Bendrovės „Jonavos paslaugos“ Atliekų tvarkymo sistemos organizavimo skyrius džiaugiasi jonaviečiais, kurie išmoko tinkamai atsikratyti stambiagabaritinėmis atliekomis, tačiau turi pastabų dėl tekstilės konteinerių turinio. Be to, netolimoje ateityje laukia nauji iššūkiai – maisto atliekomis teks atsikratyti kitaip.  

Eilės į stambiagabaričių atliekų aikšteles

Kone dešimtmetį galiojęs leidimas, kuomet gyventojai galėjo stambias atliekas – baldus, kilimus, kitus stambius buities ir namų apyvokos daiktus  – palikti šalia komunalinių atliekų konteinerių, panaikintas nuo praeitų metų  spalio 1 dienos. Nuo to laiko praėjus pusmečiui, bendrovės Jonavos paslaugų atliekų tvarkymo skyrius teigia, kad šalia konteinerių aikštelių pavienių, išmestų daiktų dar yra, tačiau džiaugiasi jonaviečiais, kurie išmoko tinkamai atsikratyti stambiagabaritinėmis atliekomis. Kone nuo pat pirmos spalio mėnesio dienos šalia komunalinių atliekų konteinerių, į jų aikštelės, nebetempiami baldai, o į stambiagabaričių atliekų aikšteles Darbininkų gatvėje ir Jonalaukio kaime nusidriekė eilės.

„Nustebom patys, kad su lyg spalio pirma diena, didelio gabarito atliekų prie konteinerių aikštelių tiesiog neliko. Tai ir džiugina, ir stebina. Norim žmonėms padėkoti, kad girdi, mato, reaguoja ir keičia savo elgesį. Pirmadieniais apvažiuojam aikšteles, dar aptinkam smulkių atliekų, bet taip, kaip buvo anksčiau, nebėra. Pastabų turime Lietavos gatvės gyventojams – ten atliekų šalia konteinerių randam daugiau, nei kitur. Primenu, kad tebeturime kilnojamas vaizdo kameras, kurių pagalba galime nustatyti šiukšlintojus“, - sako  UAB „Jonavos paslaugos“ Atliekų tvarkymo sistemos organizavimo skyriaus vedėja Rasa Raicevičienė akcentuodama, kad eilės prie stambiagabaričių atliekų aikštelių indikuoja tai, kad gyventojai žino, kur reikia pristatyti stambias atliekas bei dėkoja jiems, jog neteršia mūsų miesto.  

Nei vienos nuobaudos, ir tai džiugina

Kuomet spalio 1-ąją įsigaliojo nauja tvarka, buvo skelbiama, kad ne trumpiau kaip iki Naujųjų metų netaikyti taisykles pažeidusiems asmenims griežtesnių nuobaudų nei įspėjimas, taip po truputį pratinant gyventojus prie naujos tvarkos. O praėjus pusmečiui skelbiama, kad nuobaudų, žalos atlyginimo mokesčio už ne vietoje paliktas šiukšles ir jų tvarkymą per šį laikotarpį nebuvo skirta nei vienam asmeniui, ir tai džiugina. 

„Iki to laiko minimalus žalos atlyginimo mokestis buvo 15 eurų, tačiau nuo spalio 1 dienos iki dabar šio mokesčio dar netaikėm niekam. Džiaugiamės gyventojų sąmoningumu ir dėkojame jiems, tačiau jei atliekų kiekis šalia aikštelių didės, o tai po truputį jau pastebim, taikomų nuobaudų neišvengsime“, - pasakoja R. Raicevičienė.

Verta paminėti, kad gyventojai noriai naudojasi bendrovės teikiama apmokama paslauga, kuomet iš namų paimamos ir išvežamos stambiagabaritės atliekos. Tai patogu tiems, kurie neturi nuosavo transporto ar kitų galimybių stambius daiktus nuvežti į stambiagabaritinių atliekų aikšteles, juolab, kad tai ženkliai pigiau, nei susimokėti nuobaudą.  

Turima pastabų dėl tekstilės atliekų

Pasikeitus atliekų tvarkymo taisyklėms, buvo vykdoma gyventojų informavimo kampanija, kuri, spėjama, pasiekė daugumą jonaviečių. Ar informacijos sklaida pasiekė ir tuos, kurie netinkamai ar visai nerūšiavo atliekų, kalbant apie plastiką, stiklą, popierių ir tekstilės atliekas?

„Daugiabučių namų gyventojai stiklo, popieriaus ir plastiko atliekas rūšiuoja geriau ir kokybiškiau, nei individualių namų savininkai. Tačiau daugiabučių gyventojams noriu dar kartą priminti apie tekstilės gaminių atliekas.  Tekstilės konteineriai skirti švariai, dar tinkamai naudoti tekstilei, kuri jums tiesiog nereikalinga. Nebenešiojami drabužiai, suavėta avalinė ar kita nebetinkama tekstilė metama į bendrą, mišrių komunalinių atliekų konteinerį, o į tekstilės konteinerį turėtų patekti dar perdirbimui tinkama tekstilė, kuri turėtų būti išplauta, sulankstyta, įdėta į maišelį ir užrišta“, - sako skyriaus vedėja.

Beje, gyventojai neretai pastebi, kad atvykęs specialus transportas tekstilės konteinerio turinį supila į mišrias atliekas, todėl keliamas klausimas – kam tuomet rūšiuoti tekstilę, jei ji keliauja į bendras atliekas?

„Žmonės mato, kai darbuotojai renka tekstiles atliekas, kurios iškarto prie konteinerio yra rūšiuojamos. Radus netinkamus tekstilės gaminius, jie metami į bendrą mišrių komunalinių atliekų srautą, o tinkamos tekstilės atliekos atiduodamos šių atliekų tvarkytojui. Noriu nuraminti gyventojus, kad mūsų skyriaus darbuotojai nedaro nusižengimo, o atlieka tai, ką turėtų daryti gyventojai su tekstilės atliekomis“, - atsako specialistė.

Maisto atliekas rūšiuosime kitaip 

Aplinkos ministerija skatina Savivaldybes įdiegti maisto atliekų rūšiavimo sistemą, kad gyventojams būtų sudarytos sąlygos patogiai nuo bendro srauto atskirti virtuvėje susidarančius maisto likučius. Maisto atliekų atskiras surinkimas yra būtinybė, nes netolimoje ateityje jų nebebus galima maišyti su komunalinėmis, todėl pokyčiai laukiami ir Jonavoje.

„Netolimoje ateityje, jau 2024 -ais metais, pradėsime atskirai rinkti virtuvės atliekas. Rengsime naujus, galimai taip pat pusiau požeminius maisto ir virtuvės atliekų konteinerius jau esamose aikštelėse arba plėsime tinklą, tad laukia nauji iššūkiai“, - ateities planus atskleidžia R. Raicevičienė.  

Aplinkos projektų valdymo agentūra kvietimą paramai maisto konteineriams įsigyti paskelbusi. Kompensuojama 85 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Paraišką dotacijai gauti pateikusi ir Jonava. Įsigyti maisto konteineriai bus dalinami  individualių namų gyventojams arba pastatyti atliekų surinkimo aikštelėse greta daugiabučių.

Nuotraukoje - Žemaitės gatvėje fiksuotas komunalinių atliekų konteineris 

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: