Pernai Lietuvoje startavusi tarptautinė Lietuvos ir Izraelio programa „Gifted", skirta gabių vaikų ugdymui, iškart susilaukė didžiulio populiarumo — Kaune registravosi šimtai dalyvių. Šiais metais prisijungti prie jos pakviesti ne tik kauniečiai, bet ir sostinės gyventojai. Ir nors Jonavoje pagal minėtą programą mokymai neorganizuojami, jonaviečiai Paulius bei Evelina Darvidai gali pasidžiaugti, jog jų sūnus Ąžuolas išlaikė specialų testą ir tapo vienu iš „Gifted" dalyvių.

Pastebėjo gabumus


Kaip pasakoja E. Darvidė, Ąžuolas šiais metais baigė lankyti mylėtą privatų darželį ,,Pipiras" , kuris yra įsikūręs Kaune. Būtent pastarajame dirbantis kolektyvas ir pastebėjo jonaviečių šeimos atžalos gabumus.


,,Su darželiu atsisveikinome pavasarį. Gegužės mėnesį sudalyvavome paskutiniame organizuotame nuotoliniame susirinkime. Jame buvo pristatyti būsimi darželio projektai.

Įstaigos savininkė Gintarė Narakienė papasakojo ir apie ,,Gifted" programą bei pasiūlė Ąžuolui sudalyvauti joje, kadangi matė jo potencialą ir žinojo galimybes", - pasakojo E. Darvidė.

Reikėjo atlikti testą


„Gifted — tai specialios programos intelektualiam bei emociniam gabių vaikų ugdymui ir profesionali IQ testavimo metodika, pagal kurią nustatomas vaiko intelekto koeficientas, siekiant parengti individualų ugdymo planą kiekvienam, atsižvelgiant į jo gebėjimus.


,,Internete pasidomėjau apie šios programos vykdymą Lietuvoje. Sužinojusi, kad į pirmąjį testavimą jau pavėlavome, pasiskambinau programos koordinatorei pasikalbėti išsamiau. Išsiaiškinau, kada bus organizuojamas papildomas priėmimas bei būsimų priešmokylinukų testavimas. Užsiregistravome į jį", - kabėjo jonavietė.

Grįžo su šypsena veide


Individualus testavimas organizuotas Kauno Botanikos sodo Vytauto Didžiojo universiteto padalinyje.


,,Buvo numatyta, kad testavimas vyks apie vieną valandą, tačiau Ąžuolas, kartu su jį lydėjusia mokyta, grįžo jau po 32 minučių. Beje, sūnus po jo buvo labai geros nuotaikos. Ąžuolo teigimu, jam nekilo jokių sunkumų, atsakant į pateiktus klausimus, sprendžiant užduotis.


Atranką, kaip ir visada šioje programoje, vykdė Lietuvos bei Izraelio ugdymo ekspertai ir psichologai. Jie po vaiko atliktų skirtingų užduočių įvertina jo gabumus ir nusprendžia ar jis atitinka ,,Gifted" kriterijus, ar ne.

Galutinio atsakymo laukėme ilgiau nei dvi savaites, kol galiausiai gavome patvirtinimą, kad Ąžuolas yra pakviestas mokytis. Dabar laukiame kvietimo į mokslo metų pirmąją šventę, kadangi mokymasis prasidės nuo spalio 2 dienos.


Pamokos pagal šią programą vyks kiekvieną šeštadienį, o mokyklų atostogų metų, mano žiniomis, žadama organizuoti ir savaitines stovyklėles", - pasakojo E. Darvidė.

Didelė konkurencija


Paklausta, ar jų šeima tikėjosi, jog Ąžuolas bus atrinktas į ,,Gifted", E. Darvidė tikina, kad dalyvaujant atrankoje, visų pirma, buvo siekiama išbandyti sūnaus jėgas, nes dažnai tenka išgirsti iš kitų sakant, kad šis vaikas gyvenime daug pasieks.


,,Dalyvių skaičius buvo tikrai didelis ir į vieną vietą pretendavo keliolika vaikų. Dėl to prognozuoti rezultatus nebuvo lengva, bet galvojome, jog pabandysime.

Mes tikėjome sūnumi, o jis vis sakydavo: ,,aš tikrai žinau, kad man pavyks".


Taip pat stengėmės motyvuoti sūnų, prieš tai su juo aptarę šią programą ir išklausę jo nuomonę bei norą dėl dalyvavimo atrankoje",- kalbėjo E. Darvidė.

Pastebi stiprias asmenines savybes


Mamos teigimu, sūnus jau nuo mažų dienų buvo labai drąsus, protingas, žingeidus vaikas, pasižymintis lyderio savybėmis ir kūrybiškumu.


,,Apie savo užsispyrimą Ąžuolas priminė dar būdamas 4 metų, kai darželyje pasakė: ,,Vidutinis aš nebūsiu, auklėtoja, būsiu geriausias ir mėginsiu kol pavyks" (aut. past. šypsosi).


Nuo pat mažumės jis nebijojo užmegzti pokalbio nei su vaikais, nei su suaugusiaisiais ir sugebėjo teisingai įvertinti situaciją, rasti sprendimus, padedančius spręsti iššūkius.

Jis pasižymi gera atmintimi, strateginiu mąstymu, empatiškumu, kūrybiškumu bei derybiniais gabumais".

Neslepia džiaugsmo


E. Darvidė neslepia, kad žinia apie sūnaus priėmimą į programą, stipriai pradžiugino šeimą.


,,Ąžuolui tai buvo pirmasis sėkmingai įveiktas akademinio lygmens egzaminas ir nauja patirtis.

Džiugia naujiena suskubome pasidalinti ir su mūsų darželio ,,Pipiras" direktore, kartu padėkojant jai už gautą padrąsinimą, tikėjimą Ąžuolu bei jo visapusišką ugdymą, lydėjusį mūsų sūnų nuo pat pirmos jo dienos darželyje.

Kai apie sėkmingai praeitą atranką sužinojo pats Ąžuolas, jis kukliai tepasakė, kad dabar eis į dvi mokyklas - nuo šio rugsėjo jis Kaune lanko priešmokyklinę",  - kalbėjo jonavietė, pridurdama, kad itin vertina jos sūnaus laukiančius mokymus dėl profesionalių pedagogų.

Švies ir tėvus


,,Jie yra specialiai apmokyti dirbti su gabiais vaikais plačiąja prasme: kūrybiškai ugdyti mažųjų gebėjimus skirtingose srityse bei padėti kiekvienam jų realizuoti save, veikti iškilusius iššūkius ugdymo procese.


Tuo pačiu kiekvienas vaikas bus pastebėtas, išklausytas ir kryptingai nukreiptas jam tinkama linkme. Šiuose mokymuose didesnis dėmesys skiriamas vaikui ir jo asmenybės ugdymui, kūrybiškumo skatinimui.


Tuo tarpu tėvai taip pat turės galimybę dalyvauti mokyklos organizuojamose paskaitose, kuriose papildomai įgaus naujų žinių iš profesionalių dėstytojų.

Akivaizdu, kad dirbti su gabiais vaikais yra nelengva užduotis, reikalaujanti papildomų žinių ir įgūdžių dėl kiekvieno vaiko unikalumo, tačiau tikiu, kad šioje mokykloje, pasitelkiant skirtingas veiklas, vaikai bus įgalinti išmokti kuo", - teigė E. Darvidė.

Daugybė veiklų


Kodėl jonaviečių šeima nusprendė savo atžalą ugdyti kitame mieste?


,,Aš nepaprastai džiaugiuosi vis labiau gražėjančia Jonava, žaliomis jos zonomis, vykstančiomis iniciatyvomis, organizuojamais renginiais, tačiau Kaune lankomės labai dažnai, nes Ąžuolas šiame mieste jau nuo 3 metų lankė būrelius: ,,Lego"  būrelį, plaukimo pamokas, vasaros metu stovyklas.


,,Pipirą" pasirinkome todėl, kad darželyje dirba labai kompetentinga profesionalių pedagogų komanda, kurią dėl nuoširdaus ir glaudaus bendravimo, draugiškos atmosferos bei vykdomų inovatyvių projektų, drąsiai galime vadinti ,,Širdžių komanda".  Iki dabar esame be galo dėkingi jiems už galimybę būti jų darželio dalimi.

Svarbu pažymėti ir tai, kad darželio pasirinkimą lėmė žinojimas, jog jo direktorė turi ekspertės kategoriją bei ilgametę pedagoginio darbo patirtį.


Na, o ilgainiui ,,Pipire" atsirado ir Ąžuolo pamėgti būreliai. Dėl to planuoti ugdymą Kaune buvo tik dar patogiau: ryte nuveži sūnų į darželį ir nebereikia daugiau eiti į jokius užsiėmimus, nes kai jį pasiimi, jis jau būna aplankęs ne vieną jų", - teigė jonavietė.


Mato ankstyvo ugdymo naudą

Be Ąžuolo dar vieną pusantrų metų sūnų auginanti A. Darvidė tiki, kad ankstyvasis vaiko ugdymas yra labai svarbus.


,,Mokslinė literatūra tai patvirtina - galime rasti nemažai su tuo susijusių straipsnių ir longitudinių tyrimų.


Ąžuolo ugdymu taip pat rūpinomės nuo mažumės, vedant jį į jau minėtus užsiėmimus.

Kalbant apie juos, manau, jog didžiausią įtaką mūsų vaiko kūrybiškumui, žingeidumui suteikė sistemingas ,,Lego" būrelio lankymas, konstravimas bei sukurtų modelių pristatymas, savarankiškumui - kelionės Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavimas dienos stovyklose bei laikas su šeima.

Būdami gamtoje, ar teatre tyrinėjame aplinką, domimės naujais dalykais. Šią vasarą visi kartu vykome į šeimos stovyklą Šilutėje, kurioje labai linksmai ir nuotaikingai praleidome laiką", - kalbėjo E. Darvidė.


Tikėtina, kad gabią jonaviečių atžalą jau visai netrukus pamatysime ir TV3 kanale - vasaros pabaigoje jis praėjo Vilniuje vykusią atranką ir nusifilmavo tam tikro serialo epizode.

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: