Praėjusią savaitę skelbėme pranešimą, kuriame teisininkas teigė, kad atsisakantys nuomoti būstą šeimai su vaikais pažeidžia įstatymus (plačiau skaitykite čia). Ši publikacija iššaukė nemenką gyventojų reakciją: savo nuomonę apie tai išreiškė ne vienas komentatorius. Tačiau aptarta tema, panašu, atkreipė dėmesį ir į kitus klausimus, susijusius su būstų nuoma - portalas jonavoszinios.lt sulaukė skaitytojų pastebėjimų, kad dalis nuomotojų vengia sudaryti oficialias sutartis, o už nuomą prašo susimokėti grynais. 

Pastebi, kad vengia sudaryti sutartis

,,Ar niekas nemato, ar niekam nerūpi, kad butai nuomojami be jokių sutarčių, o už nuomą imami tik gryni pinigai? Mano galva, tai akivaizdus įrodymas, kad slepiami mokesčiai. Norėjau išsinuomoti butą su sutartimi, tai man buvo pareikšta, kad to daryti neapsimoka. Man buvo pradėta aiškinti, kad tada nuoma pabrangs, nes reikės mokėti mokesčius.

Žmonės už nuomą Jonavoje  prašo neadekvačių pinigų. Dėl to ima pyktis, kad pasipelnę nenori susimokėti mokesčių...", - pasakojo į redakciją paskambinęs Vytautas.

,,Jonavoje nuoma kainuoja daug, o nuomos kaina toliau auga. Visi žino, kad daugybė nuomotojų už nuomą ima tik grynus pinigus, nesudaro oficialių sutarčių... Ar tai normalu?", - klausė Sigitos vardu prisistačiusi moteris. 

Ragina pranešti 

Susisiekus su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI) akcentuota, kad nuomojant būstą, gyventojams tikslinga sudaryti su nuomininku nuomos sutartį raštu.

,,Sutartyje būtina aptarti esmines būsto naudojimo sąlygas, atlyginimo dydį, atsiskaitymų tvarką, atsakomybę žalos atveju ir kitus aspektus. Ši sutartis skirta ne tik įrodyti laikinosios nuomos teisėtumą, bet ir apsaugoti nuomotoją bei patį nuomininką nuo galimų nesusipratimų. 

Atsisakymas sudaryti nuomos sutartį gali būti vienu iš ženklų, rodančių, kad būstas nuomojamas nelegaliai. Tokiu atveju apie pastebėtus galimus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti paskambinę trumpuoju numeriu 1882, taip pat užpildžius elektroninę formą Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) internetinėje svetainėje (https://www.vmi.lt/evmi/stop-seseliui). Pranešėjų anonimiškumas garantuojamas", - paaiškino VMI. 

Turi du būdus

Inspekcija primena, kad gyventojas, norintis teikti nuomos paslaugas, tą gali daryti dviem būdais: įsigijęs verslo liudijimą arba neįsigijus verslo liudijimo, tačiau metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d. deklaruojant iš nuomos gautas pajamas ir sumokant 15 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM). 

1. Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma su verslo liudijimu: 

Gyventojai, nepriklausomai nuo to, trumpam ar ilgam laikui nori nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas kitiems gyventojams, tai gali padaryti įsigiję verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“. Atkreipiame dėmesį, jog tokiu atveju gyventojai papildomų paslaugų neteikia, pvz., kaimo turizmo paslaugos arba pusryčių paslaugos. 

Gyventojas, norėdamas įsigyti verslo liudijimą, VMI turi sumokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Fiksuotus pajamų mokesčio dydžius kiekvienai veiklos rūšiai bei galimas taikyti lengvatas nustato kiekviena savivaldybės taryba atskirai.  

Primenama, kad nuo 2020 metų liepos 1 d. gyventojai, nuomojantys gyvenamosios paskirties patalpas, kiekvienam nuomojamam objektui turi įsigyti atskirą verslo liudijimą ir už jį sumokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį. 

,,Pažymėtina, jog per kalendorinius metus iš verslo liudijime nurodytos vykdytos veiklos gautos ne didesnės nei 45 tūkst. eurų pajamos (kai vykdoma kelių rūšių veikla pajamos sumuojamos), apmokestinamos, sumokant savivaldybių tarybų patalpų nuomai nustatytą fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Gautų pajamų iš patalpų nuomos dalis, viršijusi 45 tūkst. eurų, apmokestinama 15 proc. tarifu. 

Atkreipiame dėmesį, jog savarankišką veiklą vykdantys gyventojai metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d., turi pateikti pajamų mokesčio deklaracijas, net ir tais atvejais, jei iš veiklos pajamų per mokestinį laikotarpį negavo", - teigia VMI.

2. Pajamos apmokestinamos pateikus pajamų mokesčio deklaraciją: 

Bet kokio nekilnojamojo turto (ne tik gyvenamųjų patalpų) nuomos paslauga gali būti teikiama tiek gyventojams, tiek juridiniams asmenims.  

Jeigu nekilnojamasis turtas nuomojamas įmonei ar gyventojams, vykdantiems individualią veiklą ir naudojantiems tą turtą veiklai vykdyti, tuomet nuo išmokamos nuomos pajamų sumos apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti 15 proc. pajamų mokestį privalo įmonė ar minėtas gyventojas, t. y. tokios pajamos priskiriamos A klasės pajamoms. 

,,Jeigu nekilnojamasis turtas nuomojamas gyventojams (įskaitant gyventojus, vykdančius individualią veiklą, bet nuomojamą turtą naudojantiems asmeninėms reikmėms), tuomet 15 proc. pajamų mokestį nuo gautų nuomos pajamų turi sumokėti nekilnojamojo turto nuoma užsiimantis asmuo (tokios gautos pajamos priskiriamos B klasės pajamoms). T. y.  metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d., reikia deklaruoti iš nuomos gautas pajamas ir sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį, jei per kalendorinius metus gautų nuomos pajamų kartu su gautomis kitomis apmokestinamosiomis pajamomis bendra suma neviršija 120 vidutinių darbo užmokesčių (2021 m. 120 VDU – 162 324 Eur, 2022 m. 120 VDU - 180 492 Eur) sumos. Jei tokių pajamų suma  viršija 120 VDU, tai viršijančioji dalis apmokestinama 20 proc. pajamų mokesčio tarifu", - paaiškino VMI.

Svarbu ir tai, kad Jonavos r. savivaldybės taryba vieno (pirmo) buto ar kitų gyvenamųjų patalpų nuomos verslo liudijimams yra nustačiusi vos 1 eur metinį mokestį. 

 Asociatyvi archyvo nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: