Ligonių kasos primena, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti gyventojai, turintys gydytojo specialisto siuntimą, neskubėtų už brangiuosius tyrimus ir procedūras mokėti iš savo kišenės. Jų išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. 

Kokie yra brangieji tyrimai ir procedūros?

Šiuo metu brangiesiems tyrimams priskiriama kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija, žmogaus imunodeficito viruso ligos stebėsena, hepatito C diagnostika, genetiniai ir kiti tyrimai.

Brangiosioms procedūroms priskiriamos paprastosios hemodializės, gydomosios kraujo gravitacinės chirurgijos,  hiperbarinės oksigenacijos procedūros.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, pernai Lietuvoje buvo atlikta virš 778 tūkst. brangiųjų tyrimų ir procedūrų. Tai yra apie 14 proc. daugiau, nei 2022 m. Šioms paslaugoms apmokėti praeitais metais prireikė beveik 117 mln. eurų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). 

Siuntimas – būtinas

Siuntimą atlikti reikiamą brangųjį tyrimą ar procedūrą pacientui gali išrašyti gydytojas specialistas, teikiantis antrinio ir tretinio lygio specializuotas ambulatorines sveikatos priežiūros paslaugas, kurios apmokamos PSDF lėšomis. 

Šeimos gydytojas negali skirti šių tyrimų, nes jų skyrimas ir vertinimas nepriklauso jo kompetencijai. Todėl brangiuosius tyrimus gali skirti tik gydytojai specialistai, kurie gali vertinti atlikto tyrimo rezultatus ir skirti reikiamą gydymą.

Siuntimas galioja 180 dienų – per tiek laiko reikia užsiregistruoti tyrimui ar procedūrai.

Įstaigą pacientas renkasi pats

Visi brangieji tyrimai ir procedūros gali būti atliekami ligoninėse bei poliklinikose, taip pat specializuotose gydymo įstaigose. Pacientai gali patys pasirinkti įstaigą, kurioje tyrimas ar procedūra bus atlikta. Tačiau tam, kad paslauga būtų kompensuojama iš PSDF, svarbu, jog pasirinkta gydymo įstaiga būtų sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa.

Sveikatos priežiūros įstaigų, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl brangiųjų tyrimų ir procedūrų teikimo visoje Lietuvoje, sąrašą galite rasti čia

Ar reikia mokėti už vaizdų kopijas?

Jei siunčiantis gydytojas nusprendžia, kad reikia radiologinio tyrimo vaizdų kopijų, jis tai nurodo paciento siuntime. Tyrimą atlikęs gydytojas specialistas šias kopijas kartu su radiologinio tyrimo aprašymu pateiks siuntusiam gydytojui. Tad šiuo atveju pacientui už jas mokėti nereikia. 

Netgi tuo atveju, jeigu dėl įvairių aplinkybių vėliau paaiškėja, kad siuntusiam gydytojui reikalingos radiologinio tyrimo vaizdų kopijos, pavyzdžiui, ligos dinamikai stebėti, jis gali kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje buvo atliktas tyrimas ir paprašyti jas pateikti. Gydymo įstaiga, atlikusi tyrimą ir gavusi tokį prašymą, tyrimo kopijas turi pateikti jų prašančiai gydymo įstaigai ir pacientui taip pat už jas mokėti nereikės.

Tik tuo atveju, jei pacientas pats pageidauja turėti jam atlikto radiologinio tyrimo vaizdo kopijas, už jas turės sumokėti savo lėšomis. 

Jei kyla neaiškumų

Pacientams patariama visus rūpimus klausimus pirmiausia išsiaiškinti gydymo įstaigoje. Pacientas turi teisę skųstis, jei mano, kad įstaigoje jam buvo suteikta neteisinga informacija apie gydymo paslaugas ar neteisėtai paprašyta susimokėti. 

Pacientui raštu reikėtų kreiptis į gydymo įstaigos, kurioje buvo aptarnaujamas, administraciją. Jei įstaigos pateiktas atsakymas ar priimtas sprendimas netenkina, su gydymo įstaigos atsakymu gyventojas turi teisę kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal gyvenamąją vietą. Kreiptis reikėtų raštu bei pateikti dokumentų, pagrindžiančių nurodytą galimai neteisėtą veiksmą, kopijas. 

Be to, rūpimus klausimus gyventojai gali pateikti bendruoju ligonių kasų el. paštu info@vlk.lt arba telefonu +370 5 232 2222.

Brangieji tyrimai ir procedūros VLK infografikas.png

Ligonių kasų inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: