Achemos  darbuotojų profesinės sąjungos (ADPS) taryba dar gruodžio 2 d. nusprendė skelbti balsavimą dėl streiko. Per kelias balsavimo dienas net 81 proc.  profsąjungos narių tam pritarė, o tai sudaro apie 30 proc. visų bendrovės darbuotojų. Anot ADPS – streikas tapo neišvengiamas ir skelbia, kada jis bus rengiamas. Streikuoti ketinama, nes nepavyko susitarti dėl geresnių darbo apmokėjimo sąlygų su vadovybe, o sausio pabaigoje darbuotojai sulaukė netikėtos žinios apie ne jų naudai keičiamą atlygio sistemą. Darbuotojai pateikia konkrečius pavyzdžius, kiek pinigų jie netenka taikant naują atlygio sistemą, o „Achema“ atstovai tikina, kad anaiptol, atlyginimų fondas yra didinamas. 

Daliai achemiečių atlygis mažės 

Achemos darbuotojams iki šiol buvo mokamas nustatytas atlyginimo tarifas ir premijos iki 20 proc. Pakeitus atlygio sistemą, nuo šių metų premijų nebelieka. Nors bazinis atlyginimas „popieriuje“ ir didėja, dalis darbuotojų praras dalį pajamų. Be to, achemiečiai tvirtina, kad „nuimami“ ir kas mėnesį mokėti 33 eurai už saugą darbe. 

Darbininkai piktinasi, jog jiems nieko nepaaiškinama, į jų klausimus vengiama atsakyti ir tuo pačiu brukama pasirašyti naują darbo sutartį. 

Įmonės darbuotojai piktinasi dėl naujos atlygio sistemos ir reikalauja paaiškinti, kodėl Achemos vadovybė viešai deklaruoja, jog algos kils, kai, anot achemiečių,  yra visai priešingai. 

„ Viešai teigiama, kad darbuotojams premijos  bus perkeliamos prie etatinio atlyginimo, bet mano atveju gaunasi taip, kad prie algos tarifo persikėlė tik 14 proc. Man dingsta 6 proc. priedų. Dar nuėmė kas mėnesį mokamus darbų saugos 33 eurus. Taip gaunasi, kad sudėjus dingusius 6 proc. ir nuimtus 33 eurus, man kas mėnesį mokama alga mažėja 112 eurų dėl ne visų premijų procentų perkėlimo. Tai kaip aš nenukentėsiu ir kodėl bendrovė meluoja?“, - teigia vienas iš darbuotojų, nepanoręs atskleisti savo tapatybės. 

„Žiniasklaidoje teigiama, kad premijas perkels į atlyginimo tarifą, bet dabar sužinau, kad man nustačius naują tarifą, vietoj turėtų 20 proc., perkėlė tik 8,8 proc.? Aš kas mėnesį prarasiu apie 12 proc., o pinigų išraiška tai gaunasi 154 eurai. Jei dar atima 33 eurus už saugą darbe, mano mėnesiniai praradimai gaunasi 187 eurai. Kodėl taip brukama pasirašyti naujas darbo sutartis, nepaaiškinant normaliai visų naujos atlygio sistemos niuansų? Kodėl neatsakoma į mūsų klausimus, kai bandome juos užduoti? Neturime kitos išeities ir klausimus priversti kelti per žiniasklaidą, lai atsako, kodėl apgaudinėja? “, - aiškino achemietis. 

„Maždaug paskaičiavau, kad jei pasirašysiu naują sutartį su Achema, mano alga nuo kovo mėnesio mažėja 115 eurų. Ir ne vienai man taip gaunasi. Visi susierzino, kai pasiskaičiavo, nes mato, kad gražūs algų kėlimo pažadai iš vadovų lūpų taip ir liko pažadais. Juk viešai sakė, kad prie atlyginimo perkels 20 proc. priedų, tačiau mano atveju man perkėlė tik 12,9 proc. Kodėl? Dabar pagal naują sutartį man nustačius naują tarifą, nepersikėlė 82 eurai, o dar matau nebelieka ir 33 eurų už saugą darbe. Panaikino premijas, kažką perkėlė, kažko ne, nepaaiškina naujos sistemos,  taip kaip galim pasirašyti naujas darbo sutartis? Gal užteks mulkinti savo darbininkus!! Tegul paaiškina konkrečiai -  kokia ta nauja atlygio sistema? Kodėl perkeliamos ne visos premijos, kaip skelbiamasi viešai? Kodėl skubinama pasirašyti darbo sutartį? Kodėl nuėmė darbų saugos pinigus?“, - klausimus kėlė darbuotojas. 

Achemos atstovė: Užmokesčio fondas didėja 

Šiuos atlyginimų pokyčius darbuotojai turėtų pajusti kovo mėnesį, kai bus išmokėtos algos už vasarį. Achemos atstovė Jolita Macelytė tvirtina, kad nei vienam darbuotojui  darbo užmokestis nemažės, anaiptol, užmokesčio fondas tik didėja. 

„Pagal atnaujintą Darbo užmokesčio sistemą, nuo šių metų sausio 1 d. kintama atlygio dalis perkelta į pagrindinį tarifinį atlyginimą.  Šis pokytis aktualus visiems gamyboje dirbantiems darbuotojams, kurie iki šiol gaudavo kintamą atlygio dalį. Nei vienam darbuotojui dėl to darbo užmokestis nemažės. 

Pokyčiai darbuotojams buvo pristatyti. 

2021 m. gruodžio mėnesį AB „Achema“ patvirtino atnaujintus Darbo apmokėjimo nuostatus bei priėmė sprendimą didinti 2022 metų darbo užmokesčio fondą daugiau kaip 2 mln. eurų. Taigi šiemet mūsų darbuotojai gaus didesnį atlygį, kai tik gamykla pilnai atstatys savo gamybinius pajėgumus, tikėtina, I ketvirčio pabaigoje ar II ketvirčio pradžioje“, - teigia įmonės atstovė Jolita Macelytė. 

Skelbiama streiko data 

Sausio 27 –ąją Achemos darbuotojų profesinė sąjunga informavo įmonės vadovybę apie streiko datą – neterminuotas streikas Achemoje prasidės vasario 8 dieną 8 valandą.   

Pagrindinis darbuotojų reikalavimas - pasirašyti kolektyvinę sutartį, pagal kurią atlyginimai būtų indeksuojami kasmet, darbuotojams būtų mokamos premijos.

"Kam yra reikalinga kolektyvinė sutartis? Ji reikalinga tam, kad darbdavys negalėtų vienašališkai keisti darbo užmokesčio nuostatų, įsipareigotų atlyginimus indeksuoti ne mažesniu nei metinė infliacija dydžiu, skirtų darbuotojams metinį paskatinimą, priklausomai nuo pasiektų rezultatų, derintų atlygio sistemą, o ne priiminėtų vienašališkai, įteisintų viršvalandžius, kurie viršija darbo kodekse nustatytas ribas", - sako ADPS pirmininkė Birutė Daškevičienė.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: