Agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo tautodailininkui Artūrui Narkevičiui iš Žeimių (Jonavos r.) įteikė diplomą su 700-uoju numeriu už ilgiausią iš eglės medienos išdrožtą ližę. Ližė – tai duonos kepimo medinė mentelė su ilgu kotu, skirta duonai pašauti į krosnį, o ilgas kotas reikalingas rankom apsaugoti nuo krosnies, kurioje kepama duona, kaitros. Išskirtinę, tai yra ilgiausia ližę tautodailininkas išdrožė 2022 m., tačiau šio pasiekimo tyrimas kiek užtruko. Ilgiausia ližė yra 6,1 m ilgio su 32 cm pločio ir 2,5 cm storio mente.

Tautodailininkas A. Narkevičius yra išdrožęs ne vieną kūrinį, pripažintą išskirtiniu. Dabar Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygoje, anksčiau vadintoje „Lietuvos rekordų knyga“ įrašytas net 21 A. Narkevičiaus išskirtinis pasiekimas. Be ilgiausios ližės paminėtini kai kurie kiti virtuvės reikmenys – trumpiausia ližė, mažiausia piesta, kaušas ir druskinė. Tačiau jis yra išdrožęs ir didžiausią druskinę. Abi jos yra gausiausio – 120 medinių druskinių rinkinio dalis. Dar A. Narkevičius turi gausiausią – 500 Europos ir Azijos švilpukų kolekciją, surinktą per 33 metus ir gausiausią suvenyrinių kaukių rinkinį. Pastarajame, kartu su mažiausia kauke yra 2200 suvenyrinių kaukių.


Įspūdingai atrodo tautodailinino sukurti mažiausi švarai skirti įnagiai – rankšluostinė, skalbinių trintuvas, kultuvė, ridinis su kočėtuve ir, žinoma, senasis bioenergetinis aplinkos valymo įrenginys – mažiausias rombo pavidalo sodas – po 3,5 cm aukščio ir pločio –suvertas ant 180 cm ilgio siūlo ir po 1 cm ilgio šešiasdešimties šiaudelių.


Jei užsimanysite gliaudyti riešutus, tuomet kreipkitės į A. Narkevičių. Jis turi išskirtinę – 1,485 m ilgio ilgiausią riešutų gliaudyklę.


Tautodailininko iš Žeimių kūriniai ne kartą pradžiugino vaikus. Jis sukūrė ilgiausią medinį žaislą – 36,88 m ilgio apžergiamąjį arkliuką, didžiausią ir mažiausią žaislus – šešių dalių rekežius, o sukurtais tautodailininko A. Narkevičiaus žaislais „sukutis“ Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bendruomenė 2020 m. kovo 10 d., pasitinkant artėjusį Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį ir Jonavos miesto 270 metų jubiliejų, vienu metu suko daugiausia – 270 žaislų „sukutis“.


Na, ir kokios Velykos be margučių ridenimo? Šioje srityje taip pat pasistengė A. Narkevičius sukūręs mažiausią margučiams ridenti skirtą lovelį. Jis yra 10 cm ilgio, 2,7 cm pločio, 3,1 cm aukščio, padarytas iš beržo medienos su drožinėtais saulės ornamentais ir įrašu „2018“. Toks lovelis skirtas putpelių kiaušinių velykiniams margučiams ridenti.

Agentūra „Factum“ 

Vytauto Navaičio inf. ir nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: