Šiandien Vyriausybėje finansų ministrė Gintarė Skaistė, energetikos ministras Dainius Kreivys ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė pristatė sprendimus, palengvinsiančius gyventojams tenkančią finansinę naštą dėl brangstančios energijos. 

Pristatyti siūlymai kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai, padengiant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto, taip pat dujų pakeitimas šildymui pigesnėmis alternatyvomis, leidžiančiomis iš karto sumažinti sąskaitas, taip pat nacionalinio biokuro gamybos spartinimas bei reikšmingai plečiamas kompensacijų gavėjų ratas ir supaprastintas prašymų teikimo modelis, leisiantis plačiam ratui gyventojų kreiptis kompensacijų. Visi šie pasiūlymai galios ateinantiems dviem šildymo sezonams. 

„Pasaulinėje rinkoje fiksuojant vis dar labai įtemptą situaciją dėl energijos kainų šuolio, siūlome pratęsti praėjusį šildymo sezoną taikytą priemonę – kompensuoti PVM tarifą centralizuotai tiekiamai šilumai gyventojams dviems sezonams. Tai viena efektyvesnių priemonių reguliuojamoje rinkoje, kur PVM lengvatos tiesiogiai tampa mažesnėmis sąskaitomis vartotojams“,  – pažymėjo finansų ministrė G. Skaistė.

Gavus pritarimą šiam sprendimui parlamente, gyventojus pasieks sąskaitos už centralizuotai teikiamą šilumą, kuriose PVM tarifas netaikomas, o skirtumą nuo dabar taikomo lengvatinio 9 proc. iki siūlomo 0 proc. PVM šilumos tiekėjams kompensuos valstybė. Kompensacija bus taikoma išrašytoms sąskaitoms iki 2024 m. vasaros.  

Energetikos ministras Dainius Kreivys pristatė dujų pakeitimas šildymui pigesnėmis alternatyvomis, leidžiančiomis iš karto sumažinti sąskaitas, taip pat nacionalinio biokuro gamybos spartinimą.

„Ruošiamės šildymo sezonui – biokuro pasiūlos didinimas ir galimybė šilumos ūkyje naudojamas dujas pakeisti į mazutą, dyzeliną ir miško kirtimo atliekas leis sumažinti prognozuojamą šildymo kainos augimą gyventojams“, – teigė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navicienė pažymėjo, jog žmonių patogumui yra sumažinama biurokratija, o praplėstas šildymo kompensacijų gavėjų ratas leidžia dviems trečdaliams dirbančiųjų kreiptis kompensacijos. 

„Padidinus valstybės remiamų pajamų dydį ir praplėtus šildymo kompensacijų gavėjų skaičių, du trečdaliai dirbančiųjų, taip pat sunkiai besiverčiantys asmenys, pensininkai, neįgalieji ir kiti gali drąsiai kreiptis kompensacijų už šildymą. Parama pasieks tuos, kam labiausiai reikia, o ir kreiptis reikės tik vieną kartą ir kompensacija bus paskiriama visam šildymo sezonui.

Svarbiausia, kad žmonės nesivadovautų vis dar vyraujančiais stereotipais, kad tokia parama priklauso tik sunkiausiai gyvenantiems asmenims. Ir vidutines pajamas gaunantys dirbantieji gali kreiptis į savivaldybę dėl kompensacijos“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Vyriausybės pasiūlytos priemonės galiotų ateinančius du šildymo sezonus – iki 2024 m. balandžio 30d. 
 

Finansų ministerijos info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: