Romai Jonavoje, Turgaus gatvėje, prekiaujantys kontrabandinėmis cigaretėmis - tarsi negyjanti miesto piktžaizdė, kuri jau ne vienerius metus aptarinėjama ne tik pačių jonaviečių, žurnalistų, bet ir teisėsaugos institucijų atstovų. Kad problema niekaip nepraranda aktualumo galima įsitikinti vos kelias minutes pasisukinėjus aplink miesto turgavietę - ilgai nelaukus, greitai pasigirsta bebaimis klausimas: gal reikia cigarečių? Problemos egzistavimo neneigia ir policijos pareigūnai, tačiau čia, anot jų, praverstų ir pačių gyventojų aktyvumas - nors šie apie matomus pažeidimus karts nuo karto praneša portalo jonavoszinios.lt redakcijai, patys į pareigūnus neskuba kreiptis.

Vos keli pranešimai

Kaip rodo Kauno apskr. VPK komunikacijos poskyrio pateikta informacija, pastaraisiais metais Jonavos r. policijos komisariato pareigūnai iš gyventojų sulaukė pavienių pranešimų apie kontrabandinių cigarečių prekybą Jonavoje, Turgaus g. 2019 m. tokių pranešimų gauta 4, 2020 m. - tik 1.

,,Patys gyventojai, panašu, linkę būti pasyvūs šiuo klausimu. Tiek 2019 m., tiek ir 2020 m., po atkaklaus ir ilgo pareigūnų darbo, pradėta po ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 202 str. 2 d., dėl neteisėto vertimosi komercine veikla.

Administracinių nusižengimų (pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą) 2019 m. užfiksuota 38 (išimta 184163 vnt. cigarečių), 2020 m. - 68 (išimta 25514 vnt. cigarečių)", - pasakoja minėto poskyrio vedėja  Odeta Vaitkevičienė. 

Fiksuoja ir kameros

Turgaus gatvę iš ne vienos pusės filmuoja miesto kameros.

,,Turgaus gatvėje įrengta viena vaizdo stebėjimo kamera, tačiau yra galimybė šią gatvę stebėti ir kitose vietose įrengtomis vaizdo kameromis'', - pasakoja Jonavos rajono savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus ( VTS) vedėjas Andrius Venckus.

Galimybę naudotis šiomis kameromis turi Policija ir VTS, tačiau pastovaus vaizdo stebėtojo minėtame skyriuje nėra.

,,Pažeidimų, susijusių su kontrabandinių cigarečių pardavimu ir pirkimu Turgaus gatvėje, pastebime dažnai. Šią informaciją perduodame Policijai. Esame perdavę ne vieną vaizdo įrašą, kuriuose matomi Romų tautybės asmenys, pardavinėjantys akcizais apmokestintas prekes (cigaretes).

Akcizais apmokestinamų prekių pardavimo, laikymo ir gabenimo taisyklių pažeidimus tiria ir nagrinėja Policija. Viešosios tvarkos skyriui tokia teisė nesuteikta", - teigia A. Venckus.

Ir keturženklės baudos

Visgi, kalbant apie kontrabandinių cigarečių rinką, reikėtų nepamiršti ir pačių pirkėjų atsakomybės -  pigiau įsigytos prekės gali gerokai pabrangti.

Kaip nurodo įstatymai, už Akcizais apmokestinamų prekių įsigijimą (išskyrus energinius produktus ir elektros energiją), laikymą, gabenimą, naudojimą ar realizavimą pažeidžiant nustatytą tvarką, prekybą akcizais apmokestinamomis prekėmis be banderolių ar kitų specialių ženklų arba su seno pavyzdžio banderolėmis, numatyta administracinė atsakomybė – bauda nuo 50 eurų iki 6000 eurų (priklauso nuo neteisėtai įsigytų, laikomų, gabenamų, naudotų ar realizuotų prekių vertės).

Anot O. Vaitkevičienės, atvejų, kuomet buvo nubausti kontrabandinių cigarečių pirkėjai, yra tiek Jonavoje, tiek ir visoje Kauno apskrityje, tačiau atskira tokių įvykių statistika nėra vedama.

,,Reikia nepamiršti, kad pareigūnų dėmesys skiriamas ne tik pardavėjams ar pirkėjams, bet ir tokių prekių tiekėjams", - akcentuoja O. Vaitkevičienė.

Ragina pranešti

Pareigūnai primena, kad apie vietas, kur prekiaujama akcizais apmokestinamomis prekėmis, apie asmenis, užsiimančius tokia neteisėta veikla, policijai galite pranešti internetiniame puslapyje www.beseselio.lt, anoniminiu pasitikėjimo telefonu (8 37) 30 30 50 arba bendruoju pagalbos telefonu 112.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: