Žmonės, kurie dalyvauja antros pakopos pensijų kaupime, sulaukę pensinio amžiaus įgyja teisę nutraukti kaupimą ir gauti pensijų išmokas iš sukaupto turto. Nuo sukauptos sumos dydžio priklauso, kokią išmoką jie gali pasirinkti: vienkartinę, periodinę ar pensijų anuiteto.  

Pasirinkus įsigyti pensijų anuitetą, sukaupti pinigai pervedami „Sodros“ Pensijų anuitetų fondui, kuris gavęs šią sumą įsipareigoja visą likusį gyvenimą kas mėnesį mokėti stabilias pensijų anuitetų išmokas.  

Šiuo metu didžiausia mėnesio išmoka yra 348 eurai, o mažiausia – 9 eurai. Mažiausią išmoką gaunantis žmogus pensijų anuitetą įsigijo tik už 2,2 tūkst. eurų. Per praėjusius metus pensijų anuitetų gavėjams iš viso išmokėta 1,69 mln. eurų. 

2023 metais pensijų anuitetų gavėjams pirmą kartą buvo paskirstytas Pensijų anuitetų fondo pelnas. Kiekvienam pensijų anuiteto gavėjui tekusi pelno dalis priklausė nuo jo amžiaus, sumokėtos įmokos dydžio, praėjusio pensijų anuiteto galiojimo laiko bei rūšies. Didesnes įmokas sumokėjusiems ir seniau pensijų anuitetus įsigijusiems pensijų anuitetų gavėjams skirta daugiau pelno, o už skirtą pelno sumą padidinti pensijų anuitetai.  

„Pensijų anuitetų išmokų didėjimas susijęs su Pensijų anuitetų fondo investavimo rezultatais, kurie savo ruožtu priklauso nuo ekonominių ir geopolitinių aplinkybių pasaulio rinkose. Išmokų dydis priklauso ir nuo to, kiek laiko kiekvienas anuitetų gavėjas gauna išmokas iš „Sodros“ – tai yra, kada jis įsigijo pensijų anuitetą ir kiek jo pinigai prisidėjo uždirbant pelną“ – paaiškina Daiva Gerulytė, „Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja. 

2023 metais Pensijų anuitetų fondo turtas augo dėl naujų įmokų – iš gautų 14,5 mln. eurų investavimui skirta 11,0 mln. eurų, bei dėl investavimo grąžos, kuri sudarė apie 3,5 mln. eurų. 

Vis dėlto, anot Daivos Gerulytės, 2024 metai vėl žada daug neapibrėžtumo finansinėse rinkose.  

„2023 metai buvo labai margi, bet pradžiugino investuotojus puikia investicijų grąža. Metai baigėsi optimistiškai, tačiau geopolitinė rizika išlieka didelė, ir investuotojų entuziazmas, matytas praėjusių metų pabaigoje, slopsta. Įvykiai Raudonosios jūros regione kelia abejonių, ar infliacijos mažėjimo tendencija artimiausiu metu išsilaikys. Vis dar tikima, kad pagrindiniai centriniai bankai netrukus pradės švelninti pinigų politiką, bet šie veiksmai gali būti atidėti ateičiai, jei dėl stiprėjančio konflikto Artimuosiuose Rytuose energijos kainos vėl šaus į viršų. Artimiausioje ateityje taip pat numatoma daug politinio šurmulio, nes pusė pasaulio gyventojų 2024 metais rinksis naują valdžią“ – prognozuoja D. Gerulytė. 

Kas svarbu renkantis anuitetą? 

Skaičiai rodo, kad pensijų anuitetą besirenkantiems žmonėms svarbiausia yra paveldėjimo galimybė – 68 proc. gavėjų pasirinko standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu. Tokiu atveju, jei žmogus nesulauktų 80 metų amžiaus, neišmokėtos iki to amžiaus pensijų anuitetų išmokos atitektų jo paveldėtojams. 22 proc. gavėjų pasirinko standartinį pensijų anuitetą, kuris užtikrina didžiausias visą gyvenimą mokamas išmokas, tačiau be paveldėjimo galimybės. 

10 proc. anuitantų rinkosi atidėtąjį pensijų anuitetą. Šiuo atveju į „Sodros“ Pensijų anuitetų fondą pervedama tik dalis gavėjų sukauptos sumos, už kurią bus mokamos pensijų anuiteto išmokos visą likusį gyvenimą nuo 85 metų amžiaus. Iki to laiko kintamo dydžio periodines pensijų išmokas moka pensijų kaupimo bendrovės – šios išmokos gali didėti arba mažėti priklausomai nuo pensijų fondo investavimo rezultatų. 

Sprendimas dėl pensijų anuiteto įsigijimo priimamas visam likusiam gyvenimui. Jį pakeisti galima tik per pirmąsias dešimt darbo dienų, kai „Sodra“ pateikia klientui sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo. Todėl šis sprendimas turi būti priimamas atsakingai ir individualiai pagal asmeninę situaciją. 

Kad padėtų potencialiems pensijų anuitetų gavėjams priimti gerai apsvarstytus sprendimus, „Sodra“ sukūrė interaktyvų pensijų anuiteto pasirinkimo testą. Atsakinėdami į tikslingai užduodamus klausimus, kurie kartais gali būti tiesiogiai net nesusiję su pensijų anuitetais, ir skaitydami atsakymus su išsamiais paaiškinimais,  pensijų kaupimo dalyviai gali geriau susipažinti su pensijų anuitetų savybėmis ir įvertinti, kurios iš jų yra svarbios asmeniškai jiems, o kurios – nepriimtinos.  

Testą galima atlikti „Sodros“ internetiniame puslapyje, skiltyje „Pensijos ir išmokos“ -> „Papildomai kaupiama pensija“ -> „Pensijų anuiteto pasirinkimo testas“. 

Daugiau informacijos apie pensijų anuitetų rūšis, pensijų anuiteto įsigijimą bei kitus aktualius klausimus galima rasti „Sodros“ interneto svetainėje. 

„Sodros“ puslapyje pateiktoje skaičiuoklėje įvedus pensijų fonde sukauptą sumą, galima matyti ir įvertinti mėnesinės pensijų anuitetų išmokos dydį. Papildomą informaciją suteiks „Sodros“ konsultantai informacijos telefonu 1883 / (+370) 5 250 0883 arba artimiausiame „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje. 

„Sodros“ inf.  

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: