Šalyje įvedus karantiną, įsigaliojo reikalavimas, jog 6-erių metų amžiaus sulaukę mokiniai, mokyklose turi dėvėti kaukes. Reaguojant į tai, dalis tėvų suskubo piktintis. Jų teigimu, priimtas sprendimas - nelogiškas ir kelia pavojų vaikų sveikatai: esą šie negali kvėpuoti grynu oru. Pasipiktinimų dėl minėto reikalavimo neslepia ir portalo jonavoszinios.lt skaitytoja Rita (vardas pakeistas, redakcijai žinomas). Moteris įsitikinusi -  mažamečiai nesugebės tinkamai dėvėti kaukių, o pastarųjų įsigijimą turėtų kompensuoti mokykla arba savivaldybė.

Abejoja reikalavimo nauda

,,Ar normalu, kad pradinių klasių mokiniai privalo sėdėti klasėse su kaukėmis 5 - 6 valandas? Kitose šalyse kaukės privalomos mokiniams nuo 11 metų, o mes kažkodėl - išskirtiniai ir žalojam savo vaikus, versdami juos kvėpuoti iškvėptu dvideginiu. 

Kaukės privalomos pradinukams, tačiau jų niekas nekeis visą dieną, nes vaikai į mokyklas eina su medžiaginėmis kaukėmis, kurios ilgai dėvimos sušlampa. Nemanau, kad jie sėdės su vienkartinėmis. Kas jas keis? Ar kaukėmis neturėtų aprūpinti savivaldybė arba mokykla? 

Kai susisiekiau su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, man buvo parekomenduota vaikams pirkti skydelius. Bet nematau naudos ir iš jų - per kūno kultūros pamokas vaikai nedėvi kaukių, valgyt taip pat eina be jų.

Kiek kalbėjau su kitomis mamomis, jos irgi nesupranta šito nelogiško sprendimo", - savo pastebėjimus išdėstė skaitytoja.

Atsakingi tėvai

Jonavos rajono savivaldybės administracijos patarėjas civilinei mobilizacijai Vytautas Kaminskas, reaguodamas į skaitytojos klausimus, primena, kad vaikų aprūpinimas kaukėmis - tėvų pareiga. 

,,Pagal reikalavimus, ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu, vaikai nuo 6-erių metų ugdymo įstaigose privalo dėvėti veidą ir nosį dengiančias kaukes. Taigi, mokyklos tų reikalavimų neišsigalvojo. 

Išlaidos, patirtos įsigyjant apsaugos priemones, mano žiniomis, nėra kompensuojamos nei vienoje savivaldybėje. To nedaro ir mokyklos.

Dar pirmosios viruso bangos laikotarpiu išlaikyta nuomonė, jog gyventojai gali patys apsirūpinti apsaugos priemonėmis. Dabar negalima skųstis ir tuo, kad jų nėra prekyboje.

Kas liečia teisingą kaukių dėvėjimą, manau, kad pradinukų mokytojai į tai tikrai atkreipia dėmesį. Kaip ten bebūtų, pasirūpinti, jog vaikai turėtų jas - tėvų pareiga", - teigė V. Kaminskas. 

Ragina netikėti sąmokslo teorijomis 

Vakar vykusios nuotolinės spaudos konferencijos metu Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga atkreipė dėmesį į tarp moksleivių tėvų kilusį šaršalą ir akcentavo, jog pastarieji neturėtų pasikliauti sąmokslo teorijų skleidėjais.

,,Yra skleidžiama įvairi gąsdinanti informacija, kad vaikai uždus, kas juos pridususius reikės mokytojams kažkaip gaivinti, kad jie yra mokomi tai daryti, kad vaikai prisikvėpuos dvideginio. Tai siūlau paprastai ūkiškai pažiūrėti ir suprasti, kad kaukė nėra kažkoks rezervuaras, kuriame prisikaupia anglies dvideginio. Kaukė viso labo yra filtras, kuris filtruoja įkvepiamą ir iškvepiamą orą. Tai jame nei padaugėja, nei sumažėja anglies dvideginio ir deguonies. Jo yra tiek, kiek patalpoje. Ir aišku, jei patalpos yra prastai vėdinamos, ilgesnį laiką joje būnant gali padaugėti iškvepiamo deguonies, bet tikrai ne dėl kaukės“, –  kalbėjo A. Veryga, pridurdamas, kad spaudos konferencijos metu teigė, kad reikalavimo atšaukti kaukių dėvėjimo mokyklose atšaukimas  - neplanuojamas.

PSO rekomendacijos

Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) parengtose rekomendacijose nurodoma, kad kaukes vaikai turėtų nešioti nuo 12 metų amžiaus. Taikant šią prievolę jaunesnio amžiaus vaikams, anot PSO, reikėtų atsižvelgti, ar vaikas geba kaukę tinkamai užsidėti ir nešioti.

Jaunesniems nei 5 metų vaikams kaukių nešioti nerekomenduojama.

PSO teigia, kad vaikai, neturintys sveikatos sutrikimų, gali dėvėti ir nemedicininę kaukę, pavyzdžiui, savo gamybos ar pirktinę. Sveikatos sutrikimų turintiems vaikams rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes, tačiau jų tėvai turėtų pasitarti su medikais.  

Asociatyvi pixabay.com nuotr. 

 

Taip pat skaitykite: