Valdantiesiems teisinantis, esą prireiks dar mažiausiai kelių savaičių suformuluoti pasiūlymams dėl energijos kainų, Seimo narys Eugenijus Sabutis įspėja, kad toks delsimas – nepateisinamas. 

„Valdantieji neturi ne tik plano, bet ir nuovokos, su kokio masto krize susidūrėme. Dainius Kreivys siūlo išjungti šviesą ir atjungti karštą vandenį. Valdančiųjų ruporas Mykolas Majauskas neslepia, kad prireiks dar mažiausiai kelių savaičių, kad Vyriausybė susiruoštų tik pristatyti savo ketinimus. Tuo tarpu jau patys konservatoriai pradeda dejuoti dėl kainų“, – piktinasi parlamentaras. 

Anot jo, elektra ir šildymas – gyvybiškai svarbios, universalios paslaugos, tad versti vartotojus prašyti kompensacijos yra „žmonių žeminimas“. 

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienį prasitarė negalinti sukonkretinti, kiek pinigų reikės energijos kainų kompensavimui ir kitoms priemonėms – esą viskas pernelyg neprognozuojama. „Išsidėlioti labai aiškią perspektyvą nebus labai lengva“, – skundėsi I. Šimonytė. 

E. Sabutis neabejoja, kad Energetikos ministerijos paskelbtas taupymo planas tik pakurstė neigiamas nuotaikas visuomenėje. 

„D. Kreivio išreklamuotas planas – tikra karikatūra. Atjungti karštą vandenį, išjungti šviesą, sumažinti mašinų greitį... Siūlydama varyti darbuotojus dirbti iš namų, ministerija siunčia žinutę, kad energijos išlaidų našta bus be gailesčio permesta ant darbuotojų pečių. Nuotolinio darbo išlaidos – neišspręstas klausimas. Tuo tarpu centrinės valdžios institucijoms ir valstybės įmonėms bus skirti 189 mln. taupymo priemonėms įgyvendinti. Pinigai ir laikas švaistomi taupymo planams, o pagalbos žmonėms plano kaip nėra, taip nėra“, – pažymi parlamentaras. 

Jis ragina nedelsiant svarstyti tiesioginės pagalbos žmonėms priemones, kurios galėtų palengvinti energijos sąskaitų naštą žiemos laikotarpiu. 

„Vyriausybė turėtų apmokėti kiekvieno namų ūkio sąskaitas už energiją iki tam tikros sumos. Kiekvienam namų ūkiui – garantuotas tam tikro dydžio sąskaitos už energiją apmokėjimas. Sunkiau besiverčiantiems turi būti skiriama ir pragyvenimo išlaidų išmoka, specialios išmokos – senjorams ir neįgaliesiems. Mažiau uždirbantiems reikia mokėti priedus, o daug energijos sunaudojančioms įmonėms suteikti lengvatų. O tuos verslo subjektus, kurie pelnosi iš augančių energijos kainų, būtina papildomai apmokestinti ir surinktus pinigus skirti gyventojų sąskaitoms apmokėti. Galima mažinti galutinio elektros suvartojimo mokestį. Žmonėms pagelbėtų papildomos išmokos už vaiką, parama būstui įsigyti ar nuomoti. Ir nemokamas viešasis transportas“, – vardija E. Sabutis.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: