Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kvėpavimo takų infekcijos, įskaitant plaučių uždegimą (pneumonija), yra dažniausia mirties nuo užkrečiamųjų ligų priežastis visame pasaulyje. Pneumonija yra įvardijama kaip dažniausia vaikų iki 5 metų mirties priežastis nuo užkrečiamųjų ligų, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad plaučių uždegimu gali susirgti įvairaus amžiaus žmonės – tiek vaikai, tiek suaugusieji. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) minėdamas Pasaulinę plaučių uždegimo dieną, lapkričio 12-ają, primena, kad šios sunkios ligos galima išvengti pasiskiepijus.

Pneumonija yra ūminė kvėpavimo takų infekcija, pažeidžianti plaučius. Ligą gali sukelti virusai, bakterijos ir grybeliai. Viena dažniausių plaučių uždegimo priežasčių – pneumokokinės infekcijos sukėlėjai – streptokokai (Streptoccocus pneumoniae). NVSC duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruoti 88 pneumokokinės infekcijos atvejai. Šiemet sergančiųjų daugiau: per devynis šių metų mėnesius (sausio–rugsėjo mėn.) liga diagnozuota jau 101 šalies gyventojui.

Pneumokokine infekcija užsikrečiama nuo sergančio asmens ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus oro lašeliniu būdu, t. y. kosint, čiaudint, kalbant ar esant artimam kontaktui. Asmenims, sergantiems pneumonija, gali pasireikšti tokie simptomai kaip: kosulys, dusulys, karščiavimas, prakaitavimas ir drebulys, krūtinės skausmas, nuovargis, galvos svaigimas.

Didžiausia rizika susirgti plaučių uždegimu kyla vaikams iki penkerių metų, senyvo amžiaus žmonėms bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų.

2022 m. Lietuvoje vakcinacijos apimtys skiepijant vaikus iki 2 m. amžiaus nuo pneumokokinės infekcijos, tiek skiepijant rizikos grupių asmenis, buvo nepakankamos.

Plaučių uždegimo ar jo sukeltų sunkių komplikacijų galima išvengti pasiskiepijus:

  • Valstybės biudžeto lėšomis skiepijami vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 3 vakcinos dozėmis: 2 mėn., 4 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus.
  • Vaikai ir suaugusieji, priklausantys pneumokokinės infekcijos rizikos grupėms, skiepijami vienkartine vakcinos doze.

Rizikos grupių sąrašą galima rasti čia.

NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad dažniausia gripo komplikacija yra pneumonija, todėl būtina skiepytis ir nuo gripo.

Pažymima, kad Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras rekomenduoja gyventojams skiepytis nuo kelių užkrečiamųjų ligų vieno apsilankymo pas gydytoją metu – nuo pneumokokinės infekcijos, gripo ir / ar COVID-19 ligos.

Dėl galimybės pasiskiepyti nuo užkrečiamųjų ligų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Norint išvengti bakterijų ar virusų, sukeliančių plaučių uždegimą, taip pat rekomenduojama vengti artimo kontakto su sergančiu asmeniu, dažnai plauti rankas, tinkamai atlikti burnos ertmės higieną, stiprinti imunitetą: būti fiziškai aktyviems, laikytis visavertės mitybos principų, atsisakyti žalingų įpročių. Kad susirgę užkrato neperduotume aplinkiniams, laikykimės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

 NVSC info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: