Suaktyvėjus elektroninei prekybai, vyresni šalies gyventojai dar neskuba apsipirkti internetu

Suaktyvėjus elektroninei prekybai, vyresni šalies gyventojai dar neskuba apsipirkti internetu
GRU 14
2020-12-14 10:01 2020

Šią vasarą „Verslios Lietuvos“ užsakymu atliktas tyrimas parodė, jog 20 proc. lietuvių per pavasarinį karantiną internetu pirko daugiau, o 17 proc. planavo tai daryti ir jam pasibaigus. Dar didesnes apsipirkimo internetu apimtis atskleidė tarptautinės finansinių paslaugų bendrovės „Intrum“ rugpjūtį paskelbti apklausos rezultatai: maždaug pusė (48 proc.) šalies gyventojų internetu daugelį prekių ketino pirkti ir pasibaigus su koronavirusu susijusiems suvaržymams. Į internetinę prekybą keliasi ir verslas – po pirmojo karantino vien internetu vykdyti prekybą nusprendė kas penktas Lietuvos verslas.


Tiesa, Statistikos departamento duomenimis, internetu aktyviausiai perka 25–34 m. (beveik 69 proc. per pastaruosius 3 mėn.) ir 35–44 m. amžiaus (atitinkamai 64 proc.) gyventojai. Per pastaruosius 3 mėn. internetu pirko tik apie 9 proc. 65–74 metų amžiaus gyventojų. Ši statistika nestebina ir projekto „Prisijungusi Lietuva“ lektorės Ingrida Kazlauskienė, kurios patirtis rodo, kad vyresnio amžiaus gyventojai kol kas nėra dideli prekybos internetu entuziastai. „Vyresnio amžiaus žmonėms aktualiausia – išmokti susimokėti mokesčius, o didesnių pirkinių jie dažniausiai nenori“, – atskleidžia pašnekovė.


Visgi ji tikina, kad daugumą vyresnio amžiaus gyventojų stipriai paveikė sudėtinga epidemiologinė situacija, dėl kurios jie vis aktyviau ryžtasi išmokti naudotis technologijomis. „Viskas – prekyba, sveikinimai, dovanų pirkimas, mokesčiai, gydytojų konsultacijos – persikelia į virtualią erdvę, o tai vyresnio amžiaus gyventojams kelia daug iššūkių. Stengiuosi jiems padėti perprasti technologijų pasaulį“, – sako lektorė, šiuo metu mokymus šalies gyventojams vedanti nuotoliniu būdu.


Gąsdina neužtikrintumas


Lektorė pasakoja, kad prieš pirkdami prekę ar paslaugą internetu, žmonės turi įvairių baimių. „Žmonės negali paliesti prekės, pasimatuoti drabužio, užuosti perkamų kvepalų aromato, todėl natūraliai kyla baimė, ar patiks ir tiks daiktas, kurį jie užsisako. Dažnai trūksta užtikrintumo ir saugumo – ar sumokėję pinigus tikrai gaus prekę. Be to, vis dar bijoma pirkti iš užsienio prekybos platformų, nes nemokama užsienio kalbos“, – dažniausias priežastis, kodėl neperkama internetu, vardija I. Kazlauskienė.


Vyresniems gyventojams trūksta informacijos apie saugų pirkimą, pardavėjo patikimumą, parduotuvės prekių pardavimo ir pristatymo sąlygas. „Todėl su mokymų dalyviais mokomės atskirti, kurios svetainės yra tikros, atkreipti dėmesį į tai, kaip rašomas svetainės adresas, kaip prie jos jungiamasi, kada sukurta svetainė, raginame susipažinti su kitų pirkėjų atsiliepimais apie elektroninį pardavėją“, – sako I. Kazlauskienė.
Anot jos, jaunesnio amžiaus mokymų dalyviams aktualios pasaulinės prekybos platformos, tokios kaip „Amazon“ ar „AliExpress“ – mokymų metu aptariama, kaip išsirinkti geriausią pirkėją: kaip palyginti kainas, įvertinti siuntimo mokesčius ir muitus, jei tokie taikomi, siuntimo trukmę ir panašiai.


Kaip saugiai pirkti internete?


Vienas svarbiausių dalykų perkant internete – rinktis saugų pardavėją. Tai padaryti padeda keletas paprastų taisyklių, pirmiausia – pirkti tik iš puslapių, kurių adresas prasideda https://, o prisijungus prie jo naršyklėje rodomas spynos ženklelis, reiškiantis, kad prisijungimas yra šifruotas ir saugus. Taip pat svarbu pasitikrinti, ar internetiniame puslapyje lengva rasti kontaktinę informaciją (adresą, telefoną, el. paštą) – jei jos nėra, tai rimtas ženklas, kad e. parduotuvė gali būti nesaugi.


Pasitikrinti puslapio patikimumą padeda ir pirkėjų atsiliepimai – juos rasti galima tiek paties pardavėjo svetainėje, tiek jo socialinėse paskyrose, tiek informacijos apie įmonę ieškant „Google“ paieškos sistemoje. Be abejo, tikrai saugu pirkti yra gerai žinomų prekės ženklų e. parduotuvėse.
Svarbus aspektas perkant internetu – prekių pristatymas. Dažnai, perkant už didesnę sumą Lietuvoje, jis yra nemokamas, tačiau visada aktualu pasitikrinti prekių pristatymo terminus, būdus ir įkainius, ypač perkant užsienio e. parduotuvėse. Perkant internetu taip pat kartais taikomi papildomi mokesčiai – pavyzdžiui, įsigyjant bilietus į renginį, taikomas keliasdešimties centų aptarnavimo mokestis, taigi kiekviename žingsnyje atidžiai įvertinkite, ar prisideda papildomos sumos.


Ieškant prekių e. parduotuvėse verta pasidomėti ir prekių grąžinimo sąlygomis, ypač perkant tokias prekes kaip drabužiai ar avalynė. Dažniausiai jų grąžinimas yra nemokamas, o kartais nereikia mokėti net siuntimo mokesčių – taigi netikusį ar nepatikusį pirkinį lengva grąžinti ir nepatirti jokių išlaidų.


Perkant e. parduotuvėse patariama saugoti visus duomenis apie atliktus pinigų pervedimus – informacija apie juos yra mokėjimus patvirtinančiuose elektroniniuose laiškuose, kurie atstoja prekės ar paslaugos įsigijimo čekius.


Perkant internetu – greičiau ir pigiau


Anot I. Kazlauskienės, pirkimo internetu naudas būtų galima vardinti ilgai. „Perkant internetu tai galima daryti bet kuriuo paros metu ir taupant laiką, kurį sugaištumėme vaikščiodami po fizines parduotuves. Internete pateikiama daug išsamios informacijos apie prekes, o pirkinius atsiimti galima kiekvienam patogiausiu būdu – tam skirtuose punktuose arba kurjeriui juos pristatant į namus“, – teigia ji.
Pašnekovė atkreipia dėmesį, jog didelis pirkimo internetu privalumas yra mažesnės kainos, nei tų pačių prekių fizinėse parduotuvėse. Negana to, jas paprasta palyginti – egzistuoja tokie įvairių prekių kainų palyginimo portalai kaip www.kaina24.lt, www.kainos.lt, www.pricer.lt, kur galima paprastai sužinoti, kurioje lietuviškoje e. parduotuvėje norima prekė kainuoja pigiausiai.


Lektorės teigimu, perkant internetu galima ir didesnė atsiskaitymo būdų pasiūla. „Atsiskaityti už prekes galima ir banko pavedimu, ir naudojantis e. bankininkyste, ir grynaisiais pinigais, ar banko kortele kurjeriui, taip pat įsigyjant prekes internetu galima pirkti išsimokėtinai“, – vardija pašnekovė.


Naujausio „Verslios Lietuvos“ užsakymu atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, Kalėdų dovanas internetinėse parduotuvėse pirkti šiemet planuoja 53 proc. šalies gyventojų. Lengvai nuotoliniu būdu įteikiama dovana – skaitmeninio raštingumo mokymai, kuriuos šalies gyventojams nemokamai organizuoja „Prisijungusi Lietuva“. Ji vykdo iniciatyvą #DovanokŽiniasNeDaiktus, kurios metu apsilankius svetainėje www.prisijungusi.lt ir įrašius artimojo, kuriam skirta dovana, vardą galima jam nusiųsti specialų kalėdinį atvirlaiškį su kvietimu užsiregistruoti į minėtus mokymus. Iš viso šiuose mokymuose jau dalyvavo per 75 tūkst. įvairaus amžiaus šalies gyventojų.

Panašūs straipsniai

Pirkimo pokyčiai: pandeminis šokas praėjo, elektroninės prekybos stebuklo reikės palaukti

Pirkimo pokyčiai: pandeminis šokas praėjo, elektroninės prekybos stebuklo reikės palaukti

Prekybos sektoriui COVID-19 pandemijos pradžia 2020-aisiais reiškė iššluotas lentynas ir neįtikėtiną tualetinio popieriaus, kruopų bei makaronų paklausą. Panikai nuslūgus pirkėjai ė...

Dvi dienos iki didžiųjų prekybos centrų uždarymo: ar skubėsite apsipirkti?

Dvi dienos iki didžiųjų prekybos centrų uždarymo: ar skubėsite apsipirkti? 2

Paskelbus apie griežtesnes karantino sąlygas jau aišku, kad nuo gruodžio 16-osios veiks tik būtinųjų prekių parduotuvės. Šią žinią visuomenė sutiko nevienareikšmiai - kol vieni džiaugėsi, kad pagaliau imtasi...

Beveik kas trečias vairuotojas vairuotojo pažymėjimą užsisako internetu

Beveik kas trečias vairuotojas vairuotojo pažymėjimą užsisako internetu

Šiemet vairuotojo pažymėjimą internetu užsisakė apie trečdalis vairuotojų. Tai yra dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. Elektroninė paslauga populiarėja dėl patogumo ir augančios kokybės – duomenų apsike...

Penki dalykai apie pensijų kaupimą, kuriuos naudinga žinoti naujai įtraukiamiems dalyviams

Penki dalykai apie pensijų kaupimą, kuriuos naudinga žinoti naujai įtraukiamiems dalyviams

Į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai sprendimo priimti neskuba – tam jie turės dar beveik penkis mėnesius. „Sodra“ daugiau nei 30 tūkst. gyventojų pakartotinai išsiu...

Kai šalia atsikrausto žmonės su negalia: tyrimas atskleidė, kaip toliau klostosi kaimynų santykiai

Kai šalia atsikrausto žmonės su negalia: tyrimas atskleidė, kaip toliau klostosi kaimynų santykiai

Didelių globos namų pertvarka Lietuvoje yra sulaukusi įvairių vertinimų. Ne paslaptis, kad dažniausiai griežtai neigiamai ją vertina gyventojai, šalia kurių ketinama statyti grupinio gyvenimo namus. Visuomen...

Lietuvos gyventojai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas, parodė apklausa

Lietuvos gyventojai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas, parodė apklausa

Dauguma Lietuvos gyventojų pakankamai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI). Tai parodė naujausia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro užsakymu šių metų vasarą atlikta reprezentatyvi gyvent...

Jonavos darbo rinka: kokios profesijos paklausiausios bei kas sudaro didžiausią bedarbių skaičių?

Jonavos darbo rinka: kokios profesijos paklausiausios bei kas sudaro didžiausią bedarbių skaičių?

Apžvelgiant Kauno apskrities darbo rinką, Jonava nuolat išsiskiria kaip miestas, kuriame fiksuojamas didžiausias registruotas nedarbas. Užimtumo tarnyba portalo jonavoszinios.lt prašymu pateikė daugiau duome...

Lietuvos mokslininkai: aiškus ryšys tarp probleminio interneto naudojimo,  depresijos, nerimo ir impulsyvumo

Lietuvos mokslininkai: aiškus ryšys tarp probleminio interneto naudojimo, depresijos, nerimo ir impulsyvumo

Daugiau nei trečdalis Lietuvos studentų COVID-19 pandemijos metu patyrė nerimo ir depresijos simptomus, o beveik pusė jų teigia patyrę ryškius probleminio interneto naudojimo (PIN) simptomus. Šie Lietuvos mo...

Grąžinate internetu įsigytą prekę? Nedarykite šios klaidos

Grąžinate internetu įsigytą prekę? Nedarykite šios klaidos

Pirkimas internetu tapo neatsiejama daugelio mūsų kasdienybe. Tačiau Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) pastebi, kad grąžindami internetu įsigytas prekes vartotojai neretai painioja dvi ski...

„Regitra“ skelbia naują numerio ženklų sąrašą – jame 88 tūkst. derinių

„Regitra“ skelbia naują numerio ženklų sąrašą – jame 88 tūkst. derinių

Jau šiandien „Regitra“ planuojamų gaminti numerio ženklų sąrašą papildys net daugiau nei 88 tūkst. naujų kombinacijų, prasidedančių L raide. Tad tarp naujų derinių bus galima rasti ir tokių, kaip LTU, LTL ar...

Žemės ūkio ministerija siekia užkirsti kelius maisto švaistymui

Žemės ūkio ministerija siekia užkirsti kelius maisto švaistymui

Maisto švaistymo problema aktuali visoje maisto tiekimo gandinėje. Tai kelia ne tik socialines, ekonomines, bet ir aplinkosaugos problemas – didėjantis netvarus vartojimas ir visoje gamybos grandyje susidara...

Gerai daryk – maistą taupyk!

Gerai daryk – maistą taupyk!

Šiemet rugsėjo 29 d. pirmą kartą minima Tarptautinė sampratos apie maisto nuostolius ir maisto švaistymą diena. Maisto praradimų problema, kuri pastaruoju metu tik didėja, aktuali visose Europos Sąjungos šal...

Dauguma apklausoje pasisakiusių jonaviečių nebuvo nusiteikę šturmuoti parduotuves

Dauguma apklausoje pasisakiusių jonaviečių nebuvo nusiteikę šturmuoti parduotuves

Įsigaliojus griežtesnėms karantino sąlygoms, uždarytos visos nebūtinųjų prekių parduotuvės. Apie tai buvo paskelbta likus dviem dienom iki sprendimo įsigaliojimo. Kaip skelbė įvairūs žiniasklaidos kanalai, d...

„Kaimas į namus“ – galimybė nusipirkti norimą produktą tiesiai iš ūkio

„Kaimas į namus“ – galimybė nusipirkti norimą produktą tiesiai iš ūkio

Užauginti ar pagaminti produktą yra tik dalis ūkininkų darbo - labai svarbu rasti ir pirkėją produkcijai. Iniciatyva „Kaimas į namus“ skuba į pagalbą ir siūlo gamintojams bei vartotojams susitikti interneto ...

„Regitros“ paslaugų teikimas nuo gruodžio 16 d.

„Regitros“ paslaugų teikimas nuo gruodžio 16 d. 1

Remiantis šiuo metu naujausiu Vyriausybės nutarimo projektu, nuo gruodžio 16 d., trečiadienio, pasikeitus karantino sąlygoms „Regitra“ paslaugas teiks kaip ir iki šiol. Klientai kviečiami naudotis elektronin...

Prekyba alkoholiniais gėrimais šventiniu laikotarpiu

Prekyba alkoholiniais gėrimais šventiniu laikotarpiu 2

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), matydamas artėjančių švenčių šurmulį ir suprasdamas jų svarbą, atkreipia ūkio subjektų dėmesį į dažniausiai pasitaikančius Alkoholio kontrolės ...