Nemažai daliai vairuotojų yra pažįstamas situacija, kuomet grįžus automobiliu namo po darbo tenka ieškoti vietos „kur statyti?“. Automobilių prigrūstos daugiabučių kiemų aikštelės privertė jonavietį atkreipti dėmesį į dar vieną, jo manymu, aktualų klausimą apie neįgaliesiems paskirtas vietas, kurios neretai būna tuščios.
Su portalu jonavoszinios.lt susisiekęs Jonas, nepanorėjęs atskleisti tikrojo savo vardo, teiravosi, ar nėra galimybės neįgaliųjų parkavimo vietas įrengti „iki pareikalavimo“.
„Kaip skirstomos/žymimos neįgaliųjų parkavimo vietos prie naujai renovuotų daugiabučių namų? Mano žiniomis, mūsų name negyvena neįgalūs žmonės, tačiau prieš kelis metus renovavus aikštelę, ten išskirtos 4 vietos neįgaliųjų transportui. Vietos kone visą laiką laisvos, o parkuotis, neturint negalios, negalima. Ar nėra tokios išlygos, kad neįgaliųjų vietos būtų išsikariamos tik tuomet, jei pareikalautų to namo neįgalus gyventojas – trumpai tariant – neįgaliųjų vieta iki pareikalavimo? Tokiu atveju, platesnėse, bet nepaženklintose neįgaliųjų vietose galėtų parkuotis visi, tačiau esant poreikiui, atsirastų ir apie tai informuojantys ženklai“, - teiravosi vieno Jonavos daugiabučio gyventojas.
Kaip į gyventojo užklausą atsakė Jonavos miesto seniūnijos vyriausiasis specialistas Tautvydas Pabrinkis, galimybė įrengti vietą „iki pareikalavimo“ vis tik yra.
„Jeigu daugiabučio namo aikštelė įrenginėjama pagal projektą, finansuojamą Europos sąjungos ar Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšomis, todėl vadovaujantis projektu, pagal rengiamų parkavimo vietų skaičių privaloma įrengti ir neįgaliųjų transporto parkavimo vietas.
Jeigu kiemo aikštelės renovuojamos, atnaujinamos rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, tuomet neįgaliųjų parkavimo vietos rengiamos „iki pareikalavimo“. Kitaip tariant, kuomet prie namo yra atnaujinama kiemo aikštelė biudžeto lėšomis arba jei į konkretų namą atsikraustė neįgalus asmuo, jis gali kreiptis į Saugaus eismo komisiją (SEK) su prašymu išskirti parkavimo vietą neįgaliųjų transportui. Taip pat, jeigu kiemo aikštelėje, kurią atnaujino savivaldybė, nebėra poreikio išskirti parkavimo vietą neįgaliųjų transportui, mes, gavę neįgaliojo asmens pranešimą apie tai, neįgaliojo parkavimo vietos ženklinimą panaikiname. Tačiau tai negalioja pagal projektą įrengtoms ir Europos sąjungos ar KPPP lėšomis finansuotoms aikštelėms ir išskirtoms neįgaliųjų parkavimo vietoms“, - sakė T. Pabrinkis.
Specialistas akcentavo, kad jei daugiabutyje negyvena neįgalus asmuo arba gyvena, tačiau nevairuoja, tai neturėtų būti rodiklis neišskirti neįgaliojo transporto parkavimo vietos.