Burnos higienos specialistų teigimu, tarpdančių siūlo ir tarpdančių šepetėlio visiškai tapatinti negalima, nors ir gali atrodyti, kad jie atlieka tą pačią funkciją. Vaistininkė atsako į klausimą, kuomet naudoti vieną, o kada – kitą.  

 

„Tarpdančių siūlą reikėtų pasilikti greitai dantų higienai po kiekvieno valgio, taip pašalinant didžiuosius maisto likučius iš tarpdančių. Tokiu būdu apsaugosite savo dantis bei išvengsite nemalonaus burnos kvapo, atsirandančio dėl pūvančio maisto likučių. Tuo tarpu tarpdančių šepetėliu kruopščiai pasidarbuoti reikėtų kas vakarą“, – atkreipia dėmesį „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė. 

 

Ji tęsia sakydama, kad vis daugiau gyventojų į vaistinę užsuka dėl tarpdančių priežiūros priemonių bei konsultuojasi šiuo klausimu. 

 

„Džiugu matyti, kaip keičiasi pacientų požiūris ir įpročiai, susiję su burnos priežiūra. Pastebėjau, kad per pastaruosius penkerius metus vis daugiau žmonių suformavo įprotį rūpintis ne tik savo dantimis, bet ir tarpdančiais bei liežuvio valymu. Tačiau vien turėti visas priemones namie neužtenka, reikia dar ir jomis naudotis bei tai daryti tinkamai, mat dantų problemų kaltininku neretai tampai neteisingas burnos priežiūros priemonių naudojimas“, – kalba R. Truncė. 

 

Tarpdančių siūlas  

 

Burnos specialistai pastebi, kad dažniausiai ėduonis pažeidžia ne pačius dantis, o tarpdančius, prie kurių vien dantų šepetėliu prieiti nėra įmanoma. Negana to, apleidus tarpdančius, gali atsirasti ir dantų akmenys ar net periodonto ligos. Dėl šios priežasties tarpdančiams reikia papildomo dėmesio ir priemonių – tarpdančių siūlo ir šepetėlio.  

 

„Išsivyniokite 30-50 cm ilgio siūlą ir apvyniokite jį aplink viduriniuosius pirštus, taip, kad siūlas nebūtų pernelyg įtemptas. Dantų siūlui patekus į tarpdantį, reikėtų atlikti šveičiamuosius judesius pirmyn-atgal, žemyn-aukštyn. Arba galima naudoti dantų siūlus su laikikliais, kai ant nedidelio laikiklio dedamas tinkamai įtemptas siūlas. Tokiu būdu iš tarpdančių iškrapštomi ten užstrigę maisto likučiai. Tarpdančių siūlas tinka turintiems mažesnius tarpus tarp dantų, kur sunkiau patekti su tarpdančių šepetėliu“, – pažymi R. Truncė.  

 

Ji pataria tarpdančių švara pasirūpinti dar prieš dantų valymą šepetėliu ir pasta. Labai svarbu, kad po dantų išvalymo, ant dantų bei tarpdančiuose liktų pastoje esančios veikliosios medžiagos, kad jos nebūtų papildomai nušveistos. 

 

Pasak vaistininkės, be minėtų priemonių, gyventojų burnos priežiūros lentynėlėje vis dažniau vietos randa irigatoriai, kurie veikia tarsi dušas sunkiai pasiekiamiems tarpdančiams. 

 

Tarpdančių šepetėlis 

 

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė rekomenduoja vakare rinktis tarpdančių šepetėlį tam, kad burnoje būtų atlikta „generalinė tvarka“. Jei pacientas neturi rekomendacijos iš savo asmeninio burnos higienisto ar odontologo, kokio dydžio šepetėlio reikia, visada rekomenduotina rinktis nuo mažesnio dydžio, kad tarpdančiai nebūtų traumuoti. Tačiau per mažas šepetėlis taip pat tinkamai neišvalys tarpdančių.  

 

„Valant tarpdančius neturite jausti skausmo ar danties „vertimo“ jausmo, tik švelnų tempimą įvedimo metu, jei parinktas tinkamo dydžio šepetėlis. Tinkamo dydžio šepetėlis yra lengvai, tiesia kryptimi įvedamas į tarpdantį prie pačių dantenų ir ta pačia kryptimi ištraukiamas. Esant problematiškesnei burnos ertmei, ypač turint dantenų problemų, nereikėtų pamiršti ir vieno danties šepetėlio. Juo švelniais valomaisiais judesiais reikėtų pereiti per dantenų kontūrus – pirmyn ir atgal, taip sustojant prie kiekvieno danties“, – komentuoja R. Truncė. 

 

Ji priduria, kad tarpdančių šepetėlius reikėtų keisti ne rečiau nei kas savaitę, o dantų siūlas kaskart turi būti naudojamas naujas. 

,,Gintarinės vaistinės" info. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: