Praėjusią savaitę socialiniame tinkle ,,Facebook" paskelbtas pranešimas apie Jonavoje, šalia Justino Vareikio progimnazijos stadiono, parblokštą mergaitę, į kurią atsitrenkė elektrinis paspirtukas. Žinia apie tai įžiebė jonaviečių diskusiją - šie baisėjosi minėtų transporto priemonių vairuotojų elgesiu, ne vienas kėlė klausimą, ar elektriniai paspirtukai suderinami su saugumu.

,,Nuteistas" per anksti?

Informacija apie aptartą įvykį perduota ir policijos pareigūnams. Anot Kauno apskr. VPK komunikacijos poskyrio, spalio 1 d. 14.46 val. gautas pranešimas, kad Į Jonavos ligoninę kreipėsi nepilnametė (gim. 2013 m.), kurią prie J. Vareikio progimnazijos partrenkė paspirtukininkas.

,,Dėl šio pranešimo pradėtas patikslinimas pagal LR BK 140 str. 3 d. Procesinis sprendimas dar nepriimtas. Paspirtukininko asmenybė kol kas nenustatyta", - vakar nurodė Kauno apskr. VPK komunikacijos poskyris.

Visgi, gali paaiškėti, kad viešai jau nuteistas paspirtuko valdytojas - galimai nekaltas arba kaltas ne jis vienas: portalo jonavoszinios.lt duomenimis, peržiūrėjus vaizdo kamerų užfiksuota įrašą, matyti, kad partrenkta mergaitė elgėsi neatsargiai ir dėl to, ko gero, pati užkirto kelią paspirtukininkui.

Galioja taisyklės

Nors sprendimas nepriimtas, situacija rodo, kad naudojantis pėsčiųjų ar dviračių takais, reikėtų nepamiršti atsargumo. Pastebima, kad takuose, kurie yra skirti ir  dviračiams, ir pėstiesiems, neretai kyla problemų - pastarieji ne visada įvertina, jog kelyje gali sutikti ir dviratininkus.

Primename, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymu, transporto priemonė, kuri turi ne mažiau kaip du ratus ir vidaus degimo variklį ar elektros variklį, kurių didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, ir kurios didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/val., priskiriama motoriniam dviračiui. Tokios transporto priemonės vairuotojas turi laikytis Kelių eismo taisyklių VIII skyriuje nurodytų reikalavimų (Reikalavimai dviračių vairuotojams).

Dviračiu, motoriniu dviračiu, ar šiai kategorijai priskirtinu elektriniu paspirtuku, elektriniais riedžiais ir pan., galima važiuoti dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais, arba dviračių juostomis, kur jų nėra – tam tinkamu kelkraščiu. Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, elektrinio paspirtuko vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus. Atkreipiame dėmesį, kad šių transporto priemonių vairuotojams draudžiama kirsti važiuojamąją dalį pėsčiųjų perėjomis.

Kai kelyje nėra dviračių tako, pėsčiųjų ir dviračių tako arba dešinėje kelio pusėje nėra dviračių juostos, kelkraščio, taip pat tais atvejais, kai jais važiuoti negalima (duobėti ir panašiai), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto, išskyrus Kelių eismo taisyklių 106 punkte nurodytus atvejus, taip pat kai reikia apvažiuoti kliūtį, važiuoti tiesiai, kai iš pirmosios eismo juostos leidžiama sukti tik į dešinę.

Būtina tinkamai pasiruošti

Važiuodamas važiuojamąja dalimi, vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Važiuojant tokia transporto priemone nepilnamečiams (iki 18 metų) privalomas saugos šalmas.

Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu (elektriniu paspirtuku – greitis iki 25 km/val., galia ne didesnė kaip 1 kW)leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas. Suaugusieji turi užtikrinti, kad nepilnamečiai tinkamai elgtųsi kelyje, patiems rodyti tinkamą (gerą) pavyzdį.

Ragina nepamiršti pagarbos kitiems

Lietuvos kelių policijos tarnyba primena, kad asmenys, važiuojantys elektriniais paspirtukais, kaip ir visi viešajame eisme dalyvaujantieji, privalo vykdyti Kelių eismo taisyklių reikalavimus, būti atidūs, saugoti save, gerbti kitus eismo dalyvius. Būtina sąmoningai suprasti – kelyje esi ne vienas, savitarpio pagarba ir atsargumas yra saugaus dalyvavimo eisme pagrindas.

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad Kelių eismo taisyklių 5 punkte nurodyta: eismo dalyviai privalo išmanyti Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą, mokėti Kelių eismo taisyklės ir jų laikytis.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: