Aplinkos ministerija primena, kad supakuotų gaminių gamintojai ir importuotojai Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (GPAIS) turės pateikti 2023 m. ir vėlesnių metų duomenis apie užpildytus vienkartinius plastikinius gaminius, sunaudotus vartoti paruoštam maistui ar gėrimams supakuoti.

Gamintojai ir importuotojai turi užpildyti GPAIS sukurtą papildomą lentelę „Suminiai duomenys apie vienkartinius plastikinius gaminius“. Joje  pagal tris pakuočių medžiagas – plastikinė, PET, kombinuota –  reikia nurodyti metinį maisto taros, pakelių, plėvelės ir vyniojamojo popieriaus pakuočių, ne didesnės kaip trijų litrų talpos gėrimų taros, gėrimų indelių, lengvųjų ir storesnių plastikinių pirkinių maišelių kiekį vienetais ir tonomis.

2023 m. pakuočių apskaitos ataskaitos dar nepateikusiems gamintojams ir importuotojams rekomenduojama prieš teikiant ataskaitą užpildyti ir papildomą lentelę „Suminiai duomenys apie vienkartinius plastikinius gaminius“, kad šios lentelės nereikėtų pildyti vėliau.   

Tie gamintojai ir importuotojai, kurie jau pateikė 2023 m. pakuočių apskaitos ataskaitą, gali kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą ir ją atšaukti  bei nekeitus joje esančių duomenų vėl pateikti jau kartu su minėta papildoma lentele. Pateiktų ataskaitų atšaukti nebūtina, bet gamintojai ir importuotojai, kurie šiame etape nepateiks 2023 m. duomenų apie užpildytus vienkartinius plastikinius gaminius papildomoje lentelėje, vis tiek turės juos pateikti vėliau.

Šis reikalavimas nustatytas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme atsižvelgus į Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl tam tikrų plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo.

Europos Komisija patvirtinovienkartinių plastikinių gaminių gaires, kuriose pateikiami paaiškinimai ir pavyzdžiai, kurios pakuotės patenka į minėtos direktyvos taikymo sritį  – t. y. laikomos užpildytais vienkartiniais plastikiniais gaminiais. Be to, detalesni gaminių pavyzdžiai pateikti GPAIS skiltyje „Dažniausiai užduodami klausimai“.

Aplinkos ministerijos info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: