Praėjusią savaitę skelbėme, kad „Sodros“ pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą arba automatinį sustabdytų įmokų atnaujinimą gavo 264 tūkstančiai gyventojų. Iki birželio 30 d. jie gali apsispręsti, ar nori dalyvauti valstybės siūlomoje papildomo kaupimo pensijai sistemoje. Po žinios apie tai portalo jonavoszinios.lt elektroninio pašto dėžutę netrukus pasiekė skaitytojo Mato laiškas - vaikinas piktinosi šiuo metu galiojančia įtraukimo į pensijų kaupimą tvarka ir teiravosi, ar įmanoma jo atsisakyti visiems laikams.
Norėtų atsisakyti visiems laikams
,,Sveiki. Galbūt galite pasidomėti dėl pensijų kaupimo. Kodėl mes vis įtraukiami į jį, jei jau buvome atsisakę? Juk atsisakymas tiesiai ir aiškiai išreiškia mano nuomonę - aš kaupti nenoriu. Gal yra įmanoma kažkur pranešti, jog nebūčiau į pensijų kaupimą įtrauktas nei po metų, nei po 5?
Turiu puikų pavyzdį, kaip tokia tvarka ,,prigauna" žmogų. Mano draugė buvo atsisakiusi kaupimo, tačiau vieną įtraukimą praleido, nepasitikrino ,,Sodros" paskyroje gaunamų žinučių ir vuolia - ji priversta kaupti.
Tokia tvarka - labai palanki terpė gyventojų prigaudinėjimui, o paskui jau daryk, ką nori , nes niekur nebesidėsi - kaupsi," - teigė jonavietis.
Tokie įstatymai
Susisiekus su ,,Sodros" atstove spaudai Malgožata Kozič priminta, kad pensijų įstatymas numato, kad žmonės įtraukiami į pensijų kaupimą kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų.
,,Kai asmeniui sukanka 40 metų, jis į kaupimą nebeįtraukiamas. Į pensijų kaupimą įtrauktas asmuo turi pusmetį apsispręsti ir jei nenori dalyvauti pensijų kaupime, atsisakymo procedūra yra itin paprasta. Pakanka prisijungti prie savo asmeninės paskyros www.sodra.lt.gyventojui, ir parengtame prašymo šablone paspausti vieną mygtuką. Prašymą taip pat galima pateikti atvykus į „Sodros“ skyrių", - nurodė ,,Sodros" atstovė.Anot jos, gyventojams, kurie neperskaito žinučių savo asmeninėse „Sodros“ paskyrose, yra siunčiami registruoti laiškai.
,,Be to, patariama savo asmeninėje paskyroje įrašyti elektroninio pašto adresą ir telefono numerį, tuomet visi siunčiami „Sodros“ pranešimai bus pristatomi taip pat šiais kanalais, kad lengviau ir patogiau pasiektų žmogų", - teigė M. Kozič.
Kelios galimybės
Šiais metais į pensijų kaupimą įtraukti beveik 89 tūkstančiai gyventojų. Tai žmonės, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai ir tie, kurie 2019 metais atsisakė dalyvauti pensijų kaupime.
„Sodros“ pranešimus gavę gyventojai dėl pensijos kaupimo gali apsispręsti per pusmetį. Jie turi tris pasirinkimo variantus:
Nieko nedaryti. Tuomet nuo 2022 m. liepos 1 d. asmuo pradės kaupti (arba atnaujins kaupimą) „Sodros“ atsitiktiniu būdu parinktame pensijų fonde (arba tame pensijų fonde, kuriame šiuo metu jau investuojamas jo turimas sukauptas pensijų turtas). Priklausomai nuo pasirinkto kaupimo tarifo, į pensijų fondą bus pervedama 2,7 proc. nuo kaupiančiojo pajamų ir valstybės paskata – 1,2 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU), arba 3 proc. nuo kaupiančiojo pajamų ir 1,5 proc. VDU iš valstybės lėšų.
Sudaryti sutartį su pasirinkta kaupimo bendrove. Jeigu asmuo buvo įtrauktas į pensijų kaupimą arba jam siūloma automatiškai atnaujinti įmokas, jis gali nelaukti liepos 1 d. ir bet kada sudaryti pensijų kaupimo sutartį arba atnaujinti pensijų įmokų pervedimą. Reikia kreiptis į savarankiškai pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę ir sudaryti pensijų kaupimo sutartį, arba kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę, kurioje kaupiamos pensijų įmokos su prašymu atnaujinti pensijų įmokų pervedimą.
Atsisakyti kaupti. Atsisakymo procesas ypač greitas. Įtrauktieji į pensijų kaupimą asmenys arba asmenys, kuriems automatiniu būdu siūloma atnaujinti pensijų įmokų pervedimą, savo asmeninėje „Sodros“ paskyroje mato prašymą. Prašymas yra beveik užpildytas, žmogui tereikia paspausti mygtuką ir atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime. Paspaudus mygtuką, prašymas dingsta iš asmeninės paskyros, o žmogui siunčiama automatinė žinutė patvirtinantį jo atsisakymą.