Diskusijoms dėl naujos mokesčių reformos netylant, portalas jonavoszinios.lt sulaukė skaitytojos Vitalijos skambučio - moteris teiravosi, kaip grožio paslaugas teikiančios specialistės vykdo pajamų apskaitą. Anot jos, dauguma kirpėjų bei manikiūro paslaugas teikiančių specialisčių neduoda jokių čekių. Iškeltas klausimas, ar toks elgesys - normalus?
Abejoja sąžiningumo
,,Lankausi pas skirtingas manikiūristes, kirpėjas, kosmetologes. Nei viena iš jų neduoda čekių, bet ar neprivalo? Suprask, kad tada mano sumokėti pinigai gali būti ir neapskaityti - juk moku, kaip ir dauguma, grynais.
Ar tokia situacija - normali? Kalbame apie mokesčių reformą, kai nesusitvarkome net su dabartine mokesčių sistema. Neabejoju, kad grožio sritis yra būtent ta, kurioje nuslepiama nemažai mokesčių. Čekių gavimas iš tokių specialisčių - tikra retenybė", - teigė Vitalija.
Taisyklės dirbant pagal verslo liudijimą
Kaip paaiškino Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI),teikti kirpėjų, kosmetologų, manikiūro ar pedikiūro specialistų paslaugas gyventojai gali įsigiję verslo liudijimą „Kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla“ arba įregistravę individualią veiklą pagal pažymą.
,,Gyventojai, įsigiję verslo liudijimą ir savo veikloje nenaudojantys kasos aparatų, privalo pildyti Gyventojo, įsigijusio verslo liudijimą, pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą. Suteikus paslaugą, veiklą pagal verslo liudijimą vykdantys gyventojai, klientui paprašius, privalo išduoti Prekių (paslaugų) pirkimo pardavimo kvitus (forma FR0508). Jei veikloje naudojamas kasos aparatas, gyventojas privalo pildyti Individualia veikla besiverčiančio gyventojo kasos aparato kasos operacijų ir išlaidų apskaitos žurnalą, o klientams – išduoti kasos aparato kvitą",- teigė VMI.
Dirbant pagal individualios veiklos pažymą
Individualios veiklos pagal pažymą vykdytojai privalo pildyti Gyventojo individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą. Veikloje naudojant kasos aparatą privaloma pildyti Individualia veikla besiverčiančio gyventojo kasos aparato kasos operacijų ir išlaidų apskaitos žurnalą.
,,Gyventojai, kurie vykdo individualią veiklą pagal pažymą ir nenaudoja kasos aparato, suteikus paslaugą klientams privalo išrašyti sąskaitą faktūrą. Jeigu gyventojas yra įregistruotas Pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju, jis privalo klientams išrašyti PVM sąskaitą faktūrą. Gyventojai, kurie vykdydami individualią veiklą naudoja kasos aparatą, klientams privalo išduoti jo kvitą.
Valstybinė mokesčių inspekcija duomenis apie verslo liudijimą įsigijusių arba individualią veiklą pagal pažymą vykdančių gyventojų pajamas gauna šiems pateikus pajamų deklaracijas. Abiem atvejais gyventojai pateikti pajamų deklaraciją privalo pasibaigus metams iki kitų metų gegužės 1 d., net ir tuo atveju, jeigu pajamų negavo", - teigia VMI.
Priminė tvarką
Inspekcija primena, kad asmenys, kurie įsigyja verslo liudijimą, iš karto sumoka fiksuotą gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) sumą, kurią nustato savivaldybė. Gyventojui, vykdančiam individualią veiklą pagal pažymą, taikomas GPM tarifas priklauso nuo jo gautų apmokestinamųjų pajamų (t. y. pelno):
1. Apmokestinamosioms pajamoms per metus nesiekiant 20 tūkst. eurų, taikomas 5 proc. GPM tarifas;
2. Apmokestinamosioms pajamos per metus viršijant 20 tūkst. eurų, tačiau nesiekiant 35 tūkst. eurų, taikomas GPM tarifas apskaičiuojamas pagal formulę ir gali siekti 5-15 proc.;
3. Apmokestinamosioms pajamoms per metus viršijant 35 tūkst. eurų, taikomas 15 proc. GPM tarifas.
Atkreipiame dėmesį, kad įsigijusieji verslo liudijimus ar įregistravusieji individualią veiklą pagal pažymą turi mokėti ir Valstybinio socialinio draudimo bei privalomojo sveikatos draudimo įmokas, kurias administruoja Sodra.