Achemos darbuotojų profesinės sąjungos (ADPS) taryba nepritarė kolektyvinės sutarties pasirašymui, nes joje liko tik darbdaviui naudingi punktai. Be to, profesinei sąjungai nerimą kelia bendrovės vadovybės sprendimai stabdyti darbuotojų papildomo skatinimo priemones ir įvesti „solidarumo prastovas“.

Kolektyvinės sutarties projektas neatitinka darbuotojų lūkesčių

Derybos prasidėjo dar 2024 m., siekiant suderinti darbdavio ir darbuotojų interesus.  

„Vykusio kolektyvinių derybų proceso metu stengėmės suprasti darbdavio poziciją – įmonės dabartinė padėtis ir įtampa dėl jos ateities skatina gerai „pasverti“ kiekvieną sprendimą, įskaitant garantijas darbuotojams“, - situaciją aiškina ADPS pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Pasak jos, paskutiniame derybų posėdyje bendrovės atstovai pareikalavo iš kolektyvinės sutarties projekto išimti darbuotojams svarbiausią kolektyvinės sutarties punktą, susidedantį iš trijų dalių:

- vienkartinio paskatinimo išmokėjimas darbuotojams už 2025 metus;

- bendrovės darbo užmokesčio fondo didinimas 2026–2027 metams;

- premijos darbuotojams skyrimas, einant kasmetinių atostogų.

Išmetus šiuos punktus, kolektyvinės sutarties projektas tapo naudingas tik darbdavio pusei:  

1) pareigybių lygių pervertinimas, siekiant atitikti realius atliekamus darbus, funkcijas ir atsakomybes bei įvedant aiškius ir suprantamus kriterijus;

2) maksimalios viršvalandžių trukmės didinimas per metus iki 360 val.;

3) profesinės sąjungos įsipareigojimas palaikyti bendrovės (bei kitų trąšų gamintojų, priklausančių „Fertilizers Europe“) poziciją ES institucijose.

„Jeigu tikrai siekiama pilnavertės kolektyvinės sutarties, joje turi būti įtrauktos nuostatos, gerinančios darbuotojų padėtį. Neteisinga kolektyvine sutartimi tenkinti tik darbdavio interesus – tai iš esmės prieštarauja kolektyvinių sutarčių paskirčiai“, – akcentuoja ADPS pirmininkė.

Iškelti kolektyvinio darbo ginčo reikalavimai

ADPS taryba nepritarė tokiam kolektyvinės sutarties projektui. Neturėdami kito kelio, darbuotojų atstovai iškėlė kolektyvinio darbo ginčo dėl interesų reikalavimus darbdaviui - „Achemos“ vidutinį darbuotojų darbo užmokestį pririšti prie Lietuvos vidutinio darbo užmokesčio, nustatant ne mažesnį kaip 1,3 koeficientą. Nepasiekus jo, kiekvienam darbuotojui išmokėti vienkartinį paskatinimą bei kartą per metus premijuoti darbuotoją atlyginimo dydžio premija.  

Darbuotojai susirūpinę naujomis taupymo priemonėmis

Nors bendrovės atstovai žada ir toliau ieškoti geriausių sprendimų, atsižvelgiant į buvusį procesą, ADPS tai vertina kaip tuščius pažadus.

„Realybė įmonėje gerokai blogesnė nei mėginama parodyti. Ir taip nekonkurencingi AB „Achema“ atlyginimai nuo birželio mėn. mažės dar daugiau, nes nebeliks papildomo apmokėjimo už remonto darbus, už pavadavimus ir pareigybių sugretinimą bei papildomo skatinimo iš vadovo fondo. Taupymas nukreipiamas į darbuotojus ir taupoma būtent jų sąskaita.“

Darbuotojų nerimą paskatino ir vienas po kito sekę vienašališki vadovybės sprendimai.

Darbo kodeksas numato, kad prastova – tai tokia situacija, kai darbdavys negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo dėl objektyvių priežasčių, ne dėl darbuotojo kaltės. Achemoje turime naujadarą – „solidarumo prastovas“. Nesvarbu, ar darbuotojas turi darbo pagal darbo sutartį, ar neturi – dvi savaites dirbs, dvi savaites bus prastovoje.

Niekam nerūpi, kad per pusę darbo laiko atlikti viso darbo neįmanoma. Tačiau toks yra dabartinis „solidarumo“ supratimas.

„Nepaisant visų blogybių, bendrovėje yra įvykę keli nelaimingi atsitikimai, kurių metu yra sunkiau ar lengviau sužalojami darbuotojai. Taupymas darbuotojų sąskaita, darbuotojų trūkumas, nesaugiai organizuojamas darbas – dabartinė achemiečių kasdienybė“, – apgailestauja ADPS atstovai.

„Suprantama, kad sunkiais laikais bendrovė ieško taupymo būdų (kokie bebūtų laikai – Achemai jie visada sunkūs), tačiau tai neturėtų vykti darbuotojų sąskaita. Priešingai – net sudėtingoje situacijoje svarbu įtraukti darbuotojus į derybas, kad būtų priimti realūs ir abipusiai naudingi sprendimai, padedantys išvengti konfliktų. Tik bendradarbiaujant galima užtikrinti įmonės stabilumą“, - pažymi ADPS vadovė.

ADPS pranešimas spaudai 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: