Kryždirbystė dėl savo gyvybingumo, meninės brandos ir ypatingos vietos žmonių gyvenime 2001 m. buvo paskelbta UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevru, o 2008 m. įrašyta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija ir MB „Tylus kinas“, įgyvendinami  Lietuvos kultūros tarybos (LKT) finansuojamo  projekto „Kryždirbystės paslaptys“ sukūrė 6 min. trukmės animacinį filmą „Ąžuolo paslaptis“ (2023).  

Kryždirbystė iki mūsų dienų išliko tautinės tapatybės simboliu. Projekto tikslas – išryškinti kryždirbystės sakralią ir kultūrinę vertę,  reflektuoti tradicijos reikšmę kultūrinei tapatybei, skirtingų kartų sąsajas bei jų svarbą. Naujos tradicijų, žinių perdavimo formos būtinos, stiprinant jaunosios kartos sąmoningumą  bei gilinant žinias apie daugialypę tradicijos prigimtį bei vertę.

Animacinis filmas „Ąžuolo paslaptis“ 2024 m. gegužės 23d, buvo pristatytas Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazijos mokiniams, pristatyme dalyvavo ir Kauno Kovo 11 – osios gimnazijos mokiniai. Filmo scenarijų sukūrė Milda Valančiauskienė ir Miglė Viselgaitė, filmo režisierius ir animatorius – Antanas Skučas.  

Progimnazijoje lankėsi UNESCO Lietuvos nacionalinės komisijos Kultūros programų vadovė Milda Valančiauskienė, Komunikacijos programų vadovė Miglė Viselgaitė,  Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės specialistė  Asta Valiukevičienė.  

Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazijos mokiniams ir Kauno Kovo 11 – osios gimnazistams buvo pristatytas filmas “Ąžuolo paslaptis”. Po filmo peržiūros mokiniai išsakė savo nuomonę, pastebėjimus, įvertino, kad tokie mokomieji filmukai labai reikalingi, padeda geriau suprasti kultūros paveldo vertę. Abiejų mokyklų mokiniai pristatė savo namų darbus: įspūdžius po apsilankymo pas tautodailininką  kryždirbį Adolfą Teresių.  

Labai džiaugiamės, kad mūsų mokyklos 7a klasės mokiniai ir mokytoja Danguolė Šabanienė dalyvauja šiame projekte ir gali susipažinti su tautodailininkais, prisiliesti prie jų kūrybos, pajusti sakralinio meno tradicijomis ir reikalingumu dabartiniam žmogui.  

Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazijos inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: