Mitas nr. 1 – rūkymas mažina stresą

Vienas populiariausių įsitikinimų apie rūkymą yra susijęs su neva raminančiu cigarečių poveikiu. Dažnai tikima, kad į plaučius traukiami cigarečių dūmai padeda sumažinti patiriamą stresą ir nerimą. Dėl to cigarečių dažnai griebiamasi stresinėse situacijose.

Visgi tariamai raminantis cigarečių poveikis yra apgaulingas. Dažnai, priklausomybę sukeliantys dalykai žmogaus smegenyse išskiria dopaminą. Tad ir cigaretėse esančios veiklios medžiagos išskiria šį hormoną ir būtent dėl to rūkant patiriamas malonumo pojūtis. Vis tik prie padidėjusių dopamino kiekių smegenys labai greitai pripranta, todėl tokiam pačiam efektui pasiekti rūkalų reikia vis daugiau ir dažniau. Ilgainiui išsivysto priklausomybė, todėl neparūkius imamas jausti irzlumas, įtampa, nerimas. Norint šiuos pojūčius bent laikinai numalšinti griebiamasi cigaretės. Taip susidaro iliuzija, kad rūkymas numalšina nerimą, nors iš tiesų šis žalingas įprotis dažnai ir yra jo priežastis.

Mitas nr. 2 – rūkant tik retkarčiais organizmui nekenkiama

Kitas populiarus mitas yra susijęs su rūkymo dažnumu. Norima manyti, kad rūkymas kenkia tik rūkant dažnai ir daug, o viena-kita cigaretė didelės žalos neva nedaro. Ir nors iš tiesų su surūkomų cigarečių kiekiu didėja ir organizmui daroma žala, manyti, kad parūkymas retsykiais yra visiškai nekaltas, būtų klaida. Medicininiai tyrimai rodo, kad net ir viena cigaretė per dieną gali reikšmingai padidinti vėžinių susirgimų ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką.

Be to, pradėjus nuo vienos cigaretės dažniausiai progresuojama link pilnos priklausomybės. Juk nei vienas rūkorius turbūt nepradėjo iš karto supešdamas pilną cigarečių pakelį per dieną. Tad svarbu nepamiršti, kad kaskart pridegus cigaretę – nesvarbu pirmą ar dešimtą – imama kenkti organizmui, o tuo pačiu rizikuojama įklimpti į ilgalaikę priklausomybę.

Mitas nr. 3 – nikotinas yra pagrindinis rūkymo sukeliamų ligų kaltininkas

Cigaretės ir rūkymas daugeliui pirmiausiai asocijuojasi su nikotinu. Nors tai yra viena pagrindinių tabako veikliųjų medžiagų, dėl kurios ir norisi rūkyti, visgi kaltė dėl rūkymo sukeltos žalos nikotinui verčiama nepelnytai. Pats nikotinas nesukelia vėžinių susirgimų, o didžiausias cigarečių blogis slypi visai kitur – pavojingose medžiagose, kurios išsiskiria cigaretei degant.

Tarp šių medžiagų – dervos, anglies monoksidas, tokie cheminiai junginiai kaip amoniakas, glicerolis ir daugelis kitų. Iš viso cigarečių dūmuose priskaičiuojama net keli šimtai kancerogenų – vėžį sukeliančių medžiagų. Taigi visgi ne nikotinas, o degimo produktai yra tai, dėl ko cigaretės yra tokios pavojingos sveikatai. Būtent dėl šios priežasties negalintiems ar nenorintiems mesti rūkyti rekomenduojama rinktis nikotino gaminius, kurios leidžia gauti nikotino nedeginant tabako.

Mitas nr. 4 – rūkant kenkiama tik sau

Daugelis rūkančiųjų puikiai suvokia, kad kenkia savo sveikatai. Visgi dažnas nenutuokia, kad dėl savo žalingo įpročio į pavojų stato ir aplinkinius. Moksliniai tyrimai šiuo klausimu vienareikšmiški – buvimas prirūkytoje patalpoje kenkia ne ką mažiau nei tiesioginis rūkymas. Cigaretės degimo metu išsiskiriančios pavojingos medžiagos pasklinda prastai vėdinamoje patalpoje ir yra įkvepiamos visų ten esančių. Maža to, dūmuose esančios mikrodalelės gali įsigerti į baldų pamušalus, kilimus, sienų dangą, nusėsti ant įvairių paviršių ir tokiu būdu pavojų kelti ne vieną mėnesį. Buvimas prirūkytose patalpose ypač kenkia vaikams ir nėščiosioms.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje dėl pasyvaus rūkymo miršta apie 1,2 mln. žmonių. Tad įsitikinimas, kad rūkant kenkiama tik sau, neatsilaiko prieš faktus.  

Mitas nr. 5 – rūkymas padeda sulieknėti

Dar vienas populiarus mitas apie rūkymą – įsitikinimas, kad šis žalingas įprotis padeda būti liekniems ir numesti svorio. Užtenka pasižiūrėti į rūkančiuosius, kad taptų akivaizdu – kenksmingų dūmų į save traukimas tikrai negarantuoja lieknos figūros. Tarp rūkančiųjų netrūksta apkūnių ir viršsvorio turinčių žmonių.

Norint išties sulieknėti ir atrodyti gražiai, visų pirma reikia subalansuoti mitybą, sportuoti ir gyventi sveikai, o ne ieškoti pateisinimų žalingiems įpročiams.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: