Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (KPPAR) Jonavos filialo surengtame Jonavos rajono verslo bendruomenės pagerbimo vakare įvertintos sėkmingiausios Jonavos rajono įmonės bei jų vadovai. Vienos iš nominacijų „Inovacijų šauklys 2023“ laimėtoja - bendrovė „Jonavos autobusai“. Apdovanojimą  atsiėmęs vadovas Otaras Urbanas plačiau pasakoja, kokie buvo 2023-ieji metai Jonavoje nuo 1992 metų veikiančiai transporto bendrovei.  

Išskirtiniai metai 

Pasak įmonės vadovo O. Urbano, nepaisant buvusių iššūkių ir bendrovei keliamų reikalavimų, praėjusieji metai buvo išskirtiniai.  

,,Nesakau, kad buvo lengva, tačiau vertinant visą metų laikotarpį, 2023-ieji buvo geri ir išskirtiniai.   

Matome geopolitinę situaciją visame pasaulyje, kuri liečia verslą. Palietė ir mus. Nepaisant visų mūsų ir papildomų paslaugų teikimo, jas užtikrinti buvo sudėtinga. Dėl karo Ukrainoje transporto sektorius jautė detalių tiekimo sutrikimus, kurie jaučiami iki šiol, jau pusantrų metų. Mes kartais pajuokaujame, kad autobuso remontas užtrunka apie valandą, tačiau reikiamos detalės laukiame dvi savaites. 

Prieš 12 metų buvo renovuota Jonavos autobusų stotis, tai buvo nemenkas indėlis, o štai 2023-iaisiais atlikome didžiausią investiciją į viešąjį transportą savo istorijoje. Bendra investicijų suma siekia daugiau nei 2 milijonus 200 tūkstančių eurų su PVM. Kursuoja 7 nauji elektra varomi autobusai, įrengtos jų įkrovimo stotys.  

Nors didžiąją dalį lėšų sudaro Europos sąjungos (ES) fondų lėšos, tačiau tokia suma mūsų įmonei nemenka, todėl už paramą dėkojame Jonavos rajono savivaldybei, kuri prisidėjo tiek lėšomis, tiek suteiktomis garantijomis”, - didžiuojasi įmonės vadovas.  

Keliami reikalavimai  

Transporto sektorius prieš tris metus priimtu įstatymu įpareigotas iki 2030 metų atnaujinti beveik visą (80%) autobusų parką, atsisakant dyzeliu varomų transporto priemonių, tačiau iki šiol nėra žinoma, koks bus kitų ES projektų finansavimas, kuriam paraiškų teikimo laikotarpis jau įpusėjo - pateiktos tik gairės, numatančios galimą finansavimą iki 200 milijonų eurų.  

,,Žinant, kad projektų parengimas, viešieji konkursai, elektrinių autobusų gamyba, galinti užtrukti iki dviejų metų, sunkiai įsivaizduoju, kaip suspėti į finansavimo laikotarpį be centrinės valdžios patvirtintų aprašų”, - sako O. Urbanas bei priduria, kad tokia situacija neramina, nes jau 2024 - ųjų metų pradžia, tačiau signalų, kad procesas vyktų, nėra.  

Anot jo, 2014-2020 metų ES finansavimo laikotarpį ,,Jonavos autobusai” sėkmingai įgyvendino, o belaukiant naujo finansavimo etapo, įmonė atsinaujina savomis lėšomis.  

,,Net ir didžiųjų miestų transporto sektorius tvirtina, kad iki 2030 metų atnaujinti parkus nėra realu. Norint įgyvendinti reikalavimą, bent mums kasmet tektų investuoti apie 2,5 milijono eurų vien tik į netaršius autobusus, neskaičiuojant infrastruktūros atnaujinimo. Beje, ji nepigi – pernai į įkrovimo infrastruktūrą investavome apie 70 tūkstančių eurų, nes elektrinius autobusus būtina krauti”, - kalba direktorius.  

Nauji iššūkiai nuo pat sausio pradžios  

Jonavos r. savivaldybės biudžeto lėšos autobusų parkui ir infrastruktūros atnaujinimams neskiriamos, skiriamos tik dotacijos nuostolių dengimui. Bendrovė ,,Jonavos autobusai”, turinti gerą kredito reitingą, bendradarbiaujanti su bankais, skolinasi atsakingai, todėl jau dabar svarstoma dėl paskolos didelių, turinčių nemažiau 40-ies sėdimų vietų elektrinių autobusų įsigijimui. O tai – nauji iššūkiai įmonei, kalbant apie paskolos dydį. Tačiau tai nėra vienas didžiausių iššūkių. 

,,Šiemet jau esam gavę net kelis iššūkius. Turime dar nemažai dyzeliniu kuru varomų autobusų, tad naujais metais gavome padidintą dyzelino akcizo mokestį. Keitėsi ir mokestinė bazė. Didėja transporto detalių kainos. Didėjantis minimalus darbo užmokestis kelia paslaugų teikimo kainas, dalį kurių mes turime pirkti iš kitų tiekėjų. Mūsų paslaugų teikimui nemažai bėdų pridarė meteorologinės sąlygos, stebino itin prasta respublikinių kelių būklė, kuomet dėl slidaus kelio vėlavo autobusai. Tad naujamečių nemalonių dovanų turime nuo pat sausio pradžios”, - sako įmonės vadovas ir priduria, kad panašūs iššūkiai kartojasi kone kasmet.

Beje, verta paminėti, kad naujais metais patobulinta programėlė „Jonava E-BUS“.  Nuo 2021 m. rugsėjo mėnesio programėlė veikė tik „Android“ operacinę sistemą turinčiuose telefonuose, o nuo sausio mėnesio ja galite naudotis ir „iPhone“ mobiliuose telefonuose. Mobiliąją aplikacija „Jonava E-Bus“ galite atsisiųsti iš aplikacijų platformos App Store. Tai greitas ir saugus atsiskaitymas autobuse nenaudojant grynųjų pinigų.

 

Naujų metų tikslai         

UAB "Jonavos autobusai" nuo savo veiklos pradžios ieško naujų būdų, kaip gerinti savo paslaugas ir tenkinti keleivių poreikius. Panašūs tikslai ir siekia keliami ir 2024 –iems metams - užtikrinti aukštą paslaugų kokybę, pagerinti transporto priemonių ir maršrutų efektyvumą bei prisidėti prie tvaraus transporto vystymosi. 

Siekdami išlikti lyderiais rinkoje, bus plėtojamos inovacijos, tobulinami verslo procesai, naudojamos šiuolaikinės technologijos ir sistemos, kurios pagerintų įmonės veiklos efektyvumą. 

UAB "Jonavos autobusai" teikia ne tik reguliarius maršrutus, bet ir individualius keleivių vežimo paslaugas, pvz., mokyklų kelionės, įmonių grupių vežimai ir kt. Bendrovė taip pat bendradarbiauja su kitomis transporto įmonėmis, siekiant užtikrinti patogų ir efektyvų keleivių transportavimą. 

KPPAR, Jonavos autobusų, A. Reipos nuotraukos 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: