Kasmet šalyje dėl nesaugaus elgesio su pirotechnikos priemonėmis (fejerverkais, petardomis) nukenčia žmonės. Sužalojimai dėl nesaugaus ir neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo itin skaudūs ‒ nutraukiamos galūnės, sužalojamas veidas, akys, kitos kūno vietos. Pagrindinės priežastys, dėl kurių dažniausiai susižalojama – pirotechnikos naudojimas nesilaikant jos naudojimo instrukcijos, savadarbių, nekokybiškų gaminių naudojimas, tėvų neatsakingumas (vaikai sprogdina pirotechnikos priemones be suaugusiųjų priežiūros) ir chuliganizmas ‒ įžūlus tyčinis viešosios tvarkos pažeidimas (pirotechnikos gaminių mėtymas į žmones, po automobiliais).
Ruklos miestelyje užfiksuotas vaizdo įrašas nekelia abejonių, kad vaikų išradingumui ribų nėra, o ši išmonė gali turėti skaudžių pasekmių. Gruodžio 28 dienos vaizdo įraše matyti, kaip šeši nepilnamečiai vaikai sumanė itin pavojingą petardų galios didinimą. Uždegę petardą ją įmeta į stiklinį butelį, kuris galingai sprogsta. Sprogimo grasas - nemenkas, o ir stiklo šukės išsinešiojamos kelių metrų atstumu. Vaizdo įrašą atsiuntęs gyventojas nerimavo dėl vaikų ir aplinkinių saugumo - vaizdo medžiagą perdavė ir policijos pareigūnams per epolicija.lt.
Ruklos miestelyje užfiksuotas vaizdo įrašas nekelia abejonių, kad vaikų išradingumui ribų nėra, o ši išmonė gali turėti skaudžių pasekmių.
Tą pačią dieną, gruodžio 28 d. apie 18 val. pranešta, kad Ruklos sen., Ruklio gatvės kieme prie namo dega nenaudojamas automobilis, matosi dūmai. Atvykę ugniagesiai gelbėtojai gaisro požymių neaptiko, tačiau išsiaiškinta, kad į daugiabučio kieme stovintį neeksploatuojamą automobilį „Fiat Ulysse“ pro išdaužtą langą vaikai įmetė petardą, kurią, laimei be rimtesnių pasekmių, pranešėjas išėmė iki gaisrininkų atvykimo.
Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymas nustato:
- F1 kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys (F1 fejerverkai ‒ keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose);
- F2 kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys (F2 fejerverkai ‒ keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke);
- F3 kategorijos fejerverkus, T1 ir P1 kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys (F3 fejerverkai ‒ keliantys vidutinį pavojų ir skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose, jų keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių).
Draudžia:
‒ naudoti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų (platinti ir naudoti), gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais, taip pat kitose savivaldybės tarybos nustatytose vietose;
‒ jeigu tai trikdo viešąją rimtį, naudoti civilines pirotechnikos priemones nuo 22 iki 8 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinius renginius, kuriuos rengti savivaldybės vykdomoji institucija yra išdavusi leidimą), kitu teisės aktuose nustatytu ar savivaldybės tarybos nustatytu laiku;
‒ naudoti civilines pirotechnikos priemones ne pagal paskirtį;
‒ naudoti civilines pirotechnikos priemones, kurių garantijos (saugojimo) laikas yra pasibaigęs;
‒ naudoti civilines pirotechnikos priemones neblaiviems asmenims arba asmenims, apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų;
‒ naudoti ir (ar) platinti civilines pirotechnikos priemones, kurios yra akivaizdžiai mechaniškai ar kitaip pažeistos, deformuotos, ant kurių yra korozijos ar skysčių dėmių pėdsakų.
Atsakomybė už nusižengimus, susijusius su civilinės pirotechnikos priemonėmis, nustatyta Administracinių nusižengimų kodekse (toliau ‒ ANK):
‒ už įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimus gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų (ANK 483 str.);
‒ už naudojimą nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus ‒ nuo 20 iki 80 eurų (ANK 488 str.);
‒ už saugaus elgesio su fejerverkais taisyklių nesilaikymą ‒ nuo 20 iki 70 eurų (ANK 525 str.).
Primenama:
už administracinius nusižengimus asmenys atsako nuo 16 metų, o atsakomybė už vaikų iki 16 metų padarytus nusižengimus gali kilti ir tėvams (ANK 73 str.). Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 10 iki 100 eurų. Apie pastebėtus teisės pažeidimus praneškite skubios pagalbos tarnybų telefonu 112.
Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.