Kaip skelbia Jonavos rajono savivaldybė, Jonavos rajone šiuo metu gyvena beveik 400 nuo karo savo šalyje pabėgusių ukrainiečių, pirmieji iš jų jau pradeda gauti laikinus leidimus gyventi Lietuvoje.

Didžioji dalis ukrainiečių pabėgėlių glaudžiasi privačių asmenų jiems suteiktuose būstuose, 40 asmenų gyvena savivaldybės patalpose Mokyklos gatvėje.

Šios patalpos jau beveik visiškai užpildytos, todėl savivaldybė paruošė dar 50 vietų pabėgėliams buvusios Panoterių mokyklose patalpose. Prireikus, čia būtų galima įkurdinti ir daugiau žmonių.

„Kol kas šių patalpų neprireikė, tačiau esame pasiruošę ir laukiame. Deja, bet pabėgėlių nemažėja, žmonės dar negali sugrįžti į savo namus Ukrainoje, o kai kurie jau ir nebeturi kur sugrįžti, nes jų namų, o neretu atveju net ir artimųjų nebeliko“, - sako Jonavos rajono mero pavaduotoja Birutė Gailienė.

Kiek daugiau nei pusė (211) visų Jonavos rajone prisiglaudusių ukrainiečių yra suaugę asmenys, daugiausia – moterys, 54 iš jų įsidarbino Jonavos rajono įstaigose ir įmonėse.

Jonavos rajone taip pat gyvena 182 vaikai iš Ukrainos, 116 iš jų lanko rajono ugdymo įstaigas.

Visi Jonavos rajono savivaldybės vaikų darželiai ir mokyklos, o taip pat įvairūs neformaliojo vaikų švietimo būreliai priima ukrainiečių vaikus.

Ukrainiečiais pabėgėliais Jonavoje rūpinasi Jonavos rajono socialinių paslaugų centro (SPC) specialistai. Įstaigoje Chemikų g. 136 veikia Imigrantų informacijos centras, čia teikiama profesionali socialinė ir  psichologinė pagalba, renkasi savitarpio paramos grupės, vyksta lietuvių kalbos kursai bei organizuojamas ukrainiečių vaikų užimtumas SPC vaikų dienos centre.

Ukrainiečiai, kuriems yra suteikta laikinoji apsauga ir kurie turi leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, turi teisę į socialines pašalpas ir išmokas.

Karo pabėgėliai iš Ukrainos, neturintys pajamų, taip pat turi teisę kreiptis į Jonavos r. savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių dėl vienkartinės pašalpos.

Jonavos gyventojai, suteikę būstus dėl karo iš Ukrainos pasitraukusiems užsieniečiams, turi teisę gauti kompensaciją. Suteikus būstą vienam užsieniečiui, panaudos davėjui skiriama 150 Eur kompensacijos suma per mėnesį, suteikus tą patį būstą kiekvienam kitam užsieniečiui, papildomai skiriama 50 Eur kompensacijos suma per mėnesį už kiekvieną kitą užsienietį.

Kompensacija skiriama panaudos davėjui už antrąjį ir paskesnius būsto panaudos pagrindais perdavimo naudotis mėnesius (bet ne daugiau kaip už tris mėnesius) nuo būsto perdavimo naudotis panaudos pagrindais dienos. Mėnesiai pradedami skaičiuoti nuo Migracijos departamento registracijos kortelės išdavimo datos ar nuo panaudos sutarties datos, jei ukrainiečiai apsigyveno vėliau.  

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: