Portalą jonavoszinios.lt pasiekė jonavietės istorija apie tai, kad jį nebuvo įleista apsipirkti į Maximą Plento gatvėje, nors moteris testuojasi dėl Covid ligos kas 10 dienų bei turi medikų pažymą, kad skiepytis ji negali. Situaciją komentuoja ir „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė, ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

„Įvyko toks įdomus dalykas“

Moteris tvirtina, kad turi medikų pažymą, jog negali skiepytis nuo Covid-19 ligos. Taip pat ji atlieka testavimą kas 10 dienų. Jonavietė tvirtina, kad jos turima pažyma ir neigiamas testo atsakymas jai suteikė teisę lankytis kituose prekybos centruose, kur reikalaujama galimybių paso, anksčiau bėdų nebuvo, tačiau lapkričio 6-ąją dieną ji nebuvo įleista į Maximą Plento gatvėje.

„Žodžiu -  nuo pradžių.... Viskas sukasi aplink galimybių pasą, skiepus ir testus. Bet aš to paso neturiu. Turiu išrašą iš daktarų, kad dėl tam tikrų priežasčių, ligos atvejų, skiepytis aš negaliu. Pati dirbu mažoje maisto prekių parduotuvėje. Daraus testą kas 10 d.,  kaip ir priklauso, nes turiu didelį kontaktą su žmonėmis. Lankausi visose parduotuvėse, degalinėse, žodžiu,  gyvent netrukdo, parodau pažymą ir einu sau kuo puikiausiai visur apsipirkti, iki šiol net nekilo jokių problemų... Tačiau vakar (lapkričio 6 d. – red.past.) įvyko toks įdomus dalykas. Plento g. Maximoje,  vakare, apie 19 val., manęs apsaugos darbuotoja neįleido. Pasak jos, turiu turėti dviejų dienų testą, dėstė man savo žinias. Sakė man, kad TOKS įstatymas.

Na ką gi, nuvykau į Lidlą, įėjau, apsipirkau be problemų. O prieš tai dieną buvau nuvykus į Ermitažą, po jo iš karto į Maximą užėjau - jokių bėdų nebuvo“, - pasakojo jonaviškė.

Ji kelia klausimus - ar apsaugos darbuotoja pati  gali nuspręsti, kas gali eit į parduotuvę? Jei kitiems tinka medikų pažyma ir testavimas, kodėl tai netinka Maximai Plento gatvėje?

„Koks įstatymas - nelabai suprantu, jei visur „migruoju" kuo puikiausiai ir per visą šitą laiką viskas gerai buvo. Taip išeina, kad kai norėsiu į Maximą Plento g. ir bus ši darbuotoja, turiu prieš tai pasidaryti testą, jei mano darbe dirbant su žmonėmis užtenka testuotis kas 10 d?

Ar apsaugos darbuotoja pati gali nuspręsti, kas gali eit į parduotuvę? Mane domina, kaip čia yra? Kas teisus? Ar čia visi aplink neteisūs buvo visą laiką?“, - rašė moteris.  

Maxima vadovaujasi teisės aktais

Anot „Maximos“, prekybos tinklas vadovaujasi galiojančiais teisės aktais, o dėl šio konkretaus atvejo konsultavosi ir su NVSC, ir Karštąja linija.  

„Apgailestaujame dėl klientės patirtų nepatogumų. Visą pandemijos laikotarpį laikomės Vyriausybės nustatytų reikalavimų. Nuo rugsėjo 13 dienos į didesnes nei 1500 kv. m. „Maximos“ parduotuves įleidžiami tik Galimybių pasą ar kitą jam prilyginamą dokumentą turintys pirkėjai. Laikantis šiuo metu galiojančių teisės aktų, kas 10 parų vykdomas testavimas nėra prilyginamas Galimybių pasui. Galimybių pasui yra prilyginamas tik 48 valandas galiojantis, nuo ėminio paėmimo momento, antigenų arba PGR neigiamo testo atsakymo protokolas/pažyma. Prašome visų savo pirkėjų elgtis atsakingai, rūpintis tiek savo, tiek aplinkinių saugumu. Kilus klausimams ar atsiradus neaiškumų, raginame visus kreiptis į Karštąją liniją numeriu 1808”, - teigia „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Testavimas dėl darbo neatitinka Galimybių paso išdavimo kriterijų

NVSC Visuomenės informavimo specialistė Justina Petravičienė teigia, kad jei žmogus atlieka profilaktinį testavimą dėl darbo, toks testavimas neatitinka Galimybių paso išdavimo kriterijų.

„Visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį, kad Galimybių pasas išduodamas, jei žmogus turi neigiamą mokamo PGR tyrimo arba mokamo antigeno testo rezultatą – abu galioja 48 val. nuo ėminio paėmimo momento. Tuo metu, privalomo testavimo tvarka tam tikrų sričių darbuotojams yra kitokia – testuotis užtenka kas 7–10 dienų.

Tad, paprastai tariant, jei žmogus atlieka profilaktinį testavimą dėl darbo, toks testavimas neatitinka Galimybių paso išdavimo kriterijų.

Kaip suprantame iš Jūsų pateikto aprašymo, veikiausiai būtent tokia situacija ir susiklostė.

Nemokamą PGR tyrimą mobiliuose punktuose Galimybių pasui gauti gali atlikti tik tie žmonės, kuriems šeimos gydytojas arba alergologas e. sveikatoje pažymės kodu alergiją vienai iš vakcinos sudedamųjų dalių, taip pat nėščiosios, kurioms reikės pateikti mobiliame punkte nėščiosios kortelę“, - aiškina NVSC Visuomenės informavimo specialistė Justina Petravičienė.

Primenama:

Nuo rugsėjo 13 dienos įstaigoms atsirado prievolė tikrinti galimybių pasą: daug veiklų ir paslaugų užsivėrė asmenims, kurie galimybių paso ar jam prilygstančio dokumento neturi. Norint apsiprekinti, pirkėjai turi parodyti vieną iš šių dokumentų:

- Galimybių pasą

- Europos Sąjungos vakcinacijos pažymėjimą

- Vakcinacijos faktą patvirtinantį išrašą iš E-sveikata portalo.

- Pažymą, jei persirgote COVID-19 liga ir nuo ligos pradžios praėjo ne daugiau nei 210 d.

- Pažymą apie teigiamą COVID-19 antikūnų tyrimo rezultatą, kai nuo jų patvirtinimo dienos praėjo ne daugiau nei 60 dienų.

- Neigiamą SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatą, kuris galioja 48 val. nuo ėminio paėmimo momento.

Plačiau apie galimybių paso ir jam prilygstančių dokumentų naudojimą ČIA.

 

 

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: