• Šių metų Valstybės kontrolės veiklos plane – dėmesys nacionaliniam saugumui ir gynybai, sveikatos paslaugų prieinamumui ir švietimui, tvariam ir subalansuotam šalies biudžetui.
  • Valstybės kontrolė 2025 m. planuoja atlikti ir visuomenei pristatyti 32 valstybinius auditus ir vertinimus, dar 26 auditai ir vertinimai bus pradėti šiais metais, o pabaigti 2026 m.
  • Valstybės kontrolė, siekdama maksimalios naudos viešojo sektoriaus valdymui, savarankiškai priima sprendimus dėl auditų krypčių. Sprendimai priimami remiantis nuolatine viešojo sektoriaus problemų stebėsena, duomenų analize, bendradarbiavimu su valstybinėmis institucijomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, taip pat atsižvelgiant į valstybės strateginius prioritetus, geopolitinius iššūkius ir rizikų mastą.

Valstybės kontrolė pristatė 2025 m. veiklos planą, kuriame, renkantis auditų ir vertinimų temas, ypatingas dėmesys skiriamas nacionaliniam saugumui ir gynybai, sveikatos paslaugų prieinamumui ir švietimui, inovacijoms ir technologinei pažangai, tvariam ir subalansuotam šalies biudžeto sudarymui, akcentuojant šešėlinės ekonomikos mažinimą ir mokesčių surinkimo efektyvumo didinimą.

2025 metais numatoma baigti ir pristatyti 32 auditus ir vertinimus, taip pat bus pradėti 26 nauji auditai ir vertinimai, kurių rezultatai bus pateikti 2026 metais.

„Planuojant būsimų auditų ir vertinimų temas, remiamasi nuolatiniu ir nuosekliu viešojo sektoriaus stebėjimu, duomenų analize, aktyviu bendradarbiavimu su įvairiomis visuomenės grupėmis ir institucijomis. Atsižvelgiama į šalies strateginius prioritetus, geopolitinius iššūkius ir rizikas, susijusias su valdomų išteklių dydžiu ir jų naudojimo efektyvumu. Audito darbai planuojami įvertinant stebimų sričių svarbą, identifikuojant problemas ir galimybes jas spręsti audito metodais. Šis sistemingas ir ekspertinis požiūris leidžia užtikrinti, kad turimi ištekliai būtų nukreipti ten, kur jie gali atnešti didžiausią naudą ir skatinti esminius pokyčius valstybės valdyme“, – pristatydamas būsimus metų darbus, pažymėjo valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.

Skiriant ypatingą dėmesį gynybos ir saugumo klausimams, bus atliekamas naujai įsteigto Valstybės gynybos fondo ataskaitų rinkinio finansinis auditas. Aktualūs gynybos ir saugumo aspektai bus vertinami atliekant dar šešis šiai temai skirtus auditus: 

  • Lietuvos Respublikos piliečių rengimas pilietiniam pasipriešinimui;
  • Lietuvos kariuomenės personalo komplektavimo ir karo prievolės administravimas;
  • Gyventojų perspėjimo užtikrinimas ir apsaugos statinių plėtra;
  • Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų fizinės apsaugos organizavimas;
  • Valstybės rezervo sudarymas, kaupimas, tvarkymas ir administravimas;
  • Medijų ir informacinio raštingumo ugdymas Lietuvoje.

Atsižvelgiant į sveikatos ir švietimo temų aktualumą ir jautrumą, 2025 m. joms bus skiriamas ypatingas dėmesys. Šioms sritims vertinti suplanuoti šie auditai ir vertinimai:

  • Asmens sveikatos priežiūros paslaugų laukimo eilių mažinimas;
  • Sveikatos apsaugos srities informacinių išteklių valdymas;
  • Aktyvaus senėjimo skatinimas;
  • Švietimo pagalba mokyklose;
  • Švietimo skaitmeninė transformacija;
  • Užsieniečių vaikų integracija į bendrojo ugdymo sistemą.

Kaip ir kasmet, bus vykdomi ir visuomenei pristatomi finansinių auditų rezultatai apie svarbiausius viešojo sektoriaus ataskaitų rinkinius: nacionalinį, valstybės, Privalomojo sveikatos draudimo fondo, valstybės socialinių fondų, Pensijų anuitetų fondo.

Suprantant inovacijų ir technologinės pažangos reikšmę šalies vystymuisi ir augimui, šiai sričiai skirtas ypatingas dėmesys. Suplanuoti šie auditai ir vertinimai:

  • Dirbtinio intelekto taikymas viešajame sektoriuje;
  • Valstybės informacinių išteklių infrastruktūros konsolidavimas;
  • Inovacijų skatinimo sistema;
  • Energijos vartojimo efektyvumo tikslų pasiekimas.

2025 m. bus baigtas Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų auditas ir įvertintas 2014–2020 m. veiksmų programos įgyvendinimui sukurtos valdymo ir kontrolės sistemos veikimas, sąskaitose pateikta informacija ir Europos Komisijai 2023 m. liepos 1 d.–2024 m. birželio 30 d. laikotarpiu deklaruotos išlaidos.

Valstybės kontrolė, atliekanti fiskalinės institucijos funkcijas, kiekvienais metais rengia išvadas ir atlieka Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme nustatytų taisyklių laikymosi ir užduočių vykdymo stebėseną. 2025 m. bus pateiktos išvados dėl ekonominės raidos scenarijaus tvirtinimo, valdžios sektoriaus biudžetų projektų vertinimo ir savivaldybių fiskalinės drausmės taisyklių laikymosi.

Valstybės kontrolė nuolat vykdo valstybinio audito rekomendacijų įgyvendinimo stebėseną, aktyviai vertina kylančias rizikas ir, atsižvelgdama į jų reikšmingumą, prireikus koreguoja metinį veiklos planą.

Valstybės kontrolės inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: