Šiandien, liepos 1-ąją, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas Jonavoje susitiko su Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentu, Jonavos meru Mindaugu Sinkevičiumi bei kitais savivaldos atstovais. Diskusijos temos - fiskalinės drausmės taisyklės, savivaldybių savarankiškumo didinimas, valstybinės žemės disponavimas, visuotinis nekilnojamojo (NT) mokestis, kuris paliestų beveik visos Lietuvos gyventojus.  

Savivaldai turi būti „atlaisvintos rankos“ skolintis

„Aptarėm svarbius valstybės finansų klausimus. Vienas iš jų – fiskalinės drausmės taisyklių pakeitimas, kuris suteiktų galimybę savivaldai papildomai skolintis lėšų investiciniams projektams. Čia, Jonavos atveju skaičiuojame, kad galėtų būti apie 11,7 mln. eurų papildomai skolintų pinigų, kurie galėtų būti papildyti europiniais pinigais. Atitinkamai finansavimas galėtų būti skiriamas stambiems infrastruktūros ar sporto projektams, sporto maniežui, apie 20 mln. eurų. Manom, kad tai yra prasminga investicija.

Jūsų savivaldybė puikiai tvarkosi, jau yra rimti įgyvendinti projektai, tokie kaip Jonavos baseinas. Suburta gera komanda, kuri pasiruošusi ir toliau gerinti infrastruktūrą, ypatingai, sporto“, - po susitikimo kalbėjo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Žadama, kad šio rudens Seimo sesijoje bus svarstomi fiskalinių drausmės taisyklių atlaisvinimo ir galimybių savivaldybėms skolintis klausimai, kurie, tikėtina bus priimti ir įsigalios nuo ateinančių metų sausio 1d.

„Komiteto vadovas domisi savivaldybių reikalais, periodiškai apie tai kalbam. Džiugu, kad daugeliu klausimu sutariam, kaip pavyzdys – fiskalinė drausmė. Ilgą laiką mes esam apriboti skolinimuisi net tam, kam būtina. Mes kuriam viešą infrastruktūrą, kuri reikalinga, o be galimybės pasiskolinti, tai sudėtinga padaryti. Todėl esam bendros nuomonės, kad savivaldai turi būti „atlaisvintos rankos“ skolintis, kad viešosios investicijos turi būti didinamos, nes šioje srityje Europos sąjungoje mes atsiliekam. Akivaizdu, kad mūsų dalykiniai pokalbiai persikelia į sprendimus Seime, dalis klausimų - dėl valstybinės žemės disponavimo – persikels į rudens sesiją. Tikiuosi, kad Seimo rudens darbas bus prasmingas šiandien aptartais klausimais“, - kalbėjo LSA vadovas, Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius.  

Naujas NT mokestis kelia didelių abejonių

Dabar NT mokestį moka tie gyventojai, kurių turto vertė siekia 150 tūkst. eurų ir daugiau. Vyriausybei ketinant įvesti visuotinį nekilnojamojo turto mokestį, kurį mokėtų visi gyventojai, turintys bet kokio nekilnojamojo turto (butai, namai, sodybos ar net paprasčiausi garažai), anot M. Sinkevičiaus, šiuo klausimu diskutuojant su M. Majausku, prieita bendros išvados – naujas NT mokestis kelia didelių abejonių.

„Apart kertinių temų, palietėm ir jautresnius klausimus - Nekilnojamojo turto (NT) mokestis ir savivaldybių savarankiškumo didinimas.  Seimo Biudžeto ir finansų komitete sutariame, kad nereikia įvedinėti naujų mokesčių, galima užtikrinti, jog surenkamas NT mokestis keliautų į savivaldybių biudžetus, o tai būtų pirmas žingsnis didinant savivaldos savarankiškumą“, - pabrėžė M. Majauskas bei akcentavo, kad prie šio klausimo sprendimo ženkliai prisideda LSA prezidentas, Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius, nuolat primindamas jo svarbą.  

„Dabar iš šio mokesčio į šalies biudžetą surenkama daugiau nei 9 mln. eurų, jį moką tik 1 proc. mūsų piliečių. Vadinasi, arba Lietuvoje yra tik 1 proc. turtingųjų, arba turime įstatyme spragų, kuriomis galime pasinaudoti ir išvengti NT mokesčio. Todėl vertėtų apsvarstyti galimybę dabartinį, prabangos NT mokestį keisti, modifikuoti ar praplėsti, tobulinti šio įstatymo teisinę bazę, nekuriant kažko naujo“, - akcentavo M. Sinkevičius.

Susitikimo metu aptarta aktualija, kad dar vakar Seimas patvirtino, jog merai ir toliau bus renkami tiesiogiai, o tai, anot M. Majausko, svarbus sprendimas didinant pasitikėjimą ir užtikrinant, kad savivalda būtų arčiau žmogaus.

Diskutuota žemės disponavimo klausimais. Anksčiau savivaldybės turėjo tartis su centrine valdžia, kaip sutvarkyti valstybinės žemės teritoriją, kaip pritraukti investuotojus. Išvengiant biurokratinių labirintų, birželio 30-ąją buvo priimtas sprendimas, kad savivaldybės galėtų pačios disponuoti žeme.

Vizito delegacija apžiūrėjo Jonavoje statomą baseiną, vykdomus "Rail Baltica" vėžės paruošiamuosius darbus.  

  

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: