji į rinkimus ėjo jau žinodama, už kurį kandidatą iš Jonavos balsuos, tačiau rinkimų biuletenyje rado tik nepažįstamas pavardes. Vyriausioji rinkimų komisija savo ruožtu primena, kad Upninkų rinkiminė apylinkė dar 2019-aisiais buvo prijungta prie Deltuvos pietinės apygardos (pervadinta Ukmergės apygarda). 

Sugadino biuletenį

,,Į rinkimus ėjome su visa šeima. Prieš tai padiskutavome, kas už ką balsuos ir visi turėjome tvirtas nuomones. Tačiau atsivertus rinkimų biuletenius buvome labai nustebinti - juose nei vienos mums žinomos pavardės. Aš sugadinau biuletenį, nes tiesiog nežinojau už ką balsuoti.

Dukrai tai - pirmieji rinkimai. Ji prabalsavo už kandidatę, kurios vardas sutapo su jos. Mergaitė rinkosi intuityviai... Žinoma, manęs tai nei kiek nedžiugina, nes rinkimai - atsakingas dalykas, bet kai Upninkų gyventojams buvo pateiktas kandidatų iš Ukmergės sąrašas, manau, tokių balsų, kurie buvo skirti išskaičiuojant kandidatus, pasirenkant gražiausią vardą ar pavardę buvo ne vienas... Ironizuoju, bet šalia tos ironijos kyla rimti klausimai: kodėl mes - Jonavos rajono gyventojai - turime balsuoti už tuos, kurie neturi nieko bendro su mūsų kraštu? Ar tai normalu? Tokia tvarka - piktina ir skatina nusivilti rinkimais", - apmaudo neslėpė Jolanta. 

Pagal rinkėjų skaičių

Susisiekus su VRK, paaiškinta, kad rinkimų apygardų ribos yra braižomos pagal rinkėjų skaičių. Rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,9 iki 1,1 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus. Rengiant 2020 m. Seimo rinkimų vienmandačių apygardų žemėlapius Vyriausioji rinkimų komisija bendradarbiavo su Vilniaus universiteto Geomokslų instituto docentu dr. Rolandu Tuču.

,,Pasak jo, sprendimas prijungti Upninkų rinkimų apylinkę prie Deltuvos pietinės apygardos buvo padarytas 2019 m., jau pirmame apygardų ribų projekto variante, nes buvo akivaizdžių argumentų, kad toks jungimas iš visų kitų galimų variantų yra optimaliausias.

Papildant ištuštėjusią Ukmergės apygardą (pervadintą Deltuvos pietine) tiesiog nebuvo kito pasirinkimo. Iki tol Ukmergės apygarda visiškai atitiko Ukmergės r. savivaldybės ribas.

Ukmergė ribojasi su Molėtų-Širvintų apygarda, kuri taip pat jau buvo per maža (todėl prie jos prijungta Vilniaus r. sav. Paberžės apylinkė), šiaurinėje dalyje - su Deltuvos šiaurine (buv. Anykščių-Panevėžio) apygarda, kuri taip pat jau buvo per maža (prie jos papildant rinkėjų skaičių prijungta Panevėžio r. sav. Dembavos apylinkė.

Siauru ruožu Ukmergės r. sav. dar liečiasi su Kėdainių r. sav. Tad gal ir buvo ją galima papildyti perkeliant kelias mažas kaimiškas Kėdainių apygardos apylinkes (Pagirių, Okainių, Truskavos, Petkūnų), bet tokiu atveju Deltuvos pietinė apygarda būtų tapusi nekompaktiška ir gana keistos formos.

Neabejotinai geriausias variantas buvo Jonavos r. sav. Upninkų apylinkės prijungimas. Ši apylinkė turi nemažai rinkėjų (tad pakanka perkelti tik vieną apylinkę, tuo tarpu Kėdainių atveju būtų tekę kokias tris), vertinant kelių tinklą – Upninkų susisiekimas su Ukmergės miestu taip pat geresnis nei minėtų mažiau rinkėjų turinčių Kėdainių r. sav. apylinkių. Tad objektyviai įvertinus situaciją buvo nuspręsta prie Ukmergės prijungti Upninkų apylinkę", - teigė VRK mokymų ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Indrė Ramanavičiūtė.

Iš ko rinksis?

Apygardų ribos buvo patvirtintos Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu. Deltuvos pietinės Nr. 61 apygardos riboms buvo pritarta bendru sutarimu VRK posėdyje (jį peržiūrėti galite paspaudę čia). 

Apie apygardų ribų pokyčius ne kartą buvo skelbta VRK internetiniame puslapyje, portale jonavoszinios.lt.

Pirmajame rinkimų ture Deltuvos pietinėje (pervadinta ir Ukmergės) vienmandatėje apygardoje kandidatavo 11 kandidatų. Antrajame ture susirungs Agnė Balčiūnienė (Tėvynės sąjunga - krikščionys demokratai) bei Juozas Varžgalys ( Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga).

Už A. Balčiūnienę pirmajame rinkimų ture balsavo 14,14 proc. rinkėjų iš Upninkų, už J. Varžgalį - 25, 52 proc. 

Daugiau informacijos apie kandidatus galite rasti VRK puslapyje

Taip pat skaitykite: