Kuomet buvo pranešta, kad Jonavos rajono pradinukai, norintys grįžti į mokyklas ir mokytis kontaktiniu būdu, bus profilaktiškai testuojami koronaviruso infekcijai diagnozuoti (plačiau apie tai ČIA), kilo dalies tėvų pasipiktinimas. Anot pastarųjų, vaikai nėra bandomieji triušiai. Socialiniuose tinkluose pradėjo kurtis tėvų forumai, prie Jonavos rajono savivaldybės surengta žvakių uždegimo akcija, išplatinta peticija „NE pradinukų testavimui!“, o gegužės mėnesį planuojama dar viena visuotinė akcija „Lietuvai skauda 5/5“. Tėvai piktinasi, kad nesutikę testuotis vaikai jau „nurašyti“ kaip viruso nešiotojai ir liko izoliuoti nuo mokyklos. Nepaisant kilusio prieštaravimo, Jonavoje vykdomas LR sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo (OV) sprendimas ir balandžio 30-ąją pradėti testuoti pirmieji pradinių klasių mokiniai.

Užplūdo tėvų skundai: „Jaučiamės lyg būtume raupsuotieji, atstumtieji“

Dar nepradėjus pradinukų testavimo, anot jų tėvų, mokytojai pradėjo ignoruoti iš namų besimokančius vaikus, nes jie nesutiko testuotis.

„Patirtis savaitės pradžioje buvo nemaloni. Pirmadienį nunešus sutikimus – nesutikimus, mano vaiko anglų mokytoja pasakė, kad į tuos vaikus, kurie mokinsis nuotoliniu būdu, ji nekreips dėmesio ir čia jų (vaikų) problema. Antradienį vyko anglų pamoka, tai mokytoja tikrai įvykdė savo "pažadą". Kamera buvo nusukta į sieną, nei lentos, nei mokytojos nebuvo matyti, o mokytojos bendravimas buvo nulinis - ji tiesiog ignoravo visus nuotoliniu būdu besimokinančius vaikus“, - atviravo Ingrida (vardas pakeistas – aut.past.)

„Nesutikus testuotis, esame palikti savarankiškam mokymuisi, t. y., savarankiškai ruošiame namų darbus, darom klasės darbus. Viską siunčia per dienyną. O kur dar šokio, muzikos, dailės, anglų pamokos. Sūnus pats pasirinko neiti į mokyklą suprasdamas, kokia yra šiuo metu padėtis, kad gyvenam demokratinėje Valstybėje ir galime rinktis. Galvojom, kad gausime mišrų (nuotolinį) mokymą. Nors iš pradžių, kai sužinojo, kad nesitestuosim, sakė dirbsim savarankiškai, vieną kartą savaitėje ateisit į mokyklą pasikonsultuot, kai nebus kitų vaikų. Galvojau, apie spaudimą paklausti. Bet deja... tai tiesa. Mokomės savarankiškai, neįvyksta klasės darbai, nervuojamės, bet nepasiduodame. Jaučiamės lyg būtume raupsuotieji, atstumtieji. Toks vaizdas, kad žmonės su savo nuomone, kurie tvirti savo apsisprendime ir t.t... nereikalingi. Vaikas, kuris mokosi A lygiu, lanko meno mokyklą, kovoja už Jonavą ir 2 kartus laimėjęs pagal savo svorio kategoriją Lietuvoj laisvosiose imtynėse 2 vietą yra nereikalingas ir atstumas, dėl savo pasirinkimo nesitestuot“, - su pagalbos šauksmu kreipiasi Olga (vardas pakeistas – aut.past.), kurios atžala mokosi Neries mokykloje bei priduria, kad mokytoja patikino, jog jei direktorė leis, mokinys galės prisijungti nuotoliniu būdu, bet vargu ar ką girdės ir matys. Anot mamos, mokytoja tikina, kad vaikui užteks vienos konsultacijos per savaitę gyvai, o kitas dienas mokinsimės vieni.

„Susivienijusių tėvų, atsisakiusių testuoti vaikus bendruomenė yra labai nepatenkinta. Švietimo ministrės įsakymu visos šios procedūros turėjo vykti nuo gegužės 3 d, bet mūsų savivaldybės klerkai šį procesą paankstino. Kyla klausimas, kokiu tikslu buvo ankstinama data? Vaikai visą savaitę vis dar netestuojami, tai kodėl atsisakiusių tėvų vaikai buvo išstumti anksčiau laiko iš mokyklos? Ar atsisakius testuotis, jiems jau nustatyta diagnoze-viruso nešiotojas! Taip pat matėme Jūsų straipsnyje mero pavaduotojos Birutės Gailienės visus paaiškinimus, kaip vyks pamokos - atsisakiusių tėvų vaikams - nuotolinis mokymas. Bet šiai dienai yra vaikų, kurie palikti ir be jo“, - piktinasi Dovilė (vardas pakeistas – aut.past.), bei priduria, kad bereikalingai buvo apkrauti mokytojai, kai kurios mokyklos neparuoštos mokyti mišriu būdu, nes neturi kamerų, mikrofonų.  Anot Dovilės, vaikai palikti nežinioje, o jie juk nepasirinko savarankiško mokslo, tačiau visą savaitę liko izoliuoti nuo mokyklos, nes jau be testo kažkas nustatė, kad jis viruso nešiotojas.

Buriasi atskiros bendruomenės bei planuojamos naujos akcijos

Tai tik kelios tėvų patirtys, apie chaosą vykstantį Jonavos rajono mokyklose. Socialiniame tinkle susibūrusi grupė „Vieningi tėvai-Jonava!“, vienijanti bendraminčius prieš pradinukų testavimą, šią savaitę surengė žvakių uždegimo akciją. Vienas po kito tėvai nešė žvakes, degė jas prie savivaldybės bei prie jų paliko raštelius su užrašais „Pamintos žmonių teisės. Mirė demokratija“, „Vaikų diskriminacija“, „Čia mirė vaikų juokas“ ir panašiai.

Visoje Lietuvoje planuojama akcija "LIETUVAI SKAUDA 5/5" - tai taikus susivienijimo ir apsijungimo aktas dvasioje ir žingsnyje, parodant akmenėliais, kiek netiesos, skurdo, smurto, vargo ir prievartos užleista ant mūsų paprastų žmonių galvų. Tai, anot organizatorių, ilgalaikė akcija startuojanti 2021 metų gegužės 5-ą dieną, 00:00 val. Ji vyks visuose šalies miestuose, miesteliuose, kaimuose ir gyvenvietėse. Žmonės kviečiami atsinešti po akmenėlį su užrašu "SKAUDA" ir bet kuriuo metu padėti jį nurodytose Lietuvos vietose. Jonavoje parinkta vieta – Abraomo Kulviečio paminklas savivaldybės aikštėje.

Internete platinama peticija „Ne pradinukų testavimui!“. Per tris dienas ją pasirašė beveik 3 000 asmenų. Tiesa, peticija skirta Švietimo ir mokslo ministerija bei Mažeikių rajono savivaldybei, tačiau ją pasirašė ir jonaviečiai. Peticiją rasite ČIA.

Vykdytos apklausos

Prieš prasidedant testavimo procesui, rajono savivaldybė vykdė rajono mokyklų, kuriose yra pradinės 1-4 klasės apklausą. Šio pirmadienio, balandžio 26 dienos duomenimis, iš 1570 rajono mokinių testuotis nesutiko 287 mokiniai. Tai, anot rajono savivaldybės, parodo, kad testuotis sutinka 84 proc. mokinių. Daugiausiai sutikimų, net 87 proc., pateikė antrokai, mažiausiai – trečiokai, 79 proc.

Apklausą dėl pradinukų testavimo vykdė ir portalas jonavoszinios.lt. Per kelias dienas apklausoje sudalyvavo 590 respondentų. 47 proc., arba 280 asmenų pasirinko atsakymą „Nesutinku, kad mano vaikas būtų testuojamas“. Atsakymą „Testavimas nėra baisu, galima ir pasitikrinti“ pasirinko 118 asmenų arba 20 proc. „Sutinku“ - 95 bals. arba 16 proc. „Tai „kvepia“ teisių pažeidimu“ pasirinko 79 respondentai arba 13 proc. Ir tik 18 balsų arba 3 procentai pasirinko atsakymą „Neapsisprendžiau“

 Dėl testavimo Jonavoje

Susisiekus su Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, kuris atsakingas dėl pradinių klasių mokinių testavimo, paaiškinta, kad įsakymas dėl savanoriško profilaktinio tyrimo Jonavos rajono savivaldybės švietimo įstaigose įsigaliojo balandžio 26-ąją ir nuo tos dienos pavesta testavimą pradėti per 7-10 dienų. Pirmieji pradinukų testai atlikti balandžio 30-ąją, o anksčiau, t.y., nuo pirmadienio pradėti testavimą nebuvo techninių galimybių.

Įsigaliojusį įsakymą rasite ČIA. Jame rašoma, kad tyrimai bus atliekami vienu iš pasirinktų  būdų: Pirmas: nosies landų tepinėlių ėminių kaupinių tyrimas SARS-CoV-2 (2019-nCoV) RNR nustatyti tikralaikės PGR metodu (toliau – kaupinių PGR tyrimas), ėminius toje pačioje virusologinėje terpėje grupuojant po ne daugiau kaip 6; Antras: greitasis SARS-CoV-2 antigeno testas (toliau – antigeno testas).

Dėl mokytojų elgesio

Jonavos rajono savivaldybės administracija tikina, kad dėl aukščiau minėto kai kurių mokytojų elgesio, kuomet nuotoliniu būdų pamokoje dalyvaujantis mokinys yra galimai ignoruojamas, būtina kreiptis į mokyklos vadovybę. Mokyklos vadovybė turi užtikrinti, kad mokinių ugdymas sutikusiems dalyvauti profilaktiniame tyrime mokiniams, turi vykti kontaktiniu arba nuotoliniu būdu, nesutikusiems dalyvauti profilaktiniame tyrime mokiniams – nuotoliniu būdu.

 

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: