Šiais metais dalyvaujamojo (pilietinio) biudžeto programos įgyvendinimui pirmą kartą Jonavos rajono savivaldybės biudžete suplanuota 50 tūkst. eurų. Dalyvaujamasis biudžetas – tai galimybė kiekvienam Jonavos rajono gyventojui realizuoti savo sumanymus ir pagražinti rajono viešąsias erdves. Gyventojai iki šių metų gegužės 31 d. buvo kviečiami siūlyti savo idėjas 25 tūkst. eurų mažos apimties projektui Jonavos mieste, 25 tūkst. eurų mažos apimties projektui Jonavos rajone (kaime) ir 100 tūkst. eurų didelės apimties projektui Jonavos rajono savivaldybėje, kurio įgyvendinimui būtų pasiruošta kitais metais, numatant lėšas biudžete.

Pasibaigus pasiūlymų pateikimo terminui, šiandien į posėdį rinkosi dalyvaujamojo (pilietinio) biudžeto sudaryta darbo grupė, kuri vertino gyventojų pateiktų pasiūlymų atitikimą kriterijams.

„Pirmas blynas“ nėra prisvilęs

Anot šios darbo grupės pirmininkės, mero pavaduotojos Birutės Gailienės, „pirmas blynas“ nėra prisvilęs ir gyventojai aktyviai teikė pasiūlymus, ypač mažos vertės projektų įgyvendinimui mieste - 7, kaime - 5, iš kurių net 3 pateikė Užusalių seniūnijos gyventojai. Pateikti ir 6 pasiūlymai didelės apimties projektui.

„Šiandien į pirmąjį posėdį rinkosi gyventojų paraiškų vertinimo komisija, kurios sudėtyje yra ir jaunimo, ir nevyriausybinių organizacijų atstovai. Vertinant paraiškų turinį, komisijos nuomone, visos yra patrauklios, gyventojų pateikti projektai tikrai labai įdomūs. Ir tik patikslinus kai kurias detales, atitinkantys reikalavimams pasiūlymai bus teikiami viešai balsavimo procedūrai jau birželio 20 dieną“, - teigė mero pavaduotoja Birutė Gailienė.

Viešas balsavimas už projektus

Balsavimas vyktų nuo birželio 20 iki liepos 3 dienos imtinai. Jonaviečiai (nuo 16 metų ir vyresni) už patikusias gyventojų idėjas galės balsuoti dviem būdais: interneto svetainėje jonava.lt. arba savivaldybėje ar seniūnijoje atvykus su vardiniu biuleteniu. Balsuoti bus galima už atskiras projektų kategorijas – mažuosius projektus mieste ir kaime bei didįjį projektą kitiems metams. Kiekvienas projektas turės surinkti atitinkamą balsų skaičių.

Sulaukta labai įdomių pasiūlymų

Kaip buvo skelbiama, siūlomos gyventojų idėjos, jų projektai, turėjo būti nekomerciniai ir skirti gyvenamajai aplinkai gerinti, viešajai infrastruktūrai kurti, įgyvendinamas teritorijoje, skirtoje viešam naudojimui. Pasak mero pavaduotojos, iš gyventojų sulaukta tikrai labai įdomių pasiūlymų.

„Yra pasiūlymas įrengti žygių trasą aplink Jonavą – tiek mažesnę, tiek ir didesnę. Yra idėja įrengti batutų parką vandenyje. Pasiūlymas rengti lauko estafečių aikštelę, kurios Jonavoje dar nėra. Yra pasiūlymų nesutvarkytų, nerenovuotų pastatų sienas papuošti gatvės menu. Gyventojai siūlė skulptūras, stacionarią lauko sceną, įrengti vaikų žaidimų aikštelę, kuri primintų statybų aikštelę smėlyje su galimybe jiems patiems valdyti mini ekskavatorius. Apželdinti P. Vaičiūno gatvės dalį, įrengiant alyvų alėją. Įrengti muzikos instrumentus lauke, kuriais galėtų naudotis visi praeiviai.

Manau, gyventojai įsitraukė, o balsavimas parodys, kokia idėja labiausiai priimtina. Tikėtina, kad mažos apimties projektai bus įgyvendinti dar šiemet ir visi galėsime džiaugtis tuo, ką patys išsirinksime balsavimo metu“,  - pasakojo mero pavaduotoja.

Skatina bendruomenę

Neatmetama galimybė, jog tie gyventojų pasiūlymai, kurie visuotinio balsavimo metu nebus išrinkti, rajono valdžios nebus pamiršti.

Dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvos skatina bendruomenę aktyviau dalyvauti sprendimų priėmimo procesuose, didina pasitikėjimą.

Nuo 2018 metų, kai įvyko pirmasis dalyvaujamasis biudžetas Lietuvoje, savivaldybių gyventojai jau nusprendė dėl 2,3 mln. eurų panaudojimo. Per praėjusius metus gyventojai pateikė daugiau nei 300 dalyvaujamojo biudžeto idėjų. Visos jos susijusios su savivaldybių infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos gerinimu. 44 projektai paskelbti laimėjusiais ir bus įgyvendinti per ateinančius dvejus metus.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: