Artėjant rudeniui, kai į mokyklas sugužės vaikai, ir visi daugiau laiko praleisime uždarose patalpose, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kad viena iš efektyviausių priemonių, padedančių apsisaugoti nuo COVID-19 ir kitų oru plintančių užkrečiamųjų ligų plitimo, yra vėdinimas. Specialistai primena, kad uždarose patalpose, pilnose žmonių, sąlygos užkrečiamosioms ligoms plisti yra itin palankios, todėl labai svarbu jas pakankamai ir tinkamai vėdinti, o naudojantiems vėdinimo įrenginius patariama jau dabar įvertinti jų būklę.

Patalpų vėdinimas sumažina COVID-19 ligos plitimą

Patalpos gali būti vėdinamos natūraliai (atidarant langus) arba naudojant specialius įrenginius – vėdinimo sistemas. Kad ir koks vėdinimo būdas naudojamas, NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad patalpose, kuriose ilgai būna didelis kiekis žmonių, rekomenduojama padidinti oro apykaitą, t. y. vėdinti jas intensyviau nei tai buvo daroma iki pandemijos.

Ypatingas dėmesys patalpų vėdinimui turėtų būti skiriamas mokyklose. Mokyklų vėdinimo sistemų būklę rekomenduojama įvertinti jau dabar. Jei mokykloje naudojamas natūralus vėdinimas, svarbu patikrinti, ar atsidaro langai, orlaidės, įvertinti kitų natūralaus vėdinimo kanalų, grotelių būklę. Jei ugdymo įstaigos patalpose įrengta mechaninė vėdinimo sistema, reikėtų  patikrinti jos veikimą, filtrų būklę. Rekomenduojama vengti oro recirkuliacijos.

NVSC specialistai pataria kuo dažniau vėdinti ne tik ugdymo, bet ir gyvenamąsias, darbo, sporto, laisvalaikio ir kitas patalpas. Primename, kad natūralus patalpų vėdinimas yra toks pat efektyvus kaip ir mechaninio tipo vėdinimas, tik svarbiausia, kad oras namuose keistųsi reguliariai. Patalpas vėdinant natūraliai, patariama keletą kartų per dieną langus palikti atidarytus bent 10–15 minučių arba keletą minučių padaryti skersvėjį (kai patalpose nėra žmonių). Ypač rekomenduojama patalpas išvėdinti po didesnių susibūrimų.

Tinkamai vėdindami patalpas užtikriname šviežio oro padavimą, pašaliname kenksmingas medžiagas, anglies dvideginį (CO2), nemalonius kvapus, taip pat reguliuojame oro temperatūrą, santykinę oro drėgmę. Visa tai padeda sumažinti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ir kitų oro lašeliniu būdu perduodamų infekcijų plitimą tarp asmenų, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia uždarose patalpose.

CO2 koncentracija – vienas iš vidaus patalpų oro taršos indikatorių

Kad būtų galima įvertinti ir užtikrinti pakankamą vėdinimą, bent jau patalpose, kuriose vėdinama atidarant langus ir orlaides, gali būti naudojami CO2 indikatoriai. Šios bekvapės, bespalvės dujos išsiskiria kvėpuojant žmogui. Siekiant užtikrinti kuo geresnę ugdymo patalpų ventiliaciją, mokymo klasėse ir mokymo kabinetuose vidutinė anglies dvideginio (CO2) koncentracija, išmatuota laikotarpiu nuo pamokų pradžios iki pamokų pabaigos, neturi viršyti 2745 mg/m3 (1500 ppm). Vienkartinė didžiausia leidžiama anglies dvideginio (CO2) koncentracija šių patalpų ore yra 9000 mg/m3 (5000 ppm).

Atkreipiame dėmesį, kad Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras nerekomenduoja mokyklose ir panašiose įstaigose naudoti oro valymui ar paviršių dezinfekcijai tokių metodų kaip UV spinduliuotė ar dezinfekcinių medžiagų purkštuvai (rūko purkštuvai), kadangi trūksta įrodymų apie šių metodų efektyvumą panašioje aplinkoje, galimą žalą aplinkai ir dirginantį poveikį žmonėms.

Išsamią viešąją konsultaciją vėdinimo mokyklose klausimais galima rasti čia

 

NVSC informacija

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: