Šį mėnesį prasidėjus visuotinai vakcinacijai nuo koronaviruso, pasiskiepijusių gyventojų skaičius nuolat auga, tačiau dalis žmonių atvirai pripažįsta neketinantys to daryti. Nesiskiepyti žada ir skaitytojas Vytautas, susidūręs su aktualia problema - jo darbdavys primygtinai reikalauja, jog vyras nuspręstu vakcinuotis. 

Dviprasmiškos užuominos

,,Dirbu didelėje įmonėje, kurioje buvo fiksuotas ne vienas koronaviruso protrūkis. Sutinku, kad ši liga nėra juokas, tačiau nenoriu skiepytis. Buvau iš savo gydytojos sulaukęs ir skambučio su siūlymu padaryti tai, tačiau atsisakiau.

Kai apie tai sužinojo mano darbdavys ir tiesioginis vadovas, man ne kartą lyg dviprasmiškai buvo užsiminta, kad į mano darbo vietą pretenduotų ne vienas norintis. Spaudimą jaučiu nuolat ir man kilo klausimas, ar taip nėra pažeidžiamos mano teisės? Ar darbdavys turi teisę reikalauti, jog darbuotojai pasiskiepytų? ", - klausė jonavietis.

Savanoriškas sprendimas

Reaguojant į užklausą, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad Lietuvoje nėra įstatymo, įtvirtinančio privalomą vakcinaciją.

,,Taigi, tai yra asmens savanoriškas sprendimas. Vis dėlto, darbdavys turi užtikrinti sveikatą ir saugą darbe, o pandemijos metu ypač, jei darbuotojas turi kontaktų su klientais. Tačiau tai reglamentuoja yra sveikatos pažymos tvarka", - aiškina VDI.

Gali taikyti kitas priemones

Inspekcijai antrina ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Ši atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Respublikoje galiojantis teisinis reglamentavimas nenumato galimybių teikti asmeniui sveikatos priežiūros paslaugas (taip pat ir skiepijimo) be jo sutikimo. Kiekvienas asmuo turi teisę į fizinę ir psichinę neliečiamybę. SAM akcentuoja, jog tai viena pagrindinių žmogaus teisių, kuri yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje.

,,Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 14 straipsnyje nustatyta, kad pacientui nuo 16 metų sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik su jo sutikimu, o nepilnamečiam pacientui iki 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus.

Kitaip tariant, darbdavys negali reikalauti, kad darbuotojai skiepytųsi nuo COVID-19 ligos. Tačiau siekdamas sukurti saugią darbo aplinką, jis gali taikyti kitas priemones, pvz., papildomų asmens apsaugos priemonių skyrimą, dažnesnį testavimą dėl COVID-19 ir (ar) kt.", - aiškina SAM.

Manantys, kad darbdavys pažeidžia jų teises, apie tai visada gali pasikonsultuoti su Valstybinės darbo inspekcijos specialistais.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Taip pat skaitykite: