Vasario 28-osios rytą, apie 10 val.  pranešta, kad Vasario 16-osios g., degalinėje „Circle K“, pirminiais duomenimis,  dega automobilis. Teigta, kad atviros ugnies nėra, mat iki ugniagesių atvykimo automobilis BMW 525 užgesintas 2 l miltelių gesintuvu ir atjungtas akumuliatorius. Incidento metu, kuris kilo dėl transporto priemonės elektros instaliacijos gedimo, kuomet pradėjo svilti akumuliatoriaus laidai, išsilydė 10 cm² bagažinės apdailos.

Kovo  9-ąją, apie 20 val. pranešta, kad Žeimių gatvėje dega BMW 528 automobilis, kurį savininkas miltelių gesintuvu iki ugniagesių atvykimo. Incidento metu apdegė variklio skyrius, vidinė garso izoliacija, stiklų apiplovimo purkštukas. Gaisras kilo dėl transporto priemonės elektros instaliacijos gedimo.

Kovo 15 d. apie 13 val. kelyje Jonava – Kėdainiai atvira liepsna degė vilkiko „Mercedes-Benz“ be priekabos vairuotojo kabina. Gaisro metu išdegė kabina ir variklio skyrius, apdegė 2 priekiniai ratai. Įvykis tiriamas.

Ir tai tik keli Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos įvykių suvestinės pranešimai apie degančias transporto priemones.

Po vieno iš išvardytų įvykių paviešinimo, portalas jonavoszinios.lt sulaukė pilietiško jonaviečio Arūno prašymo, kad primintų vairuotojams, kodėl itin svarbu automobilyje turėti gesintuvą. Pasak skaitytojo, kovo 9-ąją jis padėjo BMW automobilio savininkui užgesinti liepsnas su savo gesintuvu, taip pat atkreipė dėmesį, kad šaukiantis aplinkinių pagalbos, iš 20-30 stovėjusių automobilių, gesintuvo niekas neturėjo.

„Norėjau pasidalinti savo patirtimi. Apie 19:30 vykau iki bankomato, esančio Žeimių g 26a, Norfoje,  ir pastebėjau aplink penktos klasės BMW automobilį lakstantį pusamžį vyrą. Automobilio variklio skyrius degė atvira liepsna. Sustojau, išsitraukiau gesintuvą ir per išdegusį langų apiplovimo purkštuką pavyko užgesinti liepsnas. Bet šaukiantis aplinkinių pagalbos, iš 20-30 stovėjusiųjų, niekas savo automobilyje neturėjo gesintuvo.  Norėjau, kad pakomentuotų priešgaisrinės tarnybos vyrai apie gesintuvo svarbą -  gal pavyks žmonėm danešti, kad ne tik patiem jo reik, bet ir aplinkiniam gali prireikti pagalbos. Mano patirties atveju, jei ne pirminis gesinimas,  automobilis būtų visiškai sudegęs. Užgesinus jį,  gaisrininkai nukirpo laidus, kurie sudegė, užizoliavo, automobilis užsikūrė ir išvažiavo. Galima sakyt - laiku pavyko užgesinti“, - rašė Arūnas bei atsiuntė įvykio nuotraukas.

Į Arūno prašymą priminti, kodėl svarbus gesintuvas automobilyje, atsiliepė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, kuri atsako, kodėl gesintuvą reikia turėti ne tik prieš techninę automobilio apžiūrą:

Gesintuvas automobilyje yra privalomas. Jį reikia turėti automobilyje ne tik važiuojant atlikti automobilio techninės apžiūros. Automobilis gali užsidegti ir sustojus, ir kelyje, ir stovintis garaže, todėl visuomet reikia būti pasiruošus bet kokiam atvejui.

Pagal dabar galiojančias gaisrinės saugos taisykles lengvajame automobilyje iki 9 sėdimų vietų su vairuotoju turi būti 1 kg (l) talpos gesintuvas (nesvarbu, koks – miltelių, putų, angliarūgštės).

Specifinių būtent automobiliams gesinti skirtų gesintuvų nėra. O šiaip yra trijų rūšių gesintuvų: vandens putų, angliarūgštės ir miltelių.

Vandens putų gesintuvų pagrindinė gesinimo medžiaga – putos. Putos – tai oro, vandens ir putokšlio (putodario) mišinys. Tinka gesinti kietas medžiagas, kurioms degant susidaro anglys, ir degius skysčius ir medžiagas, kurios degdamos suskystėja. Šiais gesintuvais negalima gesinti dujų ir neišjungtų elektros įrenginių. Yra dviejų tipų: šaltoms patalpoms – veikia – 20°C iki + 60°C temperatūroje ir šiltoms patalpoms – veikia + 5°C iki + 60°C temperatūroje. 

Angliarūgštės gesintuvų pagrindinė gesinimo medžiaga – anglies dioksidas. Gesina degius skysčius ar medžiagas, kurios degdamos skystėja, ir degančias degias dujas (spiritą, benziną, laką, įvairų tepalą ir kt.), tinka elektros įrenginiams gesinti. Angliarūgštės gesintuvai mažai veiksmingi gesinant medžiagas, kurioms degant susidaro anglys, ir degantiems degiems metalams gesinti. Naudojant šį gesintuvą uždarose mažos kvadratūros patalpose rizikuojama uždusti nuo didelio anglies dioksido kiekio.

Miltelių gesintuvai – tai universali ugnies gesinimo priemonė, tinkanti gesinti visus gaisrus. Taip pat jais galima gesinti veikiančius elektros įrenginius. Jie veikia esant –40 – +50 laipsnių temperatūrai, jais gesinamas didelis plotas, galima gesinti iš saugaus atstumo.

Gesintuvai ir juose esančių gesinimo medžiagų kiekis ir kokybė privalo būti tikrinami ne rečiau kaip vieną kartą per metus.

Norėdami išvengti automobilio gaisro, vairuotojai turi atidžiau prižiūrėti ir nuolat tikrinti automobilio elektros instaliaciją, degalų tiekimo sistemą bei dujų įrangą. Automobilio gaisras plinta itin sparčiai ir reaguoti į pavojų reikia nedelsiant.

Pagrindinės automobilių gaisrų priežastys:

  • elektros instaliacijos gedimai,
  • kuro tiekimo sistemos gedimai,
  • dujų įrangos gedimai,
  • kiti transporto technikos gedimai.

Jeigu užsidegė jūsų automobilis:

  • sustokite kelkraštyje. Važiuoti toliau jokiu būdu negalima, nes liepsnos plis tik dar greičiau. Išjunkite variklį. Nuleiskite rankinio stabdžio svirtį. Raktelius rekomenduojama palikti spynelėje, kad neužsirakintų vairas;
  • iškvieskite ugniagesius gelbėtojus;
  • paimkite gesintuvą (privalote jį turėti automobilyje);
  • variklio dangtį atidaryti galima tik rankoje turint naudoti paruoštą gesintuvą;
  • siekdami išvengti liepsnos pliūpsnio iš po variklio dangčio, šiek tiek jį praverkite ir keletą kartų įpurkškite gesintuvo miltelių. Po kelių sekundžių galima visiškai atidaryti variklio dangtį ir gesinti ten, kur intensyviausias degimas. Būtinai reikia pataikyti į gaisro židinį;
  • gaisrą gesinti reikia labai intensyviai, nes jeigu liepsnos liežuviai pasieks automobilio saloną, kur labai daug degių medžiagų, užgesinti be ugniagesių pagalbos taps neįmanoma. Vieno gesintuvo gali neužtekti, paprašykite daugiau gesintuvų kitų sustojusių padėti vairuotojų;
  • jeigu pavyko patiems užgesinti gaisrą, išjunkite akumuliatorių, kad išvengtumėte pakartotinio užsidegimo;
  • tam, kad pavyktų išvengti nelaimės arba kad nuostoliai būtų kuo mažesni, būtina nuolat stebėti automobilio techninę būklę ir šalinti net ir mažiausius gedimus. Būtina turėti techniškai tvarkingą ir kasmet tikrinamą gesintuvą, ne mažesnį kaip dviejų kilogramų talpos. Automobilyje gesintuvas turi būti laikomas lengvai prieinamoje ir greitai pasiekiamoje vietoje. Rekomenduojama turėti miltelių gesintuvą.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: