Vakar, balandžio 19-ąją, Jonavos mietas „paskendo“ nemaloniuose kvapuose. Apie tai nuo 21 val. jonaviečiai ne kartą pranešė aplinkosaugininkams, žiniasklaidai bei bendrajam pagalbos centrui. Vieni teigė, kad mieste dvokia dujomis, benzinu, kiti pasakojo jaučiantys chemikalų kvapus. Iš pradžių skambučių sulaukta iš apatinėje miesto dalyje - Birutės, Klaipėdos, Sodų gatvėse gyvenančių gyventojų, vėliau su savo skundais prisijungė ir Rimkų mikrorajone įsikūrę jonaviečiai. Negana to, šiandien ryte mieste pasklido ir nuo ūkininkų laukų jaučiamas srutų dvokas. Reaguojant į tai, aplinkosaugininkai įvertino situaciją ir pateikia savo vertinimą. 

Kvapas - iš kaminų

,,Dar vakar, kai buvo pranešta apie dvoką, apvažiavau miesto žemutinę dalį: Kęstučio, Birutės, J. Ralio, Prezidento gatves. Kvapą jaučiau ir aš. Suprantu, kad dalis žmonių galėjo susieti jį su chemijos kvapu, tačiau pagal jo pobūdį, galiu pasakyti, kad jis susijęs su dūmais iš privačių namų kaminų. Kūrenama mediena ir žmonės, ko gero, prieš vakarą sugalvojo pasišildyti.

Kadangi patys meteorologai pripažįsta, kad šiomis dienomis yra gana įdomios oro sąlygos : slėgis - žemas, dūmai ,,spaudžiami" prie žemės ir nėra jų sklaidos dėl vėjo nebuvimo, jie iš lėto sklinda mieste", - kalbėjo Jonavos aplinkosaugos inspekcijos viršininkas Kęstutis Celiešius.

Aplinkosaugininkas teigia įvertinęs ir kvapus šalia Achemos bei UAB ,,JUMPS". Tiek vienur, tiek kitur, anot K. Celiešiaus, nebuvo jaučiama smarvė. 

Negali uždrausti

Priduriama, kad niekas negali uždrausti gyventojams šildytis malkomis, o iš to kylančių kvapų problemą išspręstų tik perėjimas prie žaliosios energijos: naudojimasis saulės energija, šildymasis ,,Oras - vanduo" sistemomis ir pan.

,,Žinoma, kol kas tai - tik vizija, bet ateityje ji, galbūt, virs realybe. Gyventojai turėtų pagalvoti ir apie tai. Tuo labiau, kad Europos sąjunga teikia tam paramą", - svarstė aplinkosaugininkas.

Ūkininkai turi teisę

Kalbant apie šiandien ryte Rimkų mikrorajone pasklidusius srutų kvapus, K. Celiešius primena, kad ūkininkai, pagal galiojančius įstatymus, dar dvi savaites gali tręšti laukus. Neabejojama, jog dėl pastarosiomis dienomis jaučiamo srutų dvoko suaktyvėjimo taip pat kaltos oro sąlygos.

,,Žmonės, kurie turi gerai įsivysčiusius jutimo pojūčius, stipriau jaučia tą dvoką. Tačiau mes negalime uždrausti ūkininkams vykdyti jų veiklos, kol tai yra daroma pagal taisykles. Šiuo metu nematome teisės aktų pažeidimų, nors nuolat darome tikrinimus", - teigė Jonavos aplinkosaugos viršininkas.

Kiekvienas jaučia skirtingai

K. Celiešius pabrėžia, kad kvapas - subjektyvus dalykas ir kiekvienas žmogus gali jį susieti su skirtingais jo šaltiniais.

Primenama ir tai, kad kvapų kontrolę vykdo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Aplinkosaugininkai į tokio tipo pranešimus reaguoja dėl to, jog neretai šie gali būti siejami su aplinkai kenksmingų medžiagų pasklidimu.

Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre, gavus asmens (asmenų) prašymą, pareiškimą, skundą, kuriame skundžiamasi iš ūkinėje komercinėje veikloje naudojamų stacionarių taršos šaltinių skleidžiamais kvapais gyvenamosios aplinkos ore, sudaroma kvapų kontrolės komisija, kuri organizuoja skundo tyrimą - vyksta į pareiškėjo skunde nurodytą gyvenamąją aplinką ir ūkinės komercinės veiklos vykdymo vietą ir įvertina, ar pareiškėjo gyvenamosios aplinkos ore bei ūkinės komercinės veiklos vykdymo vietoje yra jaučiamas kvapas, ar šis kvapas gali būti siejamas su skunde nurodyta ūkine komercine veikla.

Vykdo reidus

Šiuo metu aplinkosaugininkai vykdo ir akciją „Garažiukas 2021“. Iki gegužės 31-osios jie tikrina įmones ir asmenis, remontuojančius bei ardančius automobilius.

Per akciją pareigūnai dėmesį kreipia į asmenis, garažų bendrijose, pavieniuose garažuose, ūkiniuose pastatuose, fermose, angaruose ir gamybinėse patalpose vykdančius transporto priemonių techninę priežiūrą, remontuojančius ir ardančius eksploatuoti netinkamas transporto priemones.

Taip pat skaitykite: