Motinystė – moters tapimas mama – dovanoja naujas patirtis. Tėvais, ypač pirmą kartą tapusius žmones, užplūsta įvairios emocijos, ne vien pozityvios. Nerimas, dvejonės, baimės, depresyvumas taip pat gali būti motinystės dalimi.

2023 m. gegužės 3-iąją Lietuvoje pirmą kartą švenčiama Pasaulinė mamų psichikos sveikatos diena, kurios metu vykstantys renginiai siekia mažinti visuomenėje esančią stigmą ir skleisti žinią apie pogimdyminę depresiją.

Pasaulinę mamų Psichikos sveikatos dieną – gegužės 3-iąją - įvairiuose Lietuvos miestuose surengti ėjimo renginiai, diskusijos, kviečiančios atkreipti dėmesį, kaip gerinti mamų psichikos sveikatą esant pogimdyminei depresijai.

Aktyvios jonavietės mamos - Jūratė Gutauskienė ir Giedrė Narbutaitė – Kontrimė -  prisijungė prie minėjimo bei subūrusios kitas mamas pakvietė į pažintinį ėjimo renginį – ekskursiją „Įkvepiančios mamos, spalvota vaikystė ir kitos Jonavoje nutikusios istorijos".

„Mamos patiria ne tik džiaugsmingų akimirkų, jų būna ir labai sudėtingų, tad minėdami Pasaulinę mamų Psichikos sveikatos dieną, norime atkreipti dėmesį į mamų pogimdyminę depresiją bei į tai, kad mamos žinotų, jog yra į ką kreiptis pagalbos.

Prisijungdami prie šio minėjimo, kuriame mamų bendruomenę, jų susibūrimą. (Mamisita - Jonavos mamų bendruomenė). Kol kas daugiausiai tai vyksta internetinėje erdvėje, tačiau kartas nuo karto darom ir gyvus susitikimus, suprantant, kad kartais mamoms reikia pabendrauti su suaugsiu žmogumi, pabuvimo tarp žmonių, kurie yra tame pačiame gyvenimo tarpsnyje“, - sako viena iš žygio – ekskursijos Jonavoje organizatorė, mama Jūratė Gutauskienė bei priduria, kad žygis Jonavoje rengiamas kartu su kita organizacija „Mama mums rūpi“, kuri veiklą vykdo visos Lietuvos mastu, o šiandien Jonavoje rengia ir susitikimą savivaldybėje, kur instituciniu lygmeniu kalba apie pogimdyvinės depresijos prevenciją.

Šis gegužės 3-iosios ėjimas vyko nepaprastai, o pagal mamos Giedrės Narbutaitės – Kontrimės paruoštą ekskursiją „Įkvepiančios mamos, spalvota vaikystė ir kitos Jonavoje nutikusios istorijos". Mamos keliavo po Jonavą ir išgirdo pasakojimus apie žymiausias mamas ir Jonavoje užaugusius vaikus. Lankė Jonavos dvarvietės vietą, bažnyčią, Kauno gatvę ir P. Vaičiūno paminklą.

„Prisidėjau prie gražaus Jūratės pakvietimo ir labai norėjau papasakoti apie mamas. Kaip tik ruošiau ekskursijos maršrutą apie meilę, kokios meilės istorijos yra nutikusios Jonavoje, o ten kur meilė, ten ir vaikai, ir motinystė. Todėl sudėliojau maršrutą ir pasakoju žygio dalyvėms tiek apie Jonavos miesto įkūrėją Marijoną Zabielaitę Kosakovskienę, tiek apie jos penkis vaikus. Labai gražiai savo vaikystę romane „Miestelio romansas“ aprašė rašytojas Grigorijus Kanovičius, pasakoju ir apie tai, ir apie jo mamą bei jį patį. Paminiu Petro Vaičiūno istoriją, na, ir žinoma, negalėčiau vesti žygio be pasakojimo apie Samulevičius – Stasę Samulevičienę, vaikiškų knygelių autorę, rašytoją, vaikiškų žaislų kūrėją ir jos sūnų Raimundą Samulevičių“, - su užsidegimu apie ekskursijos – žygio temą pasakoja viena iš žygio – ekskursijos Jonavoje organizatorė, mama Giedrė Narbutaitė – Kontrimė.

Ėjimo paramos tikslas – 555 eurai. Jie bus skirti finansuoti projekto „Mama mums rūpi“ informacinius emocinės paramos rinkinius mamoms. Net ir nedidelė auka gali padėti pasiekti didelį tikslą! Paremkite greitai ir paprastai ČIA.  

Taip pat kviečiama pasirašyti peticiją už Pasaulinės mamų Psichikos sveikatos dieną minėjimą tarptautiniu mastu! ČIA.

***

Lietuvoje atlikta apklausa rodo, kad  iš beveik 2,7 tūkst. apklausoje dalyvavusių 2019–2020 m. Lietuvoje gimdžiusių moterų beveik 21 proc. turėjo reikšmingų pogimdyminės depresijos simptomų. Panašus skaičius, beveik 22 proc. patyrė ir įvairių potrauminio streso po gimdymo reakcijų. Apie 14 proc. respondenčių galima įtarti pasireiškus pogimdyminį potrauminio streso sutrikimą bent kurį laiką po gimdymo, o beveik 3 proc. visų apklaustų moterų kenčia nuo reikšmingų potrauminio streso sutrikimo simptomų po gimdymo iki šiol.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: