Prekybos tinklo „Lidl“ užsakymu šių metų vasarį rinkos tyrimų bendrovės „Norstat LT“ atlikta Velykų apklausa atskleidžia, kad 3 iš 4 (77 proc.) Lietuvos gyventojų kiaušinius margina natūraliomis priemonėmis, tarp kurių – svogūnų laiškai, žalumynai ir kt. Tik kiek daugiau nei kas trečias (36 proc.) renkasi parduotuvėje pirktus dažus.

Svarbu paminėti, kad dažant natūraliai tikslus atspalvis priklausys nuo to, kokio stiprumo nuoviras bus paruoštas, kiek laiko jame bus laikomi margučiai ir kokios spalvos kiaušinio lukštai. Ryškiausias spalvas gausite dažydami balto lukšto kiaušinius, tačiau ir rudo lukšto kiaušiniai įgys nepakartojamų spalvų.

Minėtos gyventojų apklausos duomenimis, pusė apklaustųjų linkę rinktis baltos spalvos kiaušinius. Tuo metu kas ketvirtas (25 proc.) teigia nematąs skirtumo, kokios spalvos kiaušinius dažyti. Viso labo 5 proc. apklaustųjų nurodė prieš Velykas nemarginantys kiaušinių.

Tačiau prieš Velykas verta suskubti apsilankyti prekybos tinkle „Lidl“, kur šventinę savaitę 10 vnt. dėžutė tiek baltų, tiek rudų vištų kiaušinių kainuos vos 1,19 Eur, arba vos 12 centų už vieną kiaušinį. Norintiems jau gamtos išmargintų kiaušinių, 18 vnt. dėžutę putpelių kiaušinių įsigysite 21 proc. pigiau – tik už 1,85 Eur. Žinoma, kaip gi be majonezo, kuris pagardins ir margučius, ir kitus velykinius patiekalus, kai net 1 kg majonezo „Vilnius“ kainuos tik 2,99 Eur.

Iš natūralių augalų – visa vaivorykštės spalvų paletė

Nors kiaušiniams marginti skirtų dažų galima įsigyti praktiškai bet kurioje parduotuvėje, gamta suteikia puikių galimybių margučius papuošti natūraliomis medžiagomis. Be to, spalvų spektras varijuoja nuo švelniai gelsvų iki violetinės ir netgi juodos – daugiau nei visos vaivorykštės spalvos.

Tam, kad kiaušinius nudažytumėte natūraliai, pasirinktas dažančias medžiagas sudėkite į puodą, užpilkite vandeniu ir užvirkite. Vandeniui užvirus, sumažinkite ugnį iki minimalios, puodą uždenkite ir virkite 10–30 minučių, priklausomai nuo to, ką verdate ir kokio ryškumo dažų norite. Kuo medžiagos bus verdamos ilgiau, tuo tamsesnio ir ryškesnio atspalvio dažai bus gauti. Patartina, kad dažų spalva būtų keliais tonais tamsesnė nei norima margučių spalva.

Vaivorykštės viršuje – ryški raudona spalva. Ją margučiams išgausite panaudoję raudonuosius svogūnus. Pusei litro vandens reikės dviejų stiklinių raudonojo svogūno laiškų. Norint dar sodresnės spalvos, įdėkite daugiau laiškų, taip pat šiais dažais dažykite ne balto, o rudo lukšto kiaušinius. Tik šią savaitę visose prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse kilogramas lietuviškų raudonųjų svogūnų – vos už 0,89 Eur, arba net 40 proc. pigiau. Svogūnų lukštus, be abejo, panaudosite kiaušiniams marginti, o patys svogūnai pagardins tiek įvairias salotas, tiek ir mėsiškus Velykų stalo patiekalus.

Oranžinę spalvą gausite panaudoję bene labiausiai tradicinę priemonę – geltonojo svogūno lukštus. Vėlgi, dvi stiklinės svogūno lukštų – pusei litro vandens.

Jei turite burokėlių, kiaušinius nudažysite ir su jais. Pusei litro vandens reikės 300 gramų tarkuotų burokėlių – taip išgausite malonią, lengvai rausvą spalvą. Tačiau šiais dažais nepatartina dažyti rudo lukšto kiaušinių, nes gauta spalva bus pernelyg blanki. Visą šią savaitę 500 g virtų lietuviškų burokėlių įsigysite vos už 0,49 Eur. Tuo metu ketvirtadienį, kovo 28 d., aktyvinus tos dienos velykinį „Lidl Plus“ kuponą, kilogramas lietuviškų burokėlių – perpus pigiau, ir kainuos tik 0,34 Eur. Kupono limitas – 15 kg.

Sodrią, saulės geltonumo spalvą išgausite panaudoję ciberžolę – į pusę litro vandens jos reikės suberti bent tris šaukštus. Jei neturite ciberžolės, galite ją pakeisti ir džiovinto imbiero milteliais.

Žalia spalva kiaušinius papuošite, jei į pusę litro verdančio vandens įdėsite tris stiklines smulkintų petražolių. Vėlgi, ryškiau spalva matysis ant kiaušinių su baltu lukštu, tačiau natūralią, žemišką žalią spalvą išvysite ant rudo lukšto kiaušinių.

Norisi tikėti sinoptikų prognozėmis, kad Velykos padovanos saulėtus orus, o jei dangaus žydrynės neišvysime, ji gali „nusileisti“ ir ant margučių. Tam prireiks dviejų saujų smulkiai supjaustyto arba sutarkuoto raudongūžio kopūsto, kurį reikės nuvirti pusėje litro vandens. Žinoma, mėlyna spalva ryškiausiai matysis ant baltų kiaušinių, o jei dažysite rudus, išgausite labai tamsią žalią ar netgi beveik juodą spalvą. Kilogramas lietuviškų raudongūžių kopūstų šią savaitę „Lidl“ parduotuvėse – tik 0,89 Eur, arba 40 proc. pigiau.

Visus paruoštus dažus patartina palikti atvėsti, o tada nuspręsti, ar norima vientisos spalvos margučių, ar šiek tiek margų. Norint vientisos spalvos, paruoštus dažus rekomenduojama perkošti per sietelį. Tačiau to galima ir nedaryti – tuomet skystyje esantys vaisių ar daržovių likučiai, prisilietę prie kiaušinių, sukurs lengvą ir natūralų raštą.

Iki visiško tobulumo – tik šiek tiek kantrybės

Į atvėsusius dažus rekomenduojama įmaišyti acto – vienam puodeliui dažų reikės vieno šaukšto acto. Tam labiausiai tinka tradicinis 9 proc. koncentracijos actas, veikiantis efektyviau nei obuolių actas ar citrinų sultys. Actas šiek tiek suminkština kiaušinio lukštą, todėl į jį lengviau įsiskverbia dažų pigmentai.

Kiaušinius dažuose laikykite tol, kol jie įgaus reikiamą spalvą. Laikymo trukmė priklauso nuo dažančios medžiagos, pavyzdžiui, ciberžolė atspalvį suteiks pakankamai greitai – jau po valandos pamatysite ryškiai geltoną spalvą. Tuo metu kiti natūralūs dažai veikia pamažu, o po poros valandų gausite švelnius, subtilius atspalvius. Jei margučiai dažuose praleis 6 ir daugiau valandų, jie džiugins sodriomis, ryškiomis spalvomis.

Galiausiai, natūraliai nudažytus margučius nublizginsite su trupučiu aliejaus. Tačiau išmargintus kiaušinius pirmiausia reikėtų atsargiai išimti iš dažų ir padėti ant popierinių rankšluosčių, leidžiant jiems pilnai nudžiūti. Kai jie visiškai nudžius, minkštą švarią medžiagos skiautelę ar popierinį rankšluostį suvilgykite trupučiu aliejaus ir švelniai paglostykite kiaušinio lukštą – margučiai ne tik dailiai blizgės, bet ir džiugins dar intensyvesne spalva.

Šviežių raudonųjų svogūnų, raudongūžių kopūstų, burokėlių ir kitų Lietuvos bei Europos ūkiuose užaugintų daržovių savo Velykų vaišėms rasite visose „Lidl“ parduotuvėse 27-iuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Nemenčinėje ir Gargžduose.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: