Gegužės 13-31 dienomis vykusių Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) tarptautinių pratybų metu išskirtinis dėmesys buvo skiriamas išlaikyti aukštą tarpusavio sąveiką ir parengties lygį specialiųjų operacijų vykdymui. Daugiau nei 1 600 dalyvių iš 14 NATO šalių sudaryta galimybė koalicijos sudėtyje vykdyti specialiąsias operacijas, užtikrinant greitą bei efektyvų atsaką į įvairaus pobūdžio grėsmes Baltijos šalių oro erdvėse, sausumoje ir jūrų teritoriniuose vandenyse, kibernetinėje ir informacinėje erdvėje. 

„Veikdami kartu su NATO sąjungininkais turime progą naudoti daug skirtingų oro, jūrų ir sausumos platformų, tampame nenuspėjami oponentui. Netikėtumas ir greitis – principai, kuriuos taikome specialiųjų operacijų vykdymui“, – pasibaigus pratyboms sakė SOP vadas plk. Darius Milašius.  

Pratybų „Liepsnojantis kalavijas 24“ metu Jungtinis oro pajėgų komponentas, sudarytas iš strateginio bombonešio Boeing B-52 Stratofortress ir Lietuvoje NATO oro policijos misiją vykdančių Ispanijos karališkųjų oro pajėgų naikintuvų F18 ir Portugalijos oro pajėgų naikintuvų F16, užtikrino oro viršenybę ir paramą vykdant operacijas. Tuo tarpu Vokietijos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų koviniai narai pirmą kartą istorijoje užduotis atliko Baltijos jūroje ir krante iš povandeninio laivo. Pratybose taip pat dalyvavo Danijos Specialiųjų operacijų pajėgų koviniai narai. 

Vienas iš pratybų tikslų – sudaryti kuo realistiškesnes sąlygas ir saugumo iššūkius sprendimo priėmėjams, kuomet pasitelkiama informacinė erdvė. Pratybose dalyvavo Belgijos karinių pajėgų Ci-meg (Civil Military Engagement) centro atstovai: informacinių operacijų planuotojai, analitikai, produktų vystytojai ir psichologinių operacijų grupės kariai, taip pat Čekijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų informacinių veiksmų specialistai bei Jungtinės Karalystės Karališkieji jūrų pėstininkai iš 30-osios komandosų informacinės grupės. 

Pirmą kartą pratybose dalyvavo strateginių sąjungininkų – Vokietijos Specialiųjų operacijų chirurginė komanda, kuri kartu su Lietuvos kariuomenės SOP chirurgine komanda treniravosi atlikti nestandartinės medicinos technikas ir procedūras, evakuaciją oru.

Didžiausiose Baltijos regione SOP pratybose dalyvavo Lietuvos kariuomenės Sausumos, Oro, Jūrų, Krašto apsaugos savanorių pajėgos, Logistikos valdyba ir Karo policija, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas. Pratybas rėmė ir kitos Lietuvos institucijos - Valstybės saugumo departamentas, Lietuvos policija, Antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Lietuvos šaulių sąjunga, Greitosios medicinos pagalbos stotis.

LK inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: