Kiekvienos tautos ir valstybės tapatumą formuoja įvairių kultūrinių veiksnių visuma. Ilgus šimtmečius Lietuvos dvarų kultūra buvo ypatingai reikšminga šios visumos dalis, tiesiogiai sąveikaudama su kitomis kultūromis ir veikiama jų įtakų, formavo mūsų moralės ir elgsenos nuostatas, sampratą apie meną ir kultūrą. Dvaruose tiesiogiai atsispindėjo europinės architektūros ir meno, įvairių amatų, mokslo ir naujausių technologijų, pramonės ir sodininkystės, parkų planavimo, naujausių pramonės sistemų ir technologijų bei kitų veiklų raidos tendencijos.

Dvarai ir jų architektūra siejama su pačiais garsiausiais Lietuvos bei Europos architektais bei su Lietuvos istorija ar kultūra glaudžiai susijusiomis žymiausiomis istorinėmis asmenybėmis. Šiandien dvarų kultūros mastą ir apimtis mums jau sunku įsivaizduoti, nes dvarų paveldas yra tik labai maža mus pasiekusi tos kadaise milžiniškos kultūros dalis. Bene aiškiausiai matoma dvarų kultūros ir jos paveldo dalis yra vis dar išlikusios dvarų sodybos ar jų fragmentai, kurias labai svarbu išsaugoti ir perduoti ateities kartoms, kaip vieną reikšmingiausių mūsų kultūros istorijos paminklų.

Jonavos kultūros centro Krašto muziejus vykdė Lietuvos kultūros paveldo departamento bei Jonavos rajono savivaldybės finansuotą projektą „Dvarų kultūros paveldas Jonavos rajone: praeitis ir šiandiena“, kurio tikslas - aktualizuoti Jonavos rajono dvarų ir bajorkaimių paveldą, jo reikšmę ir įtaką vietos identitetui.  Bendradarbiaudami su Lietuvos etnografijos muziejaus kultūros paveldo specialiste dr. Rasa Bertašiūte bei kraštotyrininku Artūru Narkevičiumi siekėme užfiksuoti Jonavos dvarų paveldo objektus ir jų liekanas bei surinktą medžiagą pristatyti visuomenei. Jonavos krašto muziejuje paveldo specialistai dr. Dalia Puodžiukienė bei dr. Marius Daraškevičius perskaitė pranešimus apie Jonavos rajono medinį dvarų paveldą, pristatė, kokių įtakų ir kultūrinių ryšių jis buvo veikiamas.

Taip pat buvo suorganizuotos dvi ekskursijos po Jonavos rajono dvarus ir jų liekanas maršrutais: Jonava – Martyniškis – Žeimiai – Normainių II kaimas – Mitėniškiai – Drobiškis – Barborlaukis bei Markutiškės – Panoteriai – Taukadažių bei Milagainių dvarvietės, aplankėme Milagainių dvaro malūno muziejų. Nudžiugino labai didelis visuomenės susidomėjimas šiomis ekskursijomis: vos paskelbus apie būsimas išvykas, per pirmąsias dvi dienas buvo rezervuotos visos vietos autobuse. Akivaizdu, jog dvarų kultūros paveldas yra aktualus, tad kitais metais ekskursijas tikrai kartosime. O nespėjusieji sudalyvauti minėtuose išvykose Jonavos krašto muziejuje gali nemokamai gauti bukletus „Jonavos rajono dvarų paveldas: praeitis ir šiandiena“ savarankiškam rajono dvarų kultūros paveldo pažinimui.

Visą spalio mėnesį Krašto muziejuje eksponuojama Ivetos Bajorinaitės fotografijų paroda „Iškilieji dvarai“ bei kilnojamoji paroda, pristatanti dešimt istoriniu požiūriu vertingiausių ir unikaliausių mūsų rajono dvarų. Vėliau ši paroda keliaus po rajono kultūros centrus. 

Projektą „Jonavos rajono dvarų kultūros paveldas: praeitis ir šiandiena“ finansuoja Lietuvos kultūros paveldo departamentas bei Jonavos rajono savivaldybė. 

Jonavos kultūros centro Krašto muziejaus inf. 

Žvilgtelėkite į mūsų krašto dvarus:

Bukonių dvaras



 

Drobiškių dvaras

Daigučių dvaras

Markutiškių dvaras ir dvaro parkas

Miteniškių dvaras

Mykoliškių dvaras

Normainių koplyčia dvaro parke

Palankesių dvaras


Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: