UAB „Jonavos paslaugos“ kasmet organizuoja inkilų kėlimo šventę. Deja pernai, dėl koronaviruso pandemijos ir draudimo organizuoti renginius, masinio renginio buvo atsisakyta, tačiau šiemet inkilų kėlimo akcija grįžo su trenksmu.
„Mūsų akciją jau galime vadinti tradicine. Kiekvienais metais „Jonavos paslaugos“ inicijuoja ir organizuoja inkilų kabinimą Jonavos mieste ir jo prieigose. Pernai dėl vyravusios pandeminės situacijos šios akcijos nei viešinome, nei kvietėme į ją – masinių renginių rekomenduota atsisakyti, tad tyliai atlikome darbą, pakabinome inkilus prie Chemikų laiptų šlaito. O šiemet, kadangi turime mažiau suvaržymų ir renginiai nėra draudžiami, prie inkilų kabinimo akcijos Taurostos parke pakvietėme prisijungti ir ugdymo įstaigas“, - pasakojo „Jonavos paslaugos“ direktoriaus pavaduotojas komunaliniam ūkiui Povilas Beišys.
Anot P. Beišio, Taurostos parkas itin graži vieta - daug erdvės, daug medžių, tad inkilams atrasti vietą nėra sunku. Į bendrovės kvietimą atsiliepė trys mokyklos, kurių mokiniai pasklido po parką nešini ir savo gamybos inkilais.
„Šiandien šioje teritorijoje pakabinom virš dvidešimt inkilų ir, manau, tikrai ne pabaiga. Ir sekančiais metais Taurostos parke galėsime kabinti inkilus – plotas didelis, inkilų kabinimui nėra nustatyta riba“, - sako P. Beišys.
O štai bendrovės „Jonavos paslaugos“ želdinių priežiūros vadybininkė Rasa Imbrasienė atskleidžia, kodėl svarbu kabinti inkilus ir susigrąžinti paukščius į miestus.
„Inkilai labai svarbūs, nes paukščiai palieka miestus, o mes norime juos susigrąžinti, nes jie yra mūsų ekosistemos dalis. Paukščiai miestuose ypatingai svarbūs, nes jie naikina medžių kenkėjus- vabalus, kirminus. Nepaslaptis, kad medžiai šiais laikais yra labai ligoti, o paukščiai padeda juos išgydyti. Jei mes suteiksime paukščiams kuo daugiau buveinių, inkilų, kur jie saugiai galės gyventi ir sukti lizdus, į kuriuos grįš kasmet, tuo labiau mes natūraliai apsaugosime savo parkus, miesto medžius“, - sako Rasa Imbrasienė.
Anot specialistės, kiekvienas gyventojas be atskiro pranešimo ar leidimo gali kabinti inkilus medžiuose, tačiau jie turi būti saugūs ne tik paukščiams, bet ir aplinkiniams praeiviams.
„Gyventojas gali pats nuspręsti, kur jam atrodo tinkama teritorija, prieinamas medis pakabinti inkilą ar patogesnė vieta stebėti paukštelius. Svarbu, kad inkilas būtų stabilus, gerai pritvirtintas, kad vėjas nenumestų jo ant praeivių. Svarbu, kad ir pats medis nebūtų niokojamas. Inkilo nereiktų grūsti tarp šakų, sprausti per prievartą, kalti begalę vinių, vietoj kurių labiau tinka ir medžiui mažiau kenkia įsukami medvaržčiai“, - pasakojo specialistė.
Miškininkai perspėja, kad, pavasarį pakabinus inkilą, nebūtinai jame iškart apsigyvens paukštis – tai gali nutikti ir kitąmet ar net po kelių metų. Todėl rekomenduojama inkilus kelti ištisus metus, kai tik jis įsigyjamas ar pagaminamas, nelaukiant pavasario. Inkilas suteikia prieglobstį ne tik paukščiams perėjimo laikotarpiu – jame gali nakvoti įvairūs paukščiai, apsigyventi vabzdžiai ar kaupti maisto atsargas miegapelės.
Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.