Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bendradarbiaudama su Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) tęsia socialinę kampaniją „Duoti ar neduoti?“. Kampanijos tikslas – skatinti dialogą tarp medikų ir pacientų, atkreipiant dėmesį į skaidrumo svarbą medicinos sektoriuje ir kyšių sukeliamas neigiamas emocijas. Visus metus įvairiose šalies ligoninėse medikai ir pacientai bus kviečiami ne tik išvysti stendą, kuriuo siekiama atskleisti smulkiosios korupcijos gydymo įstaigose žalą, bet ir išreikšti savo nuomonę, kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu.

„Šia kampanija siekiame skatinti diskusiją tarp medikų ir pacientų, norime parodyti, kad kiekvienas gali prisidėti stiprinant skaidrumą sveikatos apsaugos sektoriuje, o kyšio reikalavimas ar davimas dažnai sukelia negatyvias emocijas, medikui toks elgesys gali pasirodyti kaip nepasitikėjimas juo ir jo kompetencijomis. Kad pagrindinės žinutės būtų ištransliuotos kuo plačiau, pristatytas stendas aplankys įvairiausias šalies ligonines ir klinikas. Planuojame, kad per metus jį galės pamatyti 20-ties medicinos įstaigų pacientai ir medikai, pirmoji stotelė – Rokiškio rajono ligoninė“, – sakė STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovas Benas Aldakauskas.

STT inicijuoto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2022 / 2023“ duomenimis, su didžiausia kyšio prievartos rizika gyventojai susiduria miestų ir rajonų ligoninėse bei klinikose. Šiose įstaigose kyšio dažniausiai tikimasi atliekant chirurgines operacijas ir teikiant slaugos paslaugas. Socialine kampanija „Duoti ar neduoti?“ siekiama kalbėti ne tik apie smulkiosios korupcijos daromą žalą, bet ir apie medikų bei pacientų patiriamas neigiamas emocijas. Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl interpretacijos gali būti įvairios – galbūt medikas tikrai tikisi kyšio, o gal tai yra neteisingai suprasta situacija. Todėl tiek medikams, tiek pacientams labai svarbu įvertinti aplinkybes tinkamai, nes teisingas problemos sprendimas – sąmoningas pasirinkimas kyšio neduoti ir jo nereikalauti.

„Kalbant apie Lietuvoje vis dar aktualią kyšių kultūrą, turėtume žvelgti giliau ir ieškoti priežastinių veiksnių. Nors pacientai dažnai deklaruoja kyšius kaip padėką, tiek jie patys, tiek kyšį imantys gydytojai supranta, kad siekiama asmeninės naudos: pacientai siekia greitesnių paslaugų ar daugiau dėmesio, gydytojai – materialinės naudos. Atsiradus kyšiui, paciento ir mediko tarpusavio pasitikėjimas yra sumenkinamas, o savo darbą nuoširdžiai atliekantiems gydytojams brukamas kyšis sukelia liūdesio, nusivylimo, nuvertinimo ar net pažeminimo jausmus. Kad viso to išvengtume, svarbu išgirsti ir suprasti abi puses bei tobulinti visą sveikatos sistemą taip, jog šių problemų neliktų“, – sakė Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė Viktoria Linkis.

„Ligoninėje korupcija netoleruojama, jos apraiškos menkina ne tik įstaigos, bet ir kiekvieno iš mūsų vardą. Ji nepateisinama  tiek gydytojų , tiek kito medicinos personalo tarpe. Kiekvienas iš mūsų  pradėkime nuo savęs – tapkime asmeniniu gyvenimo be korupcijos pavyzdžiu“, – teigė stendo pristatyme dalyvavęs Rokiškio rajono ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: