Interneto portalas jonavoszinios.lt kovo 14-ąją gavo kelių gyventojų laiškus, kuriame pasakojama susiklosčiusi situacija dėl „Rail Baltica“ geležinkelio tilto Jonavos rajone statybų. Anot Jonavos rajono gyventojų, Stašėnų, Šalūgiškių kelias pasidarė panašus į buzos jūrą, kurioje gyventojai murkdosi nuo vasario mėnesio. Klimpsta, lūžta lengvieji automobiliai, gyventojai pikti, nes pristatant projektą žadėjo, kad aplinkinė infrastruktūra nenukentės. 

Lengvieji automobiliai patampa „buldozeriais“  

„Prasidėjo geležinkelio tilto per Nerį statyba, o aplinkinių Jonavos rajono kaimų gyventojai jau negali privažiuot iki namų, kelias yra sudarkytas sunkiosios technikos, kuri važinėja atlikdama statybos darbus. Stašėnų, Šalūgiškių kelias pasidarė panašus į buzos jūrą. Nuo darbų pradžios važinėti su lengvuoju automobiliu yra iššūkis, nėra nei dienos, kad dugnu nebūtų braukiama, ar kur nors užsikabinama, taip pat kai temperatūra pasidaro pliusinė, automobiliai klimpsta. Kaimynai važiuojantys su DŽIPAIS taip pat skundžiasi, kad nesiekę dugno negali pravažiuot – tai apie lengvąsias kalbėti turbūt nelabai yra ką, - rašo vienas iš laiško autorius Linas ir priduria, kad gyventojai purve murkdosi jau nuo vasario vidurio, lengvieji automobiliai patampa „buldozeriais“,  kurie dugnu ir buferiais lygina sunkiojo transporto sugadintą kelią.

Anot Lino, jų šeima važinėja lengvuoju automobiliu, o dėl kelio būklės automobilio važiuoklė buvo smarkiai apgadinta – serviso išlaidos beveik 400 eurų ir tai tik vieno šeimos automobilio išlaidos.

"Kelias dar labiau nepravažiuojamas. Jei galite padėkite viešumu, labai viliuosi, jog bus atkreiptas dėmesys į Stašėnų kelią, Naujatrobių kelią.. Gyvename tarsi kitoje planetoje, kur nėra supratimo, kad kelius galima įrengti pravažiuojamus, o tuo labiau praeinamus, o ne plaukte įveikiamus.. GELBĖKIT!!!", - rašo kitas skaitytojas Arvydas. 

Kreipėsi ir vietos seniūną

Gyventojai dėl šios problemos kreipėsi ne tik į žiniasklaidą, bet ir į Šveicarijos seniūniją.  

„Pirmas kreipimasis į Šveicarijos seniūną buvo dar 2020 m. pradžioje prašant sutvarkyti įvažiavimą į Beržų g. Seniūno buvo žadėta, kad įvažiavimas bus tvarkomas 2020 m. pavasarį, dabar jau eina ketvirti metai, o padaryta lygiai – nieko. Įvažiavimą tvarkėmės savo lėšomis. Prasidėjus nesklandumams dėl kelio į seniūną buvo kreiptasi daug kartų el. paštu - į nei vieną kreipimąsi atsakymo nebuvo gauta. 2023-03-14 į seniūną kreipėmės telefonu. Seniūnas kalbėjo griežtu tonu, piktas ir teigė, kad jis šiuo metu atostogauja ir tai yra ne jo problemos. Paklausus seniūno ką gyventojams daryti ir kaip grįžti namo buvo gautas pasiūlymas – nakvoti miške. Tai kyla klausimas ar toks žmogus, užimantis tokias pareigas, gali sau leisti šitaip elgtis? Ar šių apylinkių gyventojai neturi teisės į tvarkingą kelią, tvarkingą privažiavimą prie namų?“, - rašoma gyventojų laiške.

Sugadino kelią pažeisdami kelio ženklą?

Susiklosčiusias aplinkybes pakomentavo ir Šveicarijos seniūnijos seniūnas Algirdas Paplonskis teigdamas, kad sunkiasvorė technika pažeidė galiojantį ženklą, ribojantį sunkiasvorių transporto priemonių naudojimąsi šiuo keliu, o policija - nereagavo. 

,,Turime galiojantį leidimą pastatyti kelio ženklą ribojantį sunkesnės nei 8 tonos technikos judėjimą, kuomet keliu naudotis dėl polaidžio draudžiama, tačiau tą dieną, mano žiniomis,  ženklo niekas nepaisė. Apie pažeidimus pranešiau bendruoju pagalbos numeriu 112, papildomai skambinau policijos pareigūnams, tačiau dėmesys į tai nebuvo atkreiptas. Tokie kelio ženklai pastatyti prie Šalūgiškių ir prie Varpių. Kreipiausi ir į karjerų atstovus, ir į geležinkelio tilto statytojus, kad atkreiptų į tai dėmesį ir negadintų kelių, nepažeistų galiojančio kelio ženklo, nes pažeidėjai anksčiau ar vėliau bus nustatyti. Gavau jų atsakymą, kad daugiau taip nesielgs, tačiau pasekmės akivaizdžios - kelias sugadintas", - kalbėjo seniūnas.

Karjerų savininkai perpildė Šveicarijos seniūnijos kantrybės taurę: apribojo sunkvežimių eismą

Archyvo nuotr. 

Statytojai sureagavo? 

Jonavos rajono gyventojų bėdos perduotos bendrovės „Lietuvos Geležinkeliai“ įmonei „LTG Infra“, kuri jau šiandien, kovo 16-ąją pateikia atsakymą.

„Norime užtikrinti, kad klausimas jau sprendžiamas – šiuo metu kelias jau yra lyginamas, Neries tilto rangovo sunkiasvorė technika laikinai, kol kelio grindinys išdžius, nevažiuos.  Taip pat norime akcentuoti, kad rangovas įsipareigoja atstatyti kelių būklę, jei „Rail Baltica“ geležinkelio ir inžinerinių statinių statybų metu keliai, kuriais vyks sunkiasvorė technika, būtų apgadinti.

Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad minėtais keliai vyksta ne tik „Rail Baltica“ geležinkelio statyboms naudojama sunkiasvorė technika. Šiais keliais sunkiasvoriu transportu vežamas ir smėlis iš šalia esančių karjerų, už kurį ne mes esame atsakingi. Mūsų žiniomis, jų eismas pakankamai intensyvus“, - teigiama AB „Lietuvos geležinkeliai“ atsakyme.

***

Jonavos rajone, Šveicarijos seniūnijoje, Stašėnų kaime, veikia keli žvyro karjerai. Kaimynystė su eksploatuojamais karjerais bene kasdienis galvos skausmas tiek gyventojams, tiek seniūnijos administracijai. Stašėnų k. kelio priežiūra dažnai aptariama su veikiančių žvyro karjerų atstovais, tačiau kuomet seniūnijoje netrūksta neasfaltuotų kelių ir prisidėjus geležinkelio tilto statyboms, kelio greideriavimai negelbsti situacijos.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: