Medžių sodinti ten, kur nori – negalima. Negalima jų sodinti bet kokių. Miesto apželdinimas yra bendra visuma. Taip teigė Jonavoje viešėjusi dendrologė Danguolė Liagienė. Susitikimą su specialiste inicijavo bendrovė “Jonavos paslaugos”. 

,,Ir Jonavos gyventojai, ir vadovai, ir jos priežiūra besirūpinantieji nori, kad netrūktų žalumos, kad aplinka gražiai atrodytų. Tačiau mums visiems trūksta žinių, įgūdžių, kaip tai daryti, kokiomis taisyklėmis vadovautis. Tad inicijavau šią diskusiją ir ieškojau specialisto, išmanančio visas želdinių priežiūros subtilybes. Džiugu, kad į Jonavą atvyko šalyje žinoma dendrologė Danguolė Liagienė”, – sakė bendrovės ,,Jonavos paslaugos” direktorius Edmundas Mulokas.

Prieš diskusijos pradžią D. Liagienė jau spėjo pasižvalgyti po Jonavą: lankėsi Neries pakrantėje, apžiūrėjo skirtingose miesto vietose įrengtus gėlynus, prie pagrindinių aikščių pasodintus medelius.

“Jonava yra žalias miestas, tačiau išskirtinio veido neturi. Gėlynai yra neproporcingi, įspūdžio nepaliekantys, vienos bendros idėjos neturintys. Jiems stinga ryškumo. Medžiai - nekokybiškai nugenėti. 
Beje, kai kurie medžiai turbūt niekada negenėti. Būtina paretinti centrinėje miesto aikštėje pasodintų rutulinių klevų lajas. Reikia nugenėti kelis medžius, augančius Prezidento gatvėje. Žodžiu, atsakingoms institucijoms yra nemažai darbų”, – trūkumus vardijo specialistė. 

Beje, įvairios medžių sodinimo akcijos, kurias organizuoja ir ugdymo įstaigos, ir visuomeninės organizacijos taip pat yra netikslingos – augalai turi būti sodinami pagal projektą, įvertinant bendrą miesto apželdinimo viziją, taip jie neturi būti mažaverčiai. 
Pasak D.Liagienės, jei ugdymo įstaigos – mokyklos ar darželiai – nori sodinti medžius, jie tą gali daryti savo teritorijose, bet ne bendrose miesto erdvėse. 

Apie tai kalbėjo ir miesto seniūnas Povilas Beišys. Anot seniūno, kai kuriose Jonavos vietose bet kokių medelių ar krūmų prisodina įvairių organizacijų, ikimokyklinių ugdymo įstaigų atstovai. Pasibaigus tokiai akcijai, daugelis sodinusiųjų, deja, nebeskiria dėmesio dar neįsišaknijusiems ir neprigijusiems augalams. Neretai skambina į seniūniją, į ,,Jonavos paslaugas” ir priekaištauja, kad neprižiūrima aplinka.

Siekdama patarti, kaip tokiais atvejais elgtis, D. Liagienė siūlė ne atnaujinti neprigijusius ar nulaužytus želdinius, bet sodinti tinkamai, tvarkingai, pagal parengtą projektą.  Ji smulkiai paaiškino, kokie yra aplinkos ministro patvirtinti urbanizuotoms teritorijoms skirtų sodmenų minimalūs kokybės reikalavimai.

,,Bet kurioje urbanizuotoje teritorijoje sodintini augalai pirmiausia turi būti labai ištvermingi. Juk jie augdami turės kęsti ne tik oro temperatūros svyravimus, bet ir miesto užterštumą. Augalai turi būti sodinami ne tokie, kuriuos tuo metu pavyko nusipirkti ar iš kažkur išsikasti, bet tokie, kurie nurodyti parengtame apželdinimo projekte. 

Želdiniai sodinami ir prižiūrimi laikantis Aplinkos ministerijos patvirtintų Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių. Draudžiama savavališkai sodinti, genėti. Tai atlikti gali tik specialistai. Tad miesto priežiūros atsakinga institucija privalo turėti bent vieną tokį specialistą”, - sakė D.Liagienė.

Pasak D.Liagienės, susitikimo metu daug klausimų pateikė seniūnai, todėl akivaizdu, kad susitikimas jiems buvo naudingas. Tokios pat nuomonės – ir bendrovės „Jonavos paslaugos“ vadovas E.Mulokas.  

“Labai tikimės, kad seniūnams ir visiems, dalyvavusiems susitikime, buvo pateikta esminė informacija dėl apželdinimo, ir ateityje, kai bus ruošiamasi tokiems darbams, seniūnai žinos, kaip tai daryti, kur ieškoti informacijos. Nereiktų sodinti menkaverčių medžių, kad po kelių metų nereiktų galvoti, ką su jais daryti. Yra reikalavimai ir įstatymai, ir tikimės, kad jų bus laikomasi”, - sakė E.Mulokas. 

Parengta pagal Jonavos rajono laikraščio “Naujienos”, “Jonavos žinių”, UAB “Jonavos paslaugos” inf., E.Utyros nuotr.  

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: